Lidhu me ne

Radar

“S’ka ma turp”-Fabian Zhilla nis peticionin online kundër emisioneve që transmetojnë përmbajtje seksuale, kërkon ndërhyrjen e AMA-s


Studiuesi Fabian Zhilla ka nisur një peticion në internet që i drejtohet Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe Agjencisë Shtetërore për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijëve lidhur me “reality show” televiziv që transmetojnë mesazhe me përmbajtje të dëmshme për fëmijët dhe shkelin moralin publik.

Zhilla kërkon nga institucionet që emisione të tilla që shfaqin mesazhe me përmbajtje të dëmshme të merren masat ligjore për transmetimin e tyre në fasha orares mbas orës 24:00, të ransmetohen me logo përkatëse që paralajmërojnë shikuesit nën 18 vjeç si dhe të shoqërohen me një paralajmërim për skenat dhe përmbajtjen e programit  të papërshtatshëm për moshat nën 18 vjeç.

Zhilla disa ditë më parë në një shkrim të tijin dënoi transmetimin e emisioneve të tilla të cilat sipas tij transmetojnë antivlera nëpërmjet seksualizimit.

Peticioni:

Drejtuar: 

1.       Autoritetit të Mediave Audiovizive 

2.       Agjencia Shtetërore për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijëve

Për dijeni:

·       Komisionit Parlamentar Për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik

·       Avokatit të Popullit

·       Agjencisë së Mbrojtjes së Konsumatorit 

Nisur nga një shqetësim  qytetar i shprehur në forma të ndryshme në lidhje me disa emisione të formatit “Reality Show” të cilat S’KA MA TURP por transmetojnë mesazhe me përmbajtje të dëmshme për fëmijët dhe shkelin moralin publik, i drejtohemi institucionit tuaj që të marrë masat ligjore që këto programe të:

1.       Transmetohen në një fashë orare mbas orës 24.00.

2.       Transmetohen me logo përkatëse që paralajmërojnë shikuesit nën 18 vjeç.

3.       Shoqërohen me një paralajmërim për skenat dhe përmbajtjen e programit  të papërshtatshëm për moshat nën 18 vjeç.

Baza Ligjore

·       Kushtetuta, neni 48 dhe neni 54/3.

·       Ligji Nr. Nr.97/2013 ‘Për Mediat Audiovizive në Republikën e Shqipërisë’; neni 4/1.b; neni 18/1.a; neni 33/1.d; neni 46/1.c.dh. 

·       Kodi i Transmetimit për Median Audovizive nr.228 datë 11.12.2017.

·       Ligji 18/2017 ‘Për të Drejtat dhe Mbrojtjen e Fëmijës’, neni 17/7; neni 27; neni 42.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Kanye West pranon se është i fiksuar me shoqen e ngushtë të Kylie-t

Postimet e çuditshme të Kanye West në Instagram nuk kanë fund, por që do arrinte kaq larg s’na e kishte...

Kritike10 orë më herët

Bërtitës, uluritës, arrogantë, kërcënues, imponues, invadues, imamët e Kosovës të kallin tmerrin.

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës!...

Kioske10 orë më herët

TiRama, si dhuna e parasë mbi shijen

Nga Andi Bushati Mbrëmë në pjesën e tretë të emisionit “Opinion” po shikoja një kronikë reklamë që tregonte për kullën...

Radar10 orë më herët

Sulmi ndaj TIMS, janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët

Sulmi ndaj TIMS, Berisha: Janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët Në konferencën për mediat, që...

Mix11 orë më herët

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey “Mendo si mbretëreshë. Një mbretëreshë nuk ka frikë të dështojë. Dështimi është një...

Kryesore12 orë më herët

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në...

Radar12 orë më herët

Rama, shqiptarët i merr për njerëz të padijshëm, por e vërteta është se janë inteligjentë, patriotë dhe të ndershëm

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, ka zhvilluar një takim me banorë të zonës në Memaliaj. Gjatë fjalës së tij...

Mix12 orë më herët

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish Dietat vegjetariane mund të rrisin rrezikun...

Mix12 orë më herët

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe Kafe apo çaj? Kjo është pyetja...

Mix12 orë më herët

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion Të heqësh dorë nga buka, makaronat dhe karbohidratet dhe ti zëvendësosh me një...

Facebook