Lidhu me ne

Letersi

” Zemra juaj e di rrugën. Vraponi në atë drejtim ” Thënie nga Rumi

Kush nuk e do Rumiun dhe poezitë e tij madhështore? Kanë kuptim dhe fuqi kaq të thellë për ne…

14 Citate të thella nga Rumi mbi jetën

1. Dje isha i zgjuar, ndaj doja të ndryshoja botën. Sot jam i mençur, ndaj po ndryshoj veten time.

2. Është rruga jote dhe vetëm e jotja. Të tjerët mund ta ecin me ju, por askush nuk mund ta ecë për ju.

3. Kudo që të jeni dhe çfarëdo që të bëni, jini të dashuruar.

4. Zemra juaj e di rrugën. Vraponi në atë drejtim.

5. Nëse gjithçka që mund të bëni është të zvarriteni, filloni të zvarriteni.

6. Kur bën gjëra nga shpirti, ndjen një lumë që lëviz në ty, një gëzim.

7. Vëri zjarrin jetës suaj. Kërkoni ata që ju ndezin flakët.

8. Përgjigjuni çdo thirrjeje që ju ngacmon shpirtin.

9. Ka një forcë jete brenda shpirtit tuaj, kërkoni atë jetë. Ka një perlë në malin e trupit tuaj, kërkoni atë. O udhëtar, nëse je në kërkim të kësaj, mos shiko jashtë, shiko brenda vetes dhe kërko atë.

10. Pse qëndroni në burg kur dera është kaq e hapur?

11. Injoroni ato që ju bëjnë të frikësuar dhe të trishtuar, që ju degradojnë përsëri drejt sëmundjes dhe vdekjes.

12. Në momentin që pranoni problemet që ju janë dhënë, dera do të hapet.

13. Gjithçka për të djeshmen ka shkuar me të djeshmen. Sot duhet thënë gjëra të reja.

14. Ka një jetë në ty, kërko atë jetë, kërko xhevahirin e fshehtë në malin e trupit tënd.

 amazingmemovement

MË TEPËR

Mix20 orë më herët

Del në ankand letra origjinale e Kolombit ku rrëfen zbulimin e Amerikës

Një kopje 500-vjeçare e letrës së Kristofor Kolombit që njoftonte zbulimin e Amerikës do dalë në ankand në Christie’s. Viti 1492 shënoi...

Temporal20 orë më herët

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Nga Meri Lika Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se,...

Mix21 orë më herët

Pse Pamela Anderson shiti shtëpinë e saj për të jetuar vetëm me 5 qen!

Aktorja e njohur, Pamela Anderson po kalon një periudhë të qetë në shtëpinë e vjetër të gjyshërve, vetëm me qentë...

Mix21 orë më herët

Modelja e njohur Linda Evangelista flet për herë të parë për betejën me kancerin e gjirit

Një nga femrat më të bukura të Hollywood-it! Modelja e njohur flet për herë të parë për betejën me kancerin...

Kritike21 orë më herët

Rolling Hills si Bathorja/ Pasanikët ndërtojnë shtesa pa leje në kompleksin luksoz

Ata janë njerëzit më të pasur të Shqipërisë. Jetojnë të ndarë nga pjesa tjetër në një komplekse luksoze, ku vilat...

Aktualitet21 orë më herët

‘Për vota dhe qoka’: Ndërmarrjet publike vuajnë nga humbjet dhe emërimet politike

Reporter.al Gjatë një auditimi rutinë në vitin 2019 në kompaninë publike “Agrokredit”, punonjësit e Kontrollit të Lartë të Shtetit u...

Letersi21 orë më herët

Çfarë është dashuria? Të gjithë flasin për dashurinë

Ç’është dashuria? Ç’është dashuria? Fjala është falsifikuar dhe molepsur aq shumë, saqë nuk kam ndonjë dëshirë të madhe ta përdor....

Temporal21 orë më herët

Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar?

Nga Ledian Droboniku Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar? Për çdo pyetje, ka shumë përgjigje. Pastaj varet nga ne, se...

Mix21 orë më herët

Një listë me filma të përshtatshëm për fëmijë që mund t’i shihni në Netflix

Mund të ketë një larmi aktivitetesh që i argëtojnë fëmijët, nga lojërat në natyrë, ato me bashkëmoshatarët, vizatimet apo art...

Mix22 orë më herët

3 gjërat që duhet të bëni nëse keni probleme me kujtesën

Nuk ka rëndësi nëse drejtoni një biznes apo jeni thjesht të punësuar në një kompani, të gjithë kemi pasworde apo...

Facebook