Lidhu me ne

Sport

Impakti i Messit te PSG, i solli klubit rreth 700 milionë euro, shtoi 10 sponsorë të rinj

Messi

Gazeta spanjolle “El Mundo” shaktoi jo pak bujë ditët e fundit pas zbardhjes së kushteve të Lionel Messit që të rinovonte me Barcelonën, shifra që sipas ekspertëve, mund të çonin deri në falimentimin e klubit.

Por analistë të tjerë në fushën financiare bëjnë me dije se impakti i Messit në fushën e marketingut është aq i madh sa sjell shifra të pabesueshme. Sipas ‘El Economista’, me mbërritjen e argjentinasit te PSG-së, klubit i janë rritur të ardhurat me rreth 700 milionë euro.

Janë 10 sponsorë të rinj që u afruan, marka të tilla si Dior, Gorillas, Crypto.com, PlayBetR, GOAT e të tjera. Ndikimi i Messit nënkupton një rritje eksponenciale të numrit të fanellave të shitura. PSG shiti më shumë se një milion njësi, mes 90 dhe 160 euro secila.

Jo vetëm kaq, ardhja e Lionel Messit gjeneroi gjithashtu një ndikim të madh në rrjetet e klubit francez, deri në pikën që klubi fitoi më shumë se 15 milionë ndjekës në të gjitha platformat e tij, duke i kaluar 150 milionë ndjekës në total. E thënë ndryshe, Messi justifikoi kontratat e larta që firmosi, në këmbim të përfitimit që i sjell klubit aktual.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Shikoni sa informacion ka kryeministri

Nga Klodian Tomorri Kush po pastron para tek kullat? -thotë kryeministri. Banka OTP po pastron para që ka blerë disa...

Radar9 orë më herët

Berisha në familjen e prekur nga tërmeti: Në Shijak pallatet nuk shpërndahen sepse priten zgjedhjet

Në një vizitë në familjen Jaku, shtëpia e të cilëve u shemb nga tërmeti i nëntorit të vitit 2019, kryetari...

Radar10 orë më herët

Vula e PD/ Dordolecët që e duan partinë me gjykatë

Një dërgatë deputetësht demokratë, pjesë e atij që Sali Berisha i etiketon me ironi si grupi Alibasha, u paraqitën sot...

Mix17 orë më herët

Nuk është e lehtë të jesh Princeshë: 10 gjërat e zakonshme që Kate Middleton nuk i bën dot

Si gruaja e trashëgimtarit të fronit – Princit Uilliam – Kate Middleton është tani një nga anëtarët më të vjetër...

Radar18 orë më herët

PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË

Nga Aurel PLASARI PSE DUHET REFUZUAR KJO KINSE-GAZETARI E PAGUAR PËR T’JU BOMBARDUAR NATË E DITË Janë pajtuar dy personazhe...

Mix18 orë më herët

6 ushqimet që meshkujt duhet të hanë çdo ditë

Ushqimi është një proces sa i nevojshëm aq edhe i kënaqshëm për çdo njeri.  Me anë të ushqimit përveç shijes...

Radar18 orë më herët

Berisha pret në zyrë kryetarin e ri të FRPD-së, kush është Besart Xhaferri

Kryetari i Partisë Demokratike Sali Berisha priti në zyrën e tij, kryetarin e sapo zgjedhur të Forumit Rinor, Besart Xhaferri,...

Mix18 orë më herët

14 arsye pse ju ndiheni gjithmonë të lodhur

Mungesa e gjumit nuk është e vetmja gjë që ul energjinë tuaj. Ekzistojnë shumë gjëra të tjera që bëni dhe...

Mix18 orë më herët

Emily Ratajkowski kritikon filmin “Blonde”!

Modelja Emily Ratajkowski ka qenë shumë kritike ndaj filmit ‘Blonde’, me protagoniste Ana de Armas i cili u publikua së...

Mix18 orë më herët

Alain Aspect, John Clauser dhe Anton Zeilinger fitojnë çmimin Nobel për fizikë

Alain Aspect, John F. Clauser dhe Anton Zeilinger kanë fituar çmimin Nobel në fizikë, për arritjet e tyre në mekanikën...

Facebook