Lidhu me ne

Mix

Thënie të bukura për fëmijët dhe fëmijërinë

Kur më në fund ktheheni në shtëpinë tuaj të vjetër, e kuptoni se nuk po e kërkonit atë, por fëmijërinë tuaj.
Sam Ewing

Mrekullitë ndodhin vetëm në fëmijëri.
Vladislav Grzegorchik

Fëmijëria është drita në fillim të tunelit.
Dmitri Pashkov

Frutat janë më të mirat për ne kur po pakësohen; fëmijët janë më të bukur kur mbaron fëmijëria.
Seneka

Fëmijëria është vitet më të lumtura të jetës, por jo për të.
Michael Moorcock

Fëmijëria: Koha në jetë kur gjithçka që duhet të bëni për të humbur peshë është të bëni banjë.
Richard Zera

Fëmijët nuk kanë të kaluar apo të ardhme, por, ndryshe nga ne të rriturit, ata dinë të përdorin të tashmen.
Jean La Bruyere

Bebet janë të pafajshëm për shkak të dobësisë së tyre trupore, jo për shkak të shpirtit të tyre.
Augustini i Bekuari

Fëmijët janë të paturpshëm, të shpejtë, me gjaknxehtësi, ziliqar, kuriozë, të interesuar për veten, dembel, mendjelehtë, frikacak, të matur, mashtrues dhe sekret; ata lehtë shpërthejnë në të qeshura ose, për gjëra të vogla, kënaqen me gëzim të moderuar ose hidhërim të hidhur, nuk mund të durojnë dhimbjen dhe dashurinë për ta shkaktuar atë – ata tashmë janë njerëz.
Jean La Bruyere

Nuk është çudi që njerëzit janë kaq të tmerrshëm nëse duhet të fillojnë jetën si fëmijë.
Kingsley Amis

Djali bërtet: “Nuk mundesh! Dy kundrejt një! ” Ai nuk e di se kjo është mënyra e vetme.
Ramon Gomez de la Serna

Kur isha vajzë, kisha vetëm dy të dashura, madje edhe atëherë ato ishin imagjinare. Dhe ata vetëm luanin me njëri-tjetrin.
Rita Rudner

Argëtimi i të rriturve quhet biznes, për fëmijët ata janë gjithashtu një biznes.
Augustini i Bekuari

Për tridhjetë vjet nëna ime shërbeu atë që kishte mbetur nga darka në tryezë. Askush nuk e ka parë kurrë darkën.
Calvin Trillin

Çdo fëmijë është një artist, në qëndrimin artist përtej fëmijërisë.
Pablo Picasso

Gënjeshtrat e fëmijërisë dhe sinqeriteti i të rriturve janë dy të meta që nuk mund të falen.
Zdzislaw Kalendkiewicz

Si fëmijë, ai pësoi një tronditje truri dhe që atëherë besoi gjithçka që është shkruar në gazetat e së Dielës.
George Aid

Kush ka nevojë për të – një fëmijë i tillë, përmes buzëve të të cilit flet e vërteta?
Leonid Leonidov

Fëmijët janë ngushëllimi ynë në pleqëri dhe ndihmojnë për ta arritur atë më shpejt.
Lionel Kaufman

Fëmijët mund të jenë të mirë ose të këqij, por nipërit dhe mbesat janë gjithmonë të mahnitshëm.
Ludwik Hirschfeld

Fëmijët e vonë janë jetimë të hershëm.
Benjamin Franklin

Dashuria është sëmundja e fundit dhe më e rëndë e fëmijërisë.

Një fëmijëri e vështirë nuk mbaron kurrë.
Jerzy Urban

Fëmijëria është liri nga mosha.
Arkady Davidovich

Fëmijëria është një premtim që nuk bëhet kurrë i vërtetë.
Kodra e Kenit

Në teatrin e jetës, spektatorët e vetëm të vërtetë janë fëmijët.
Vladislav Grzheshik

Ngjarjet e fëmijërisë nuk kalojnë, por ato përsëriten si vite.
Elinor Farjon

Nëse nuk keni pasur biçikletë si fëmijë dhe tani keni një BMW, përsëri nuk keni pasur biçikletë si fëmijë.
Autor i panjohur

Së pari, ne ndahemi me fëmijërinë, dhe pastaj – me rininë.
Seneca Lucius Anney (i Riu)

Respekti më i madh duhet t’i kushtohet fëmijërisë.
Juvenal Decimus Junius

Është më mirë të qash në fëmijëri sesa në pleqëri.
Autor i panjohur

Zakonet dhe ligjet njerëzore janë të tilla që nëse në fillim të rritjes, në vetë fëmijërinë, në kulmin e fuqive rinore, kur mendja dhe arsyeja janë shumë të ndjeshme dhe jo të mbingarkuara, kur talenti dhe aftësitë janë në lulëzim – nëse në këtë kohë një personi nuk kupton asgjë në shkenca, atëherë nuk do të kuptojë edhe më pas gjatë një jete të gjatë.
As-Samarkandi

Vetëm ajo tek një person është e vendosur dhe e besueshme që ishte zhytur në të në periudhën e parë të jetës.
Jan Amos Comenius

Lëreni fëmijërinë të piqet në fëmijëri.
Zhan Zhak Ruso

Shumë njerëz mendojnë se fëmijëria ishte koha më e mirë dhe më e këndshme e jetës së tyre. Por ky nuk është rasti. Këto janë vitet më të vështira, sepse atëherë një person është nën zgjedhën e disiplinës dhe rrallë mund të ketë një mik të vërtetë, dhe madje edhe më rrallë – liri.
Immanuel Kant

Në fëmijërinë e hershme, ndjenjat heroike duhet të vendosen tashmë, duke e akorduar shpirtin në bëmat e dashurisë dhe fisnikërisë. Dhe a ofron historia pak shembuj heronjsh?
Nikolay Vasilievich Shelgunov

Fëmijëria është ajo kohë e shkëlqyeshme e jetës kur vendoset themeli për tërë njeriun e ardhshëm moral.
Nikolay Vasilievich Shelgunov

Kënga që nëna këndon në djep shoqëron një person gjatë gjithë jetës së tij, deri në varr.
Henry Ward Beecher

Respekt … fëmijëri e shenjtë e pastër, e qartë, e patëmetë!
Janusz Korczak

Vitet e fëmijërisë, para së gjithash, janë edukatë.

Shumë telashe i kanë rrënjët pikërisht në faktin se që nga fëmijëria një person nuk mësohet të menaxhojë dëshirat e tij, ata nuk janë mësuar të lidhen drejt me konceptet e mund, nuk duhet, nuk duhet.
Vasily Alexandrovich Sukhomlinsky

Duke e bërë botën e fëmijërisë të varfëruar, ne e bëjmë të vështirë për një fëmijë të hyjë në shoqëri, një kolektiv.
Vasily Alexandrovich Sukhomlinsky

Me kalimin e viteve, zbrazëtia dhe zhgënjimi formohen midis atyre të rinjve, fëmijëria dhe adoleshenca e të cilëve ishin kënaqësi e pamenduar e nevojave të tyre.
Vasily Alexandrovich Sukhomlinsky

Në fantazitë e fëmijëve, ka pothuajse gjithmonë situata në të cilat fëmija dominon mbi dikë.
Alfred Adler

Fëmijëria është një kohë me shumë pyetje, mundësi dhe pasoja.
Alfred Adler

E dobët është fëmijëria që sakrifikohet për vitet e pjekura.
Wilhelm Dilthey

Fëmijëria e vetëdijshme është lavdi, jo turp njerëzor.
Georges Bataille

Bora, me fjalë të tjera – fëmijëri, me fjalë të tjera – lumturi.
Emile Michel Cioran

Fëmijëria është kur gjithçka është e mahnitshme dhe asgjë nuk është për t’u habitur.
A. Rivarol

Fëmijëria është një gjendje në të cilën nuk mund të kthehesh, por mund të biesh.
Autor i panjohur

Fëmijëria është një flutur që mezi pret të djegë krahët e saj të bardhë në flakët e rinisë.
A. Bertrand

MË TEPËR

Mix13 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix14 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix14 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix14 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix14 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix4 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook