Lidhu me ne

Temporal

Sa spiunë kishte Shqipëria në 1989 ?

Zbulohet numri/ Sa spiunë kishte Shqipëria në 1989Historiani, Kastriot Dervishi

Historiani Kastriot Dervishi zbulon numrin e spiunëve që ka pasur Shqipëria në vitin 1989.

Në një mesazh të publikuar në faqen e tij në facebook, historiani Dervishi shprehet se rrjeti sekrei i spiunimit përbëhej nga 14.372 bashkëpunëtore, të cilët ndaheshin në dy kategori, në rekrutë me material dhe rekrutë me dëshirë.

Postimi i plotë:

“Rrjeti sekret

Rrjeti sekret i sigurimit në fund të vitit 1989, përbëhej nga 14.372 bashkëpunëtorë:

-861 rezidentë

-1200 agjentë

-10339 informatorë

-1972 strehues

Informatorët (10339 vetë) ndaheshin në dy kategori personash:

-5000 të rekrutuar me material shtrëngues e detyrim që vinin nga shtresat e përndjekura.

-5339 të rekrutuar me dëshirë që ishin njerëzi pro regjimit”

MË TEPËR

Mix17 orë më herët

Sa fruta duhen konsumuar në ditë? Mos e teproni duke thënë se janë të shëndetshme

Me ardhjen e muajve të verës, frutat më të njohura të stinës zënë vendin e tyre në frigorifer. Pavarësisht nëse...

Mix17 orë më herët

Eva Longoria: Do doja ta dinin të gjithë si është Victoria Beckham

Eva Longoria është një mike e vjetër e stilistes, Victoria Beckham, ku së fundmi ka treguar se si është ajo...

Mix17 orë më herët

Lëngu i pjeprit: Zgjidhja e freskët për rënien nga pesha!

Pjepri është nga frutat më të pasura me ushqyes të dobishëm për shëndetin e njeriut. Ai është i pasur me...

Radar17 orë më herët

Edi Rama i drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK

Avenir Peka: Edi Rama drejton vetë ndjekjet penale dhe hetimet që bën SPAK Drejtuesi i departamentit të Sigurisë në PD,...

Radar1 ditë më herët

4 vite gënjeshtra të Ramës për gjobën e Beketit

Për vite me radhë kryeministri shqiptar i ka thënë vazhdimisht publikut, se asnjë lek i taksapaguesve shqiptar nuk do të...

Mix1 ditë më herët

Universitetet më të vjetra në botë, të cilat janë ende sot në funksion

Universitetet më të vjetra në botë të cilat janë ende në funksion sot janë: 1. Universiteti i Bolonjës – Itali...

Radar1 ditë më herët

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas

Qumështi i importit rritet me 28%, ‘zhduket’ prodhimi vendas Në tregun vendas është zgjeruar pesha e qumështit të importuar, duke...

Radar1 ditë më herët

Donald Trump kryeson thellë ndaj çdo rivali republikan – Sondazhi

Ish-presidenti Donald Trump po udhëheq çdo sfidues të mundshëm republikan jo vetëm në një grup hipotetik, por kokë më kokë,...

Kioske2 ditë më herët

Sa është norma e korrupsionit në Shqipëri?

Operacioni i fundit i SPAK, si dhe rasti tjetër në gjykim, ai i incineratorit të Elbasanit, sugjeron se norma e...

Radar2 ditë më herët

Joe Biden nuk është i aftë për të rikandiduar

“As fizikisht, as mendërisht”, doktori i Obamës: Biden nuk është i aftë për të rikandiduar Një ish-doktor i Shtëpisë së...

Facebook