Lidhu me ne

Letersi

10 libra që mund të ndryshojnë jetën tuaj

ACCOMPLISH READING® - Best app for improve reading Reading Comprehension

Ata thonë se një libër i mirë mund të ndryshojë jetën tuaj dhe asgjë nuk mund të jetë më e vërtetë. Ka shumë histori të mira atje. Megjithatë, ka disa që janë veçanërisht stimulues. Ne kemi mbledhur një listë me dhjetë libra për t’ju bërë të mendoni. Në fakt, ato madje mund të ndryshojnë jetën tuaj.

1. 1984, George Orwell

Një libër që askush nuk duhet ta humbasë është 1984, nga George Orwell. Ndodhet në një univers futurist në të cilin ai i njohur si Big Brother mban pushtetin politik. Një person që askush nuk e ka parë ndonjëherë, por që kontrollon plotësisht të ardhmen e shoqërisë.

2. Plaku dhe deti, Ernest Hemingway

Pas 84 ditësh pa kapur asnjë peshk, plaku Santiago del në det çdo mëngjes me shpresën për t’i dhënë fund fatit të tij të keq. Kjo është një histori për pleqërinë dhe domosdoshmërinë që është zbukuruar nga imazhet e detit që janë të ngarkuara me të vërtetën.

3. Në rrugë, Jack Kerouac

“Në rrugë” është një roman me një komponent të rëndësishëm brezash. Mund të konsiderohet, nëse jo më i miri, më përfaqësuesi i veprës së Jack Kerouac. Është një dremitje për brezin e beat-it që na tregon për rrugëtimin e një të riu njujorkez me aspirata letrare.

4. Frika dhe urrejtja në Las Vegas, Hunter S. Thompson

Një gjë që gjenerata e beat-it arriti ishte të frymëzonte një mori shkrimtarësh në dekadat e mëvonshme. Në fakt, gazetarë, poetë dhe shkrimtarë të panumërt morën licencën për të shkruar për realitetin nga këndvështrime të ndryshme, të gjitha me një komponent të rëndësishëm letrar.

5. Një stinë në ferr, Arthur Rimbaud

Nëse jeni vërtet të gatshëm të dëshmoni të vërteta të pakëndshme, duhet të lexoni Një stinë në ferr. Kjo poezi e zgjeruar nga Arthur Rimbaud, një nga poetët e mallkuar të Francës së shekullit të nëntëmbëdhjetë, është një jehonë e vdekjes dhe kalbjes së kulturës perëndimore.

6. Aventurat e Alice në vendin e çudirave, Lewis Carrol

Pas kësaj historie fantastike dhe të çuditshme të Alice, ekziston një rrjet i thellë që ngatërron të gjitha proceset logjike në jetë me të cilat jemi njohur. Ka personazhe të çuditshëm si macja Cheshire, vemja që pi nargjile dhe kapela e çmendur e pakuptueshme. Edhe pse mund të mos duket kështu, libri fsheh një logjikë të brendshme të fuqishme dhe të ndërlikuar.

7. Princi i Vogël, Antoine de Saint-Exupéry

Princi i Vogël është një klasik i vërtetë. Ai tregon historinë e një aviatori dhe një djali nga hapësira që duket si një princ. Një libër magjik dhe surreal që flet për sa e thellë mund të jetë miqësia dhe vlerën e të pasurit një mik.

8. I huaji, Albert Camus

Edhe pse kjo vepër e Albert Camus u konceptua fillimisht si një ese, ajo u zhvillua në një histori të një punëtori modest që jeton në Algjer. Në një gjendje të çuditshme dhe indiferente ndaj vetes, protagonisti vret në mënyrë të pashpjegueshme një arab.

9. Dune, Frank Herbert

Ju ndoshta keni dëgjuar për këtë libër falë adaptimit të tij të fundit në film. Në fakt, është një nga përfaqësimet kryesore të letërsisë fantastiko-shkencore në shekullin e 20-të. Ai tregon historinë e Paul Atreides, një trashëgimtar i ri i fronit, i cili duhet të zhvendoset në planetin e Arrakis, ku Perandoria nxjerr ‘erëzën’, substancën më të vlerësuar në univers.

10. Parajsat artificiale, Charles Baudelaire

Së fundi, do të donim ta mbyllnim me një libër të konceptuar posaçërisht për të nxitur reflektimin nga ana e lexuesit. Parajsat Artificiale është një ese e poetit francez që fokusohet në konsumimin e verës dhe hashashit. Ideja e tij kryesore ishte të përshkruante efektet e prodhuara nga të dyja substancat në trup dhe në shpirt.

/ Burimi exploringyourmind.com

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar9 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar9 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix17 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar17 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix17 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar18 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix18 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix18 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix18 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook