Lidhu me ne

Sport

Leo Messi feston ditëlindjen. Disa fakte nga jeta e tij

Leo Messi feston sot 35-vjetorin, lojtari argjentinas njihet si “jashtëtokësori”

MB MESI frame 273 1280x720

Lionel Andres Messi Cuçittini është fëmija i tretë nga katër, të një drejtuesi fabrike çeliku dhe një punëtoreje fabrike prodhimi të magnetëve. Ai ka origjinë italiane dhe spanjolle nga ana e babait, kurse nga ana e nënës ka origjinë katalanase.

Më 24 qershor 2005, në ditëlindjen e tij të 18-të, Messi firmosi kontratën e parë me ekipin e të rriturve. Kjo kontratë e bëri atë lojtar të Barcelonës, ku ka fituar plot 32 trofe, dhjetë La Liga, katër tituj të UEFA të Ligës së Kampioneve dhe gjashtë Copa del Rey.

Messi ka fituar Topin e Artë gjashtë herë, katër prej të cilave njëra pas tjetrës, si dhe gjashtë Këpuca të Artë Evropiane, një tjetër rekord i tij. Në nivel ndërkombëtar, Messi është golashënuesi më i mirë në historinë e Argjentinës. Stili i tij i lojës si një driblues këmbëmajtë, i solli krahasimin me të madhin Diego Maradona, i cili e shpalli atë si pasardhësin e tij. Messi është i martuar dhe ka tre djem.

MË TEPËR

Kryesore5 orë më herët

Denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore 1.5 mln metër katrorë për portin e Durrësit

“Rama dhe bashkëvjedhësit e tij duan të fshehin paratë në parajsa fiskale”, denoncimi i Berishës: Si iu dhanë kompanisë offshore...

Mix5 orë më herët

Disa kuriozitete që mund të mos i keni ditur rreth dashurisë

A e dini se dashuria është vërtet e “verbër”? Dhe se burrat kanë më shumë të ngjarë të thonë “Të...

Mix5 orë më herët

3 shenjat e Horoskopit që janë dominante në një lidhje dashurie

Gjëja më e rëndësishme në një lidhje të sukseshme është gjetja e partneri që ju përshtatet. Dhe kur flasim për...

Mix5 orë më herët

Cilat fruta kanë pak sheqer?

Frutat përmbajnë dy lloje sheqeri: fruktozë dhe glukozë. Pra, cilat fruta kanë pak sheqer? Frutat janë një mënyrë e shëndetshme për...

Mix5 orë më herët

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes? Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh...

Mix6 orë më herët

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë

Aknet në fytyrë, dermatologu zbulon 5 gabimet që bëjmë të gjithë Aknet janë një sëmundje e lëkurës që prek shumë...

Mix6 orë më herët

Cilët janë çiftet perfekte sipas Horoskopit ?

Të lindur për njëri-tjetrin, këto janë çiftet perfekte sipas Horoskopit Disa çifte duken të papajtueshme në pamje të parë, por...

Mix6 orë më herët

Sa para na duhen për të qenë të lumtur?

Sa para na duhen për të qenë të lumtur? Ideja se “paratë nuk mund ta blenë dot lumturinë”, ka dominuar...

Mix15 orë më herët

Çfarë duhet të dini për sëmundjet e veshkave?

Sëmundja renale në fazën përfundimtare, e quajtur edhe sëmundja e veshkave në fazën përfundimtare ose dështimi i veshkave, ndodh kur...

Mix15 orë më herët

Nga se shkaktohet zbokthi dhe cilën shampo duhet të përdorni?

Zbokthi është një gjendje e zakonshme që bën që lëkura e kokës të bjerë. Nuk është ngjitëse apo serioze. Por...

Facebook