Lidhu me ne

Temporal

Njeriu që punon si kryeministër thotë mos ikni !

“Mos merrni rrugët e emigracionit”, Rama përsërit

Nga Skerdilajd Zaimi – Respublica.al

Tani, të gjithë, apo një pjesë jo e vogël, e mbajmë mend atë njeriun që punon si kryeministër kur para disa vitesh, para disa muajsh, para një viti, more kurdoherë përpara të tanishmes, që njëherë e mohonte emigrimin masiv, e njëherë e intepretonte atë si shprehje të lirisë. Sepse sipas tij shqiptarët po kërkojnë kudo më të mirën për veten.

Puna është se ikja ka një shpjegim objektiv, por edhe subjektiv.

Objektiv është ekonomia, krimi, korrupsioni, shkollimi, pasiguria.

Subjektive janë arsye si p.sh pështjellimi i zorrëve kur sheh këtë në televizion çdo ditë, kur sheh Taulant Ballën dhe Belinda Ballukun që të flasin sesa shumë punojnë për të ardhmen tonë, kur sheh Sinan Idrizin, biznesmen thonë, që është i përdëlluar të investojë në arsim, po kur sheh Damian Gjiknurin që qesh kot.

Këtyre të dyjave qeveria nuk ka çfarë u bën, as opozita. Se ky stan këtë bulmet ka. Të parave po. Ndaj z. Rama sot na doli e na tha një të fshehtë për Shqipërinë që e ka bërë bahçe me lule.Të gjithë ata që paguajnë nga 30 mijë paund për të marrë ato rrugët e frikshme të emigracionit, në kërkim të një parajse që nuk kanë për ta gjetur, mund të bëjnë ekonominë e tyre atje në Kukës.

Këtë nuk e them bazuar në një ëndërr, por bazuar në ato që kam parë.

Të gjithë ata që duan të bëjnë një agroturizëm ne jemi gati t’i mbështesim. Të gjithë ata që e kanë bërë fitojnë më shumë nga ç’do fitonin nga një punë në të bardhë apo të zezë diku tjetër

tha ai gjatë një analize për turizmin.

Ky është i njëjti njeri që deri më sot jo vetëm e injoronte publikisht problemin, por madje e ktheu në diskutim pikëpamjesh mbi perspektivën e secilit. Sot Shqipëria ofron mundësi, në agrobiznes. Dhe kështu ky bari shpirtrash të braktisur u kujtua që të mos e lërë zullumin të trashet aq shumë pse tashmë boshatisja e vendit është fakt.

Nga sa shohim e prekim në këtë vend, edhe kjo thirrje është e rremë. Për shpirt, z. Rama do donte që ca soj shqiptarësh jo të ikin, por as të mos ekzistonin. Ai do donte këtu ca ndërtues, ca restorante ku të shkojë të hajë, ca gazetarë që i bëjnë lajka dhe një fushë avionësh ku të ulet e ngrihet për nevoja të politikës së madhe që bën.

Të tjerët janë frymë, inekzistentë, njerëz që flasin dhe helmojnë ajrin e pastër të zhvillimit. Duhen edhe ca që bëjnë këngë. Kaq duhet. Një Shqipëri rustike me rreth 400 mijë banorë. Se kaq edhe votojnë PS-në, pra kupto – kaq edhe janë ata që punojnë dhe e duan këtë vend. Të tjerët…ngri supet e ec e kuptoje ça janë.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix8 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook