Lidhu me ne

Mix

4 shenja të hershme të ankthit që nuk duhen injoruar

4 shenja të hershme të ankthit që nuk duhen injoruar
Zemra ju rreh shpejt, keni mendime të tepërta dhe shumë negative. Nëse këto ju shqetësojnë vazhdimisht mund të jenë shenja ankthi. Edhe pse jo të gjithë përjetojnë të njëjtat shenja dhe simptomash është e lehtë të zbulohet nëse po ju krijohet ankth apo jo.

Katër shenja që mund t’ju ndihmojnë ta zbuloni atë janë:

Humbje e oreksit

Mund të ketë edhe disa arsye të tjera që mund të shpjegojnë humbjen e oreksit, por nëse asgjë nga ato nuk duket të jetë bindëse mund të jetë për shkak të ankthit. Nëse jeni në ankth mund të humbisni dëshirën për të ngrënë. Edhe ushqimet tuaja të preferuara mund të mos ju tërheqin më.

Keni filluar të shqetësoheni shumë

Nëse edhe gjërat më të vogla ju shqetësojnë dhe nuk mund të mos mendoni për to kjo mund të jetë një tjetër shenjë e hershme e ankthit.

Humbja e interesit për gjërat

Gjërat që dikur i bënin sytë tuaj të shkëlqenin, tani ju bëjnë të ndiheni të stresuar. Nëse kjo tingëllon e njohur dhe është kthyer në një dukuri të zakonshme për ju mund të sinjalizojë ankth. Në shumë njerëz, ankthi shfaqet në mënyra që nuk mund të imagjinohet. Pra, ajo që mendoni se është normale dhe si rezultat i mërzisë mund të nënkuptojë shumë më tepër.

Keni filluar të mendoni shumë

Mendimi i tepërt lidhet me ankthin. Një takim pune, një detyrë shkolle ose vonesa për në punë. Nëse të gjitha këto ju bëjnë të shqetësoheni sepse mendoni për keq nuk shenjë ankthi. Mendimet e tepërta mund edhe t’ju stresojnë dhe mund të ndikojë në gjumin tuaj.

Nëse shihni, këto ose ndonjë simptomë tjetër në veten tuaj, është e rëndësishme që të kontaktoni sa më parë me një ekspert dhe të kërkoni trajtimin dhe kujdesin e duhur. Në varësi të shenjave tuaja, eksperti mund t’ju japë pilula ose të sugjerojë meditim dhe teknika të tjera shërimi.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

Do të dukesh me vetëbesim? Bëj këto veprime

PHOTO CREDITS: UNCHAINYOURBRAIN Vetëbesimi është një karakteristikë që me praktikën e duhur, kthehet në një armë shumë të fortë. Janë...

Mix2 orë më herët

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve?

Si ta bësh *fantastik* seksin gjatë pushimeve? Nëse je me pushime me partnerin/en, të duhen me patjetër këto këshilla: 1....

Mix2 orë më herët

Si të bëhem milioner ? Si të bëhesh milioner përpara se të jesh 30 vjeç

Nga GRANT CARDONEEkspert ndërkombëtar i shitjeve Si të bëhesh milioner është një temë tabu. Të thuash që mund të bëhesh...

Aktualitet3 orë më herët

Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!!

Koment nga Respublica.al Dhe me dy vrasjet në Vlorë ju uroj një ditë të qetë e të bukur!!! Është në...

Radar3 orë më herët

Video / Sanna Marin e Finlandës, party dhe alkol në një festë private! Shpërthejnë kritikat ndaj saj

Shumë persona e kanë quajtur “cool” për thjeshtësinë e saj, kryeministren e Finlandës, Sanna Marin, duket se i ka ardhur...

Mix3 orë më herët

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para

Tre shenjat e Horoskopit që bëjnë më shumë para Disa shenja të Horoskopit konsiderohen më me fat kur bëhet fjalë...

Mix3 orë më herët

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës

10 ushqimet më të pasura me ujë që na hidratojnë në stinën e verës Në mot të nxehtë, është e...

Mix3 orë më herët

Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane

TikTokeri më i ndjekur në botë merr nënshtetësinë Khaby Lame merr zyrtarisht nënshtetësinë italiane . “Betohem se do të jem...

Kryesore3 orë më herët

Berisha: “Ballkani i Hapur” do të shënojë masivisht falimentimin e fermave tona

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, zhvilloi një bashkëbisedim me fermerët lidhur me subvencionet, mungesën e tregut dhe largimin e...

Mix4 orë më herët

Më mirë përnjëherë apo gradualisht, cila është mënyra më e mirë për të lënë duhanin?

Personat që heqin dorë nga duhanpirja do ta largojnë përgjithmonë me më shumë sukses këtë shprehi të keqe, se sa...

Facebook