Lidhu me ne

Mix

Kur është koha për një njohje të re pas ndarjes?

You Should Break Up With Your Partner This Summer. Just Trust Me. -  InsideHook

Cili është momenti më i mirë për një njohje të re pas ndarjes?

Ndarjet rrallëherë janë të lehta dhe shpesh ka shumë për të menduar dhe për të përpunuar pasi të jeni sërish beqar. Ndoshta më e vështira nga të gjitha, megjithatë, është të kuptosh se sa kohë duhet të presësh për të dalë pas një ndarjeje. Nëse pyet një mik, ai do të të nxisë që të kthehesh menjëherë atje. Nëse pyet dikë tjetër, ata do të thonë se është më mirë të presësh të paktën gjashtë muaj

Merrni kohën e duhur të pushimit

Nuk ka një afat kohor specifik kur bëhet fjalë për pikëllimin e një ndarjeje, për të vazhduar dhe për të filluar sërish takimin, kështu që mos ngurroni të merrni “sado kohë të keni nevojë për të përballuar zemërimin ose trishtimin”, Janet Zinn, LCSW, një qytet i Nju Jorkut – terapist i bazuar në çifte, thotë Bustle. Merrni një muaj, merrni gjashtë muaj, merrni një vit – çfarëdo që të duket e drejtë. Dhe bëjeni më shumë për t’u fokusuar në veten dhe atë që keni mësuar nga ndarja sesa për të numëruar ditët.

Jeni gati të jeni një partner i mirë

Ju nuk do të jeni në gjendje të sillni veten tuaj më të mirë në një marrëdhënie të re nëse jeni ende të përqendruar në të kaluarën, kështu që prisni derisa të ndiheni sikur mund të jeni në të vërtetë një partner i mirë përpara se të ktheheni atje. “Bëni fillimisht punën e brendshme,” i thotë Bustle Rosalind Sedacca, një trajnere e certifikuar e marrëdhënieve. “Punoni për të shëruar veten nga bagazhet […] Punoni për të falur veten për zgjedhjen e një partneri që nuk ishte i përshtatshëm. Dhe për të falur partnerin tuaj për zhgënjimin dhe lëndimin që lidhet me marrëdhënien tuaj.”

Po kënaqeni duke qenë vetëm

Shpesh na thuhet se të jesh beqar është “e keqe” dhe të jesh në një lidhje është “mirë”. Por të kesh këtë mentalitet mund të rezultojë në ndjenjën e nevojës për t’u kthyer me nxitim dhe për të gjetur dikë të ri përpara se të jesh vërtet gati.

Ju ndiheni të lumtur me veten tuaj

Tammer Malaty, MS, LPC, një këshilltar profesionist i licencuar, i bën jehonë ndjenjës se nuk ka një kohë të caktuar për të pritur përpara se të filloni përsëri takimin. Megjithatë, mund ta merrni si një shenjë të mirë nëse keni filluar të ndiheni më mirë me veten si person – veçanërisht nëse ndarja ju la me disa pasiguri.

Ju nuk e doni që ish-i tuaj të kthehet

Është e zakonshme të humbasësh një ish pas një ndarjeje. Por nëse me kënaqësi do të ktheheshit me ta nesër – edhe nëse e dini se kjo nuk do të ishte një ide e mirë, thotë Bennett – mos u përpiqni të dilni me dikë tjetër ende. Jepini vetes kohë për të kaluar zyrtarisht këtë fazë, e cila do ta dini se ka ndodhur kur të jeni në gjendje të mendoni për marrëdhënien në një mënyrë nostalgjike, në vend të një mënyre të trishtuar dërrmuese.

Ju mund të imagjinoni një të ardhme të ndryshme

Në të njëjtën mënyrë, nëse mund të mendoni për të ardhmen pa u ndjerë sikur një pjesë gjigante e juaja do të mungojë, kjo është një shenjë e shkëlqyer!

/Burimi: Revista Psikologjia

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

Kanye West pranon se është i fiksuar me shoqen e ngushtë të Kylie-t

Postimet e çuditshme të Kanye West në Instagram nuk kanë fund, por që do arrinte kaq larg s’na e kishte...

Kritike9 orë më herët

Bërtitës, uluritës, arrogantë, kërcënues, imponues, invadues, imamët e Kosovës të kallin tmerrin.

Sa më tepër klithin imamët e Kosovës, aq më tepër i zbulojnë sisët dhe i zvogëlojnë brekët çikat e Tiranës!...

Kioske9 orë më herët

TiRama, si dhuna e parasë mbi shijen

Nga Andi Bushati Mbrëmë në pjesën e tretë të emisionit “Opinion” po shikoja një kronikë reklamë që tregonte për kullën...

Radar9 orë më herët

Sulmi ndaj TIMS, janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët

Sulmi ndaj TIMS, Berisha: Janë zhdukur gjurmët e 54 udhëtimeve të Taulant Ballës me trafikantët Në konferencën për mediat, që...

Mix10 orë më herët

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey

Thëniet më të bukura të Oprah Winfrey “Mendo si mbretëreshë. Një mbretëreshë nuk ka frikë të dështojë. Dështimi është një...

Kryesore11 orë më herët

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror

Rama habit liderët europianë me kravatën e mbushur me imazhet e organit gjenital femëror Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në...

Radar11 orë më herët

Rama, shqiptarët i merr për njerëz të padijshëm, por e vërteta është se janë inteligjentë, patriotë dhe të ndershëm

Kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha, ka zhvilluar një takim me banorë të zonës në Memaliaj. Gjatë fjalës së tij...

Mix11 orë më herët

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish

Vegjetarianët dy herë më shumë të rrezikuar nga depresioni se ata që hanë mish Dietat vegjetariane mund të rrisin rrezikun...

Mix11 orë më herët

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe

Më mirë çaji apo kafeja? Studimi i fundit jep përgjigjen e dilemës së madhe Kafe apo çaj? Kjo është pyetja...

Mix11 orë më herët

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion

Arsyet përse dieta mund t’ju shkaktojë depresion Të heqësh dorë nga buka, makaronat dhe karbohidratet dhe ti zëvendësosh me një...

Facebook