Lidhu me ne

Letersi

10 libra që mund të ndryshojnë jetën tuaj

ACCOMPLISH READING® - Best app for improve reading Reading Comprehension

Ata thonë se një libër i mirë mund të ndryshojë jetën tuaj dhe asgjë nuk mund të jetë më e vërtetë. Ka shumë histori të mira atje. Megjithatë, ka disa që janë veçanërisht stimulues. Ne kemi mbledhur një listë me dhjetë libra për t’ju bërë të mendoni. Në fakt, ato madje mund të ndryshojnë jetën tuaj.

1. 1984, George Orwell

Një libër që askush nuk duhet ta humbasë është 1984, nga George Orwell. Ndodhet në një univers futurist në të cilin ai i njohur si Big Brother mban pushtetin politik. Një person që askush nuk e ka parë ndonjëherë, por që kontrollon plotësisht të ardhmen e shoqërisë.

2. Plaku dhe deti, Ernest Hemingway

Pas 84 ditësh pa kapur asnjë peshk, plaku Santiago del në det çdo mëngjes me shpresën për t’i dhënë fund fatit të tij të keq. Kjo është një histori për pleqërinë dhe domosdoshmërinë që është zbukuruar nga imazhet e detit që janë të ngarkuara me të vërtetën.

3. Në rrugë, Jack Kerouac

“Në rrugë” është një roman me një komponent të rëndësishëm brezash. Mund të konsiderohet, nëse jo më i miri, më përfaqësuesi i veprës së Jack Kerouac. Është një dremitje për brezin e beat-it që na tregon për rrugëtimin e një të riu njujorkez me aspirata letrare.

4. Frika dhe urrejtja në Las Vegas, Hunter S. Thompson

Një gjë që gjenerata e beat-it arriti ishte të frymëzonte një mori shkrimtarësh në dekadat e mëvonshme. Në fakt, gazetarë, poetë dhe shkrimtarë të panumërt morën licencën për të shkruar për realitetin nga këndvështrime të ndryshme, të gjitha me një komponent të rëndësishëm letrar.

5. Një stinë në ferr, Arthur Rimbaud

Nëse jeni vërtet të gatshëm të dëshmoni të vërteta të pakëndshme, duhet të lexoni Një stinë në ferr. Kjo poezi e zgjeruar nga Arthur Rimbaud, një nga poetët e mallkuar të Francës së shekullit të nëntëmbëdhjetë, është një jehonë e vdekjes dhe kalbjes së kulturës perëndimore.

6. Aventurat e Alice në vendin e çudirave, Lewis Carrol

Pas kësaj historie fantastike dhe të çuditshme të Alice, ekziston një rrjet i thellë që ngatërron të gjitha proceset logjike në jetë me të cilat jemi njohur. Ka personazhe të çuditshëm si macja Cheshire, vemja që pi nargjile dhe kapela e çmendur e pakuptueshme. Edhe pse mund të mos duket kështu, libri fsheh një logjikë të brendshme të fuqishme dhe të ndërlikuar.

7. Princi i Vogël, Antoine de Saint-Exupéry

Princi i Vogël është një klasik i vërtetë. Ai tregon historinë e një aviatori dhe një djali nga hapësira që duket si një princ. Një libër magjik dhe surreal që flet për sa e thellë mund të jetë miqësia dhe vlerën e të pasurit një mik.

8. I huaji, Albert Camus

Edhe pse kjo vepër e Albert Camus u konceptua fillimisht si një ese, ajo u zhvillua në një histori të një punëtori modest që jeton në Algjer. Në një gjendje të çuditshme dhe indiferente ndaj vetes, protagonisti vret në mënyrë të pashpjegueshme një arab.

9. Dune, Frank Herbert

Ju ndoshta keni dëgjuar për këtë libër falë adaptimit të tij të fundit në film. Në fakt, është një nga përfaqësimet kryesore të letërsisë fantastiko-shkencore në shekullin e 20-të. Ai tregon historinë e Paul Atreides, një trashëgimtar i ri i fronit, i cili duhet të zhvendoset në planetin e Arrakis, ku Perandoria nxjerr ‘erëzën’, substancën më të vlerësuar në univers.

10. Parajsat artificiale, Charles Baudelaire

Së fundi, do të donim ta mbyllnim me një libër të konceptuar posaçërisht për të nxitur reflektimin nga ana e lexuesit. Parajsat Artificiale është një ese e poetit francez që fokusohet në konsumimin e verës dhe hashashit. Ideja e tij kryesore ishte të përshkruante efektet e prodhuara nga të dyja substancat në trup dhe në shpirt.

/ Burimi exploringyourmind.com

MË TEPËR

Mix19 orë më herët

Del në ankand letra origjinale e Kolombit ku rrëfen zbulimin e Amerikës

Një kopje 500-vjeçare e letrës së Kristofor Kolombit që njoftonte zbulimin e Amerikës do dalë në ankand në Christie’s. Viti 1492 shënoi...

Temporal19 orë më herët

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Nga Meri Lika Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se,...

Mix19 orë më herët

Pse Pamela Anderson shiti shtëpinë e saj për të jetuar vetëm me 5 qen!

Aktorja e njohur, Pamela Anderson po kalon një periudhë të qetë në shtëpinë e vjetër të gjyshërve, vetëm me qentë...

Mix20 orë më herët

Modelja e njohur Linda Evangelista flet për herë të parë për betejën me kancerin e gjirit

Një nga femrat më të bukura të Hollywood-it! Modelja e njohur flet për herë të parë për betejën me kancerin...

Kritike20 orë më herët

Rolling Hills si Bathorja/ Pasanikët ndërtojnë shtesa pa leje në kompleksin luksoz

Ata janë njerëzit më të pasur të Shqipërisë. Jetojnë të ndarë nga pjesa tjetër në një komplekse luksoze, ku vilat...

Aktualitet20 orë më herët

‘Për vota dhe qoka’: Ndërmarrjet publike vuajnë nga humbjet dhe emërimet politike

Reporter.al Gjatë një auditimi rutinë në vitin 2019 në kompaninë publike “Agrokredit”, punonjësit e Kontrollit të Lartë të Shtetit u...

Letersi20 orë më herët

Çfarë është dashuria? Të gjithë flasin për dashurinë

Ç’është dashuria? Ç’është dashuria? Fjala është falsifikuar dhe molepsur aq shumë, saqë nuk kam ndonjë dëshirë të madhe ta përdor....

Temporal20 orë më herët

Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar?

Nga Ledian Droboniku Pse shqiptarët nuk kanë shpirt komunitar? Për çdo pyetje, ka shumë përgjigje. Pastaj varet nga ne, se...

Mix20 orë më herët

Një listë me filma të përshtatshëm për fëmijë që mund t’i shihni në Netflix

Mund të ketë një larmi aktivitetesh që i argëtojnë fëmijët, nga lojërat në natyrë, ato me bashkëmoshatarët, vizatimet apo art...

Mix20 orë më herët

3 gjërat që duhet të bëni nëse keni probleme me kujtesën

Nuk ka rëndësi nëse drejtoni një biznes apo jeni thjesht të punësuar në një kompani, të gjithë kemi pasworde apo...

Facebook