Lidhu me ne

Kryesore

Berisha paralajmëron revoltë qytetare: Të subvencionohet transporti urban, të përgjysmohet taksa mbi naftën!

Kreu i PD-së Sali Berisha përmes një deklarate për mediat të bërë sot, i kërkoi qeverisë subvencionim të plotë të transportit urban dhe interurban në Shqipëri, si dhe përgjysmim të taksës për litër naftë, me qëllim uljen e çmimit.

Berisha tha se është i vetëdijshëm se Rama s’do t’i marrë parasysh këto kërkesa dhe paralajmëroi një revoltë qytetare.

Po rrënohen buxhetet familjare dhe ajo që po e ndjen në mënyrën më të fuqishme është turizmi. Në këto rrethana emergjente PD kërkon vendosjen e menjëhershme të subvencionimit të plotë, të të gjitha biletave të transportit urban dhe interurban në territorin e Shqipërisë. Ky propozim i PD, nuk është i pabazuar, përkundrazi, është i bazuar në një praktikë të cilën, kanë vendosur një seri vendesh europiane. Ju rikujtoj këtu se sot në Gjermani me një biletë mujore prej 9 eurosh lëviz me të gjitha mjetet që qarkullojnë në këtë vend, në gjithë territorin e saj. Spanja, Portugalia dhe një seri vendesh e kanë shndërruar transportin publik falas. Së dyti PD kërkon përgjysmimin e menjëhershëm të taksimit të naftës, i cili në Shqipëri në vlerën 1,1 euro, është më i larti në botë, dhe është shndërruar në një faktor kryesor të çmimit stratosferik të kësaj lënde djegëse energjitike në Shqipëri. Ulja nga 1,1 në 0,5 euro, do të shoqërohej me një ulje po kaq të rëndësishme të çmimit të naftës.

Ata që mendojnë se arka do boshatiset, kjo s’është e vërtetë. Mjafton që qeveria të zhdoganojë rreth 250 mijë ton naftë që kalojnë jashtë sistemit doganor në Shqipëri. Nuk ka asnjë lloj mundësie nafta kontrabandë, përveç se kur patronohet nga dora e zezë e qeverisë.

Jam i vetëdijshëm se Rama me arrogancën dhe vesin e tmerrshëm të vjedhjes, s’do marrë parasysh këto kërkesa, por e garantoj se qytetarët shqiptar me revoltën e ardhshme, do vendosin për këto kërkesa dhe të tjera, të programit të emergjencës të PD, si indeksimi i çmimeve dhe masa të tjera të rëndësishme”.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar9 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar10 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix17 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar18 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix18 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar18 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix18 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix18 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix18 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook