Lidhu me ne

Mix

Makina e parë elektrike e Rolls-Royce me dy dyer dhe më e gjatë se një Cadillac Escalade

Makina e parë elektrike e Rolls-Royce me dy dyer dhe më e gjatë se një Cadillac Escalade

electric rolls royce

Rolls-Royce do të nisë prodhimin e makinës së saj të parë elektrike vitin e ardhshëm. Ka vetëm dy dyer, por është më i gjatë se një SUV me madhësi të plotë. Dhe ndër opsionet e tij të panumërta, Spectre do të ofrohet me yje në dyer.

Marka britanike e makinave ultra-luksoze ka ofruar për vite me radhë një veçori të quajtur “Starlight Headliner”, duke mbushur tavanin me një sërë mijëra dritash të vogla.

Dritat, të cilat në fakt janë majat e kabllove me fibra optike, duken të rastësishme, por në fakt janë të rregulluara që të duken si qielli i natës mbi Goodwood, MB, vendndodhja e fabrikës Rolls-Royce.

Me Spectre, Rolls-Royce po e shton këtë veçori në brendësi të dyerve, të cilat do të kenë 5,876 “yje” shtesë, në mënyrë që pasagjerët të rrethohen plotësisht nga pikat vezulluese të dritës.

Efekti i tavanit me ndriçim yjor, i cili është një opsion në Rolls-Royce të tjerë, shtrihet edhe në veshjet e dyerve në Spectre.

Gjithashtu, pavarësisht se nuk ka nevojë për aq shumë ajër sa makinat me motor V12 të Rolls-Royce, Spectre do të ketë grilën më të gjerë të parë ndonjëherë në një model Rolls-Royce.

Megjithatë, Spectre është Rolls-Royce më aerodinamik deri më tani, sipas kompanisë, e cila pretendon se makina ka një koeficient të tërheqjes prej 0.25.

Silver Ghost, i cili doli për herë të parë në prodhim në 1906, konsiderohet si makina që vendosi reputacionin e Rolls-Royce si një kulm i cilësisë së automobilave.

Making the best better, the new Rolls Royce Phantom

Në modën tradicionale të Rolls-Royce, dy dyert e Spectre janë të varura në pjesën e pasme dhe të hapura nga pas. Për shkak të madhësisë dhe hapësirës së saj, Roll-Royce e quan Spectre një “super coupé”.

Është rreth gjashtë inç më i gjatë dhe pesë inç më i gjerë se kupa e fundit Rolls-Royce, Wraith, e cila doli nga prodhimi në fillim të këtij viti. Është gjithashtu rreth 2.5 inç më i gjatë se një SUV Cadillac Escalade dhe pak më i gjerë.

Forma e përgjithshme konike e makinës u ndikua nga jahtet, sipas Rolls-Royce, një temë e ngjashme me atë të një tjetër Rolls-Royce të fundit që mund të jetë makina më e shtrenjtë e prodhuar ndonjëherë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix8 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook