Lidhu me ne

Mix

Urinimi ne shtrat, teper i shpeshte tek femijet. Ja shkaqet e verteta

Urinimi ne shtrat, teper i shpeshte tek femijet. Ja shkaqet e verteta

Ky është një problem tepër i shpeshtë tek fëmijët dhe zakonisht prek fëmijët nga mosha 5-14 vjeçare dhe quhet enuresi notturna. Më të prekurit janë fëmijët e moshës 5 vjeçare, më pas ata të moshës 10 vjeçare dhe në një përqindje më të vogël ata me moshë më të madhe.

Enuresi notturna
Më tepër se një sëmundje këtë mund ta quajmë një shqetësim që ka lidhje me daljen e pavullnetshme të urinës gjatë gjumit i cili shfaqet në moshën 5-6 vjeçare kur fëmija në më të shumtën e rasteve ka fituar kontroll të plotë të këtij proçesi.

Cilat janë shkaqet?

Ato ndahen në:

  • Primare. Pra mund të shfaqen tek fëmija në rast se ai nuk ka fituar kontroll të plotë të proçesit. Fshikëza e urinës nuk është maturuar si duhet ose fëmija ka një problem me hormonet.
  • Sekondare. Kjo ndodh kur fëmija ka fituar kontrollin e fshikëzës së urinës dhe pas rreth 6 muajsh fillon sërish të urinojë në shtrat, në këtë rast mund të ndikohet nga faktorë emocionalë dhe stresi.
  • Sintomatike. Enuresi notturna në këtë rast shkaktohet nga një sëmundje si për shembull nga një infeksion urinar, nga epilepsia apo diabeti.

Urinimi i pavullnetshëm do të ketë ndikim negativ edhe tek vetëbesimi i fëmijës dhe mund të fillojë të ndihet në faj, të mos ketë ecuri të mirë në mësime si edhe të kufizohet në shumë veprimtari në jetë.  Është shumë e rëndësishme të shkoni menjëherë tek mjeku nëse keni vënë re se fëmija ka filluar të urinojë shpesh në shtrat. Ai do të dijë t’ju udhëzojë më mirë në lidhje me mënyrën si duhet të veproni.

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook