Lidhu me ne

Letersi

Pesë mësime thelbësore nga libri ” Rich dad Poor dad ” i autorit Robert Kiyosaki

Pesë mësime thelbësore vijnë nga libri që ka shitur më shumë se  32 milionë kopje!

Nëse keni kërkuar ndonjëherë “librat më të mire rreth financave personale” në Google, me shumë mundësi keni parë titullin “Babai i pasur, babi i varfër” të shfaqet në krye. Libri, i shkruar nga Robert T. Kiyosaki dhe Sharon L. Lechter, thuhet se ka shitur më shumë se 32 milionë kopje në 40 gjuhë në 40 vende që kur u botua në 2002

“Babai i pasur, babi i varfër” është një histori alegorike për Robert Kiyosaki dhe dy baballarët e tij, dhe sesi rritja me ta i dha formë pikëpamjeve të tij financiare. “Babai i varfër” është babai biologjik i Kiyosaki, një profesor universiteti me arsim të lartë. “Babai i pasur” është babai i mikut më të mirë të Kiyosaki, një sipërmarrës i pasur që zotëron dhjetëra biznese. Të dy baballarët ofrojnë këshilla kontradiktore për paratë. Më poshtë janë të përmbledhura pesë mësime themelore:

Aset  është çdo gjë që sjellë para në xhepin tuaj,  për shembull një shtëpi (që ju blini dhe më pas jepni me qira te të tjerë). Një detyrim është çdo gjë që ju kushton para sepse humbet vlerën me kalimin e kohës, si një makinë ose televizor i shtrenjtë. Është e rëndësishme të jesh në gjendje të dallosh të dyja. “Të pasurit blejnë asete. Të varfërit kanë vetëm shpenzime. Klasa e mesme blen detyrime që ata mendojnë se janë asete, shkruan Kiyosaki.

Njohuria financiare mund të mësohet vetëm përmes përvojës

“Babai i varfër” i mirëarsimuar thotë: “Të studiosh shumë dhe të marrësh nota të mira është e vetmja mënyrë për të siguruar një punë të mirë në një kompani të madhe me përfitime të shkëlqyera. Por “babai i pasur” thotë se qëllimi më i rëndësishëm është të mësosh se si funksionojnë paratë në mënyrë që të mund t’i bësh ato të funksionojnë për ty. Për të qenë financiarisht i zgjuar, Kiyosaki thotë se duhet të zotëroni kontabilitetin, investimin, tregjet dhe ligjin. Sa më shumë të zgjeroni aftësitë tuaja, aq më i suksesshëm do të jeni.

Mësoni të shisni

Në libër, një grua me diplomë master në letërsinë angleze pyet Kiyosaki se si mund të bëhet një autore më e shitur. Ai i thotë asaj të regjistrohet në një kurs trajnimi për shitje. E tronditur nga përgjigja e tij, ajo thotë: “Nuk je serioze, apo jo…” Kiyosaki merr një libër mbi tavolinën e kafesë dhe thotë: “Ka një arsye që librat e suksesshëm thonë “autori më i shitur”, jo “më i miri”. Shitja është një aftësi thelbësore nëse dëshiron të jesh i pasur, shpjegon ai. Dilni nga zona juaj e rehatisë, praktikoni shitjen dhe rrjetin. Nëse nuk e bëni këtë, nuk do të jeni kurrë në gjendje të drejtoni biznesin tuaj.

Frika dhe vetëdyshimi janë pengesat tuaja më të mëdha drejt suksesit

Dallimi kryesor midis të pasurve dhe të varfërve është se si ata e menaxhojnë frikën. “Babai i varfër” e mban atë të sigurt dhe shmang rreziqet. Kjo perspektivë mund të jetë e kushtueshme në planin afatgjatë. “Shpesh në botën reale, nuk janë të zgjuarit ata që ecin përpara, por guximtarët”, thotë “babai i pasur”.

Mendoni gjithmonë në lidhje me mundësitë

“Babai i pasur” i ndalon fëmijët e tij të thonë: “Nuk mund ta përballoj”. Në vend të kësaj, ai u thotë atyre të thonë: “Si mund ta përballoj atë?” Fraza e parë mbyll trurin e një personi dhe ai nuk duhet të mendojë më. E dyta hap “mundësi, eksitim dhe ëndrra”. E detyron trurin të kërkojë përgjigje. Kiyosaki mëson se “arsyeja kryesore që shumica e klasës së varfër dhe të mesme janë konservatore fiskale – që do të thotë, “Unë nuk mund të përballoj të rrezikoj”.


cnbc

MË TEPËR

Radar11 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar11 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar11 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix19 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar19 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix19 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar20 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix20 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix20 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix20 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook