Lidhu me ne

Letersi

Pesë mësime thelbësore nga libri ” Rich dad Poor dad ” i autorit Robert Kiyosaki

Pesë mësime thelbësore vijnë nga libri që ka shitur më shumë se  32 milionë kopje!

Nëse keni kërkuar ndonjëherë “librat më të mire rreth financave personale” në Google, me shumë mundësi keni parë titullin “Babai i pasur, babi i varfër” të shfaqet në krye. Libri, i shkruar nga Robert T. Kiyosaki dhe Sharon L. Lechter, thuhet se ka shitur më shumë se 32 milionë kopje në 40 gjuhë në 40 vende që kur u botua në 2002

“Babai i pasur, babi i varfër” është një histori alegorike për Robert Kiyosaki dhe dy baballarët e tij, dhe sesi rritja me ta i dha formë pikëpamjeve të tij financiare. “Babai i varfër” është babai biologjik i Kiyosaki, një profesor universiteti me arsim të lartë. “Babai i pasur” është babai i mikut më të mirë të Kiyosaki, një sipërmarrës i pasur që zotëron dhjetëra biznese. Të dy baballarët ofrojnë këshilla kontradiktore për paratë. Më poshtë janë të përmbledhura pesë mësime themelore:

Aset  është çdo gjë që sjellë para në xhepin tuaj,  për shembull një shtëpi (që ju blini dhe më pas jepni me qira te të tjerë). Një detyrim është çdo gjë që ju kushton para sepse humbet vlerën me kalimin e kohës, si një makinë ose televizor i shtrenjtë. Është e rëndësishme të jesh në gjendje të dallosh të dyja. “Të pasurit blejnë asete. Të varfërit kanë vetëm shpenzime. Klasa e mesme blen detyrime që ata mendojnë se janë asete, shkruan Kiyosaki.

Njohuria financiare mund të mësohet vetëm përmes përvojës

“Babai i varfër” i mirëarsimuar thotë: “Të studiosh shumë dhe të marrësh nota të mira është e vetmja mënyrë për të siguruar një punë të mirë në një kompani të madhe me përfitime të shkëlqyera. Por “babai i pasur” thotë se qëllimi më i rëndësishëm është të mësosh se si funksionojnë paratë në mënyrë që të mund t’i bësh ato të funksionojnë për ty. Për të qenë financiarisht i zgjuar, Kiyosaki thotë se duhet të zotëroni kontabilitetin, investimin, tregjet dhe ligjin. Sa më shumë të zgjeroni aftësitë tuaja, aq më i suksesshëm do të jeni.

Mësoni të shisni

Në libër, një grua me diplomë master në letërsinë angleze pyet Kiyosaki se si mund të bëhet një autore më e shitur. Ai i thotë asaj të regjistrohet në një kurs trajnimi për shitje. E tronditur nga përgjigja e tij, ajo thotë: “Nuk je serioze, apo jo…” Kiyosaki merr një libër mbi tavolinën e kafesë dhe thotë: “Ka një arsye që librat e suksesshëm thonë “autori më i shitur”, jo “më i miri”. Shitja është një aftësi thelbësore nëse dëshiron të jesh i pasur, shpjegon ai. Dilni nga zona juaj e rehatisë, praktikoni shitjen dhe rrjetin. Nëse nuk e bëni këtë, nuk do të jeni kurrë në gjendje të drejtoni biznesin tuaj.

Frika dhe vetëdyshimi janë pengesat tuaja më të mëdha drejt suksesit

Dallimi kryesor midis të pasurve dhe të varfërve është se si ata e menaxhojnë frikën. “Babai i varfër” e mban atë të sigurt dhe shmang rreziqet. Kjo perspektivë mund të jetë e kushtueshme në planin afatgjatë. “Shpesh në botën reale, nuk janë të zgjuarit ata që ecin përpara, por guximtarët”, thotë “babai i pasur”.

Mendoni gjithmonë në lidhje me mundësitë

“Babai i pasur” i ndalon fëmijët e tij të thonë: “Nuk mund ta përballoj”. Në vend të kësaj, ai u thotë atyre të thonë: “Si mund ta përballoj atë?” Fraza e parë mbyll trurin e një personi dhe ai nuk duhet të mendojë më. E dyta hap “mundësi, eksitim dhe ëndrra”. E detyron trurin të kërkojë përgjigje. Kiyosaki mëson se “arsyeja kryesore që shumica e klasës së varfër dhe të mesme janë konservatore fiskale – që do të thotë, “Unë nuk mund të përballoj të rrezikoj”.


cnbc

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Çfarë nuk bëjnë njerëzit e suksesshëm në kohën e lirë?

Kur thua njeri i suksesshëm, mendja shkon direkt tek paratë, jeta e luksit, përmbushja e çdo aspekti të jetës, por...

Mix8 orë më herët

Dojna Mema: Nuk bëj shoqe në televizion!

Rikthimi i Dojna Memës në televizion ishte i mezipritur nga dashamirësit e saj. Bukuroshen syklatër e ktheu në ekran programi...

Mix8 orë më herët

Kim Kardashian shfaqet me bikini në shtrat (gati topless)!

Kim Kardashian di gjithmonë se si të rrëmbejë vëmendjen. Së fundmi ajo postoi disa foto në rrjetin e saj social...

Mix8 orë më herët

“Jam larguar mbi 20 herë nga shtëpia”/ Dojna Mema rrëfen prapaskenat e jetës në çift: Valixhja ime ishte gjysmë gati

Vlashent Sata dhe Dojna Mema Vlashent Sata dhe Dojna Mema janë një nga çiftet më të dashura për publikun shqiptar....

Radar8 orë më herët

Schmitt: Ngjarja në Banjskë tregoi lidhjen e grupeve kriminale me Beogradin

Historiani zviceran, Oliver Jens Schmitt, thotë se ata që kanë interes t’ia ndalojnë aksesin Policisë së Kosovës në veri të...

Mix9 orë më herët

Rikthehet “The Expendables”, filmi aksion që bën bashkë aktorët e preferuar të shqiptarëve (VIDEO)

Filmi i vitit 2010 u krijua në thelb si një lloj akti i punësimit të plotë për një kontigjent më...

Mix9 orë më herët

FOTO: Guxon Emily Ratajkowski, në New York me fustan trasparent

Emily Ratajkowski zgjodhi një nga veshjet e saj më të guximshme deri më tani, teksa po dilte për një darkë...

Mix9 orë më herët

Hapen aplikimet për Llotarinë Amerikane 2023, ja çfarë duhet të dini

Këtë të mërkurë janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane. Lajmi u bë e ditur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara...

Mix12 orë më herët

Princi Harry xheloz për suksesin e Meghan Markle!

Princi Harry mund të jetë duke përjetuar ndjenja xhelozie dhe pasigurie për shkak të statusit në rritje të gruas së...

Mix13 orë më herët

5 ushqime që mund të parandalojnë çrregullimet e menopauzës

Menopauza mund të jetë një periudhë e vështirë për shumë gra dhe shpesh duhet të durojë efekte të shumta anësore....

Facebook