Lidhu me ne

Temporal

Njeriu që punon si kryeministër thotë mos ikni !

“Mos merrni rrugët e emigracionit”, Rama përsërit

Nga Skerdilajd Zaimi – Respublica.al

Tani, të gjithë, apo një pjesë jo e vogël, e mbajmë mend atë njeriun që punon si kryeministër kur para disa vitesh, para disa muajsh, para një viti, more kurdoherë përpara të tanishmes, që njëherë e mohonte emigrimin masiv, e njëherë e intepretonte atë si shprehje të lirisë. Sepse sipas tij shqiptarët po kërkojnë kudo më të mirën për veten.

Puna është se ikja ka një shpjegim objektiv, por edhe subjektiv.

Objektiv është ekonomia, krimi, korrupsioni, shkollimi, pasiguria.

Subjektive janë arsye si p.sh pështjellimi i zorrëve kur sheh këtë në televizion çdo ditë, kur sheh Taulant Ballën dhe Belinda Ballukun që të flasin sesa shumë punojnë për të ardhmen tonë, kur sheh Sinan Idrizin, biznesmen thonë, që është i përdëlluar të investojë në arsim, po kur sheh Damian Gjiknurin që qesh kot.

Këtyre të dyjave qeveria nuk ka çfarë u bën, as opozita. Se ky stan këtë bulmet ka. Të parave po. Ndaj z. Rama sot na doli e na tha një të fshehtë për Shqipërinë që e ka bërë bahçe me lule.Të gjithë ata që paguajnë nga 30 mijë paund për të marrë ato rrugët e frikshme të emigracionit, në kërkim të një parajse që nuk kanë për ta gjetur, mund të bëjnë ekonominë e tyre atje në Kukës.

Këtë nuk e them bazuar në një ëndërr, por bazuar në ato që kam parë.

Të gjithë ata që duan të bëjnë një agroturizëm ne jemi gati t’i mbështesim. Të gjithë ata që e kanë bërë fitojnë më shumë nga ç’do fitonin nga një punë në të bardhë apo të zezë diku tjetër

tha ai gjatë një analize për turizmin.

Ky është i njëjti njeri që deri më sot jo vetëm e injoronte publikisht problemin, por madje e ktheu në diskutim pikëpamjesh mbi perspektivën e secilit. Sot Shqipëria ofron mundësi, në agrobiznes. Dhe kështu ky bari shpirtrash të braktisur u kujtua që të mos e lërë zullumin të trashet aq shumë pse tashmë boshatisja e vendit është fakt.

Nga sa shohim e prekim në këtë vend, edhe kjo thirrje është e rremë. Për shpirt, z. Rama do donte që ca soj shqiptarësh jo të ikin, por as të mos ekzistonin. Ai do donte këtu ca ndërtues, ca restorante ku të shkojë të hajë, ca gazetarë që i bëjnë lajka dhe një fushë avionësh ku të ulet e ngrihet për nevoja të politikës së madhe që bën.

Të tjerët janë frymë, inekzistentë, njerëz që flasin dhe helmojnë ajrin e pastër të zhvillimit. Duhen edhe ca që bëjnë këngë. Kaq duhet. Një Shqipëri rustike me rreth 400 mijë banorë. Se kaq edhe votojnë PS-në, pra kupto – kaq edhe janë ata që punojnë dhe e duan këtë vend. Të tjerët…ngri supet e ec e kuptoje ça janë.

MË TEPËR

Mix6 minuta më herët

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për...

Mix8 minuta më herët

Si të shmangni ëndrrat e këqija

Ne e dimë se gjumi është jetik për mirëqenien tonë, por a e keni pyetur ndonjëherë veten pse truri ndonjëherë...

Kritike10 minuta më herët

Ngjela: Turp për ish-kryeministrin Berisha që mbrohet si kalama nga maja e dritares!

Nga Spartak Ngjela: E vetmja mënyrë në të cilën një shoqëri të mumd të jetojë në çdo segment kohor pa...

Mix14 minuta më herët

Si të rrisësh fëmijë të suksesshëm

Është një ndër dilemat më të mëdha në jetë, në biznes dhe në rritjen e fëmijëve: A duhet të ndjekësh...

Mix17 minuta më herët

Syzet inteligjente Ray-Ban Meta me një super veçori të re

Meta ka përditësuar syzet smart Ray-Ban Meta për t’u dhënë më shumë mundësi përdorimit pa duar, duke filluar me një...

Mix35 minuta më herët

Çfarë duhet të dini për turbulencat!

Nga Christine Chung-New York Times Udhëtarë të panumërt kanë përjetuar ndjesinë që shkakton ankth gjatë turbulencave në fluturime: shtrëngim sysh,...

Mix36 minuta më herët

Ja çfarë i ndodh trupit kur pimë shumë kafe!

Pavarësisht nëse jeni duke pirë një kapuçino të nxehtë rrugës për në punë ose duke shijuar një kafe latte të...

Mix38 minuta më herët

Roli i Amal Clooney në lëshimin e urdhër-arrestit për Benjamin Netanyahu!

Avokatja e të Drejtave të Njeriut Amal Clooney ishte pjesë e ekipit që bindi Gjykatën Penale Ndërkombëtare të akuzonte si...

Aktualitet41 minuta më herët

Evi Kokalari: Karrierën time e bllokoi Argita Malltezi

Nga Evi Kokalari Në nëntor të 2022, ishte takimi im i fundit me Berishën, ku i thashë që po mendoja...

Mix44 minuta më herët

Publikohet traileri i filmit të ri nga Disney, “Descendants: The Rise of Red” ku luan edhe Rita Ora

Filmi i quajtur “Descendants: The Rise of Red”, vendos vajzën e ‘Mbretëreshës së Zemrave’ përpara dhe në qendër dhe trailer-i...

Facebook