Lidhu me ne

Letersi

Thënie për fjalën / 15 thënie të fuqishme, për fuqinë e fjalës

20 Obsolete English Words That Should Make a Comeback - Matador Network

15 thënie të fuqishme, për fuqinë e fjalës

Një fjalë vdes kur thuhet, thonë disa. Unë them se në atë çast, ajo nis të jetojë. – Emily Dickinson

Ngri fjalët jo zërin. Eshtë shiu që i rrit lulet, jo bubullima. – Rumi

E gjithë urtësia njerëzore përmbahet në këto dy fjalë: prit dhe shpreso. – Alexander Dumas

Fjalët janë fotografi të mendimeve tona. – John Dryden

Një fjalë e re është si një farë e freskët, e mbjellë në tokën e diskutimit. – Ludvig Vittgenstein

Sa më i artikuluar të jesh, aq më të rrezikshme bëhen fjalët. – May Sarton

Sa shpesh ndodh që, fjalët e keqpërdorura shkaktojnë mendime të gënjeshtërta. – Herbert Spencer

Fjalët boshe si era, më mirë të lihen pa u thënë. – Homeri

Fjalët e ëmbla janë si sherbet. Pak të pëlqen, por shumë të vel. – Anne Bradstreet

Të gjithë ndryshimet e mëdha në botë vijnë nga fjalët. – Marjane Satrapi

Fjalët, një herë që printohen, kanë një jetë të vetën. – Carol Burnett

Kur do të mësosh se nuk ka një fjalë për gjithçka? – Nicole Krauss

Gjatë gjithë jetës time i kam parë fjalët, sikur të isha duke i ndeshur për herë të parë. – Ernest Hemingueji

Fjalët janë armë të fuqishme për të gjithë kauzat, të mira e të këqia. – Manly Hall

Gjithmonë i kam menduar fjalët si furnizime arti. – Douglas Coupland.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar9 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar10 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix17 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar18 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix18 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar18 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix18 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix18 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix18 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook