Lidhu me ne

Temporal

6 fakte rreth Luftës së Dytë Botërore që nuk mësohen në shkolla

Norway in World War II - Life in Norway

Për Luftën e Dytë Botërore janë shkruar vëllime librash. Në këtë pikë, breza studentësh kanë mësuar për konfliktin, por vetëm një grup faktesh shumë specifike.

Këtu janë gjashtë gjëra shqetësuese që nuk i dinim për Luftën e Dytë Botërore.

Incidenti i Niihaut

Shigenori Nishikaichi ishte një pilot japonez që mori pjesë në valën e dytë të sulmit në Pearl Harbor. Pas sulmit, avioni i tij u rrëzua në një ishull të vogël Havai të quajtur Niihau, në pronësi të familjes White American Robinson.

Ndërsa havaianët që gjetën pilotin i morën armët, Nishikaichi u trajtua si mysafir. Yoshio Harada, i vetmi emigrant japonez në ishull, punonte si përkthyes. Nishikaichi i tha Haradës se çfarë kishte ndodhur dhe përkthyesi vendosi të mos u tregonte të tjerëve.

Më vonë atë ditë, banorët e ishullit mësuan për sulmin përmes radios. Harada dhe piloti po ruheshin, por i shpëtuan rojës së tyre. Dyshja më pas kapën rob Benehakaka  Kanahele dhe gruan e tij, Kealoha “Ella” Kanahele.

Ben Kanahele u qëllua tre herë gjatë një lufte, Ella Kanahele vrau pilotin duke i përplasur kokën me një gur. Harada përdori një armë për të kryer vetëvrasje. Beni u shërua dhe iu dha Zemra e Purpurt.

Një nga ushtarët më të shkurtër në luftë kapi një nga ushtarët më të gjatë

Para shpërthimit të luftës, Jacob Nacken punonte në cirk. Gjermani, i cili ishte 2 metra, njihej si “gjigandi nga Rhineland”. Falë punës së tij, ai udhëtoi edhe në Paris dhe Nju Jork, por pasi u kthye në Gjermani, u bë pjesë e ushtrisë.

Por ai u kap në gusht të vitit 1944 në Calais, Francë. Njeriu që drejtoi ekuipazhin që e kapi ishte nëntetari kanadez Eldon “Bob” Roberts. Ironikisht, Roberts ishte vetëm 1 m e 60 cm.

Pilotët gjatë Luftës së Dytë Botërore

Ndërsa  ka pasur sulme të shumta  ajrore  gjatë Luftës së Parë Botërore, ato ishin shumë më të zakonshme gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ka disa statistika të ndryshme që tregojnë se sa e rrezikshme ishte të ishe pilot gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe të gjitha janë befasuese.

Jetëgjatësia për pilotët e rinj të Spitfire gjatë Betejës së Britanisë ishte vetëm rreth katër javë. Rreth 71 përqind e pilotëve të emëruar nga një ekuipazh bombardues vdiqën ose u cilësuan të zhdukur  gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Një numër i pabesueshëm 15,000 pilotëve amerikanë vdiqën gjatë stërvitjes për luftë. Luftwaffe ishte një kundërshtar tepër i frikshëm. Asi më i mirë amerikan, Richard Bong, rrëzoi 40 avionë gjatë luftës. Asi më i mirë gjerman luftarak, Erich Hartmann, qëlloi 352 avionë: 345 u përkisnin sovjetikëve dhe shtatë amerikanëve, raporton abcnews.al.

Forcat aleate vranë tetë elefantë gjermanë gjatë luftës

Forcat britanike mendonin se nëse ata bombardonin vazhdimisht Berlinin, do të diçka e tillë do të demoralizonte gjermanët. Por bombardimi i parë i Aleatëve në Gjermani nuk shkoi siç duhej, pasi gjashtë nga pesëdhjetë avionët e aleatëve u rrëzuan.

Vetëm dy gjermanë u plagosën lehtë dhe e vetmja “viktimë” ishte një elefant në kopshtin zoologjik të Berlinit. Megjithatë, bombardimet vazhduan dhe u bënë shumë më efektive. Mijëra gjermanë u vranë, së bashku me shtatë elefantë të tjerë.

Në fund të luftës, Siam ishte i vetmi elefant i mbetur në kopshtin zoologjik të Berlinit.

Xhorxh HW Bush  për pak sa nuk vdiq

George HW Bush u regjistrua në Marinën e Shteteve të Bashkuara sapo mbaroi shkollën e mesme dhe u bë një nga pilotët  më të rinj dhe më premtues të shërbimit. Ai u nis në një mision për të sulmuar një instalacion japonez në Chichijima.

Bush dhe dy anëtarët e ekuipazhit të tij u qëlluan. Dy anëtarët e tjerë të ekuipazhit vdiqën, por Bush u shpëtua nga një nëndetëse e Shteteve të Bashkuara aty pranë. Por jo të gjithë ishin me fat, disa amerikanë u kapën nga japonezët, u torturuan, u vranë, raporton abcnews.al.

Një 12-vjeçar u regjistrua në Marinën e SHBA-së dhe u plagos në Guadalcanal

Pas sulmit në Pearl Harbor, kishte shumë të rinj të etur për t’u regjistruar në ushtri. Megjithatë, kishte një kufi moshe. Për t’u regjistruar, një i ri duhej të ishte të paktën 17 vjeç ose 16 me pëlqimin e prindërve.

Calvin Graham nuk ishte i gatshëm të priste. Ai ishte vetëm 12 vjeç kur mashtroi marinën, duke u regjistruar më në fund. Graham u dërgua në stërvitjen bazë në San Diego. Më pas ai u nis me anije në Paqësor dhe u plagos në vitin 1942 në Betejën e Guadalcanal, dhe për përpjekjet e tij, ai u nderua me medaljen  “Ylli i Bronzit dhe Zemra e Purpurt”, raporton abcnews.al.

Nëna e tij zbuloi moshën e tij të vërtetë, kur ai shkoi në funeralin e gjyshes së tij pa leje.

Kur ishte 17 vjeç, ai u bashkua zyrtarisht me Marinën Amerikane.

MË TEPËR

Sport5 orë më herët

7 “sekretet” e Kylian Mbappe

Anglia do të përballet me Francën në çerekfinalet e Kupës së Botës këtë të shtunë në orën 19:00, teksa sytë...

Mix5 orë më herët

Bella Hadid modelja e vitit 2022

“Londra është kthyer”, njoftoi Christine Quinn e Selling Sunset, video-mesazhi i rishikuar i para-regjistruar i së cilës hapi ndarjen e...

Kritike5 orë më herët

Kim Mehmeti: Rama, jargavitës ndaj të huajve dhe i dhunshëm ndaj shqiptarëve

Në Tiranë u mbajt Samitit i BE’së për Ballkanin Perëndimor. Dhe ata që kanë sy mund të shihnin se liderët...

Mix5 orë më herët

Disa zakone të përditshmërisë që po ju shkaktojnë puçra

Nëse puçrrat janë pjesë e përditshmërisë suaj dhe ende nuk e dini pse shkaktohen ka mundësi që shkaku të jënë...

Radar10 orë më herët

Berisha deklaratë para selisë: Akti ndaj meje dëshmoi karakterin prej krimineli të Edi Ramës, asgjë s’na mposht, s’ndalemi

Kreu i PD-së Berisha foli para selisë së PD-së, pas largimit nga bulevardi. Ai tha se kryeministri Rama është përpjekur...

Kryesore10 orë më herët

Berisha: Personi që më goditi agjent i Policisë Kriminale, akt personal i Edi Ramës

Kreu i PD-së Berisha akuzoi kryeministrin Rama, ministrin e Brendshëm Çuçi e shefin e Agjencisë për Mbikëqyrjen Policore Ardi Veliu...

Radar10 orë më herët

Berisha: Ne jemi misionarë, beteja të mëdha na presin!

Duke folur nga selia e Partisë Demokratike, Sali Berisha u shpreh se sot u faktua se nuk ka forcë në...

Radar11 orë më herët

Berisha flet për ngjarjen, thirrje Policisë: Lirojeni fatkeqin, autori i vërtetë është Edi Rama

Kreu i PD Sali Berisha, në fjalën e tij në protestën e zhvilluar në Bulevard, foli edhe për autorin që...

Kryesore11 orë më herët

Berisha mesazh ndërkombëtarëve: Shqipëria në rrezik, këtu vota blihet me 500 narko euro

Berisha e quan samitin si mbështetje ndaj PD dhe popullit. “Shqipëria sot është në rrezik ekzistencial. Ne ndjehemi fatkeqë sepse...

Radar11 orë më herët

Berisha: Pa votën e lirë s’do ketë stabilitet

Në protestën e mbajtur sot kryedemokrati Sali Berisha theksoi se pa votën e lirë s’do ketë më stabilitet në Shqipëri.  Berisha...

Facebook