Lidhu me ne

Mix

6 Llojet e punëve shtëpiake që gratë shtatzëna duhet të shmangin

6 Llojet e punëve shtëpiake që gratë shtatzëna duhet të shmangin

Ju ndoshta jeni mësuar si një grua e pavarur e cila mund të zgjasë duke punuar deri në muajin e fundit të shtatzënisë dhe është rritur që të mos varet nga askush tjetër.

Sidoqoftë, këshillohet që të mos ndërmerrni punë të caktuara shtëpiake në tremujorin e dytë dhe të tretë, në mënyrë që të mbroni edhe veten edhe bebin.

Këto punë mund të jenë:

1: – Pastrim i përgjithshëm

Pothuajse çdo agjent pastrimi që gjendet në treg është i ngarkuar me kimikate të ashpra ose toksina. Nëse lëkura juaj bie në kontakt me disa substanca reaktive / aktive në këto solucione, kjo mund të shkaktojë reaksione alergjike – potencialisht të dëmshme. Disa gra përjetojnë më shumë ndjeshmëri në lëkurën e tyre gjatë shtatëzanisë, dhe mund të zbuloni se reagoni madje edhe ndaj produkteve të zakonshme hipoalergjike që keni përdorur para se të shtatzënisë. Edhe nëse jeni duke blerë produkte bio, eko-miqësore, sigurohuni që po blini produkte që janë vërtetuar siç duhet. Një nga arsyet që grave u kërkohet të shmangin punët e përgjithshme të pastrimit gjatë shtatëzanisë është sepse këto punë zakonisht kërkojnë që të lakoni trupin dhe kjo më pas mund të çojë në dëmtim të nervit shiatik.

2: – Pastrimi i kafshëve shtëpiake

Nëse keni një kafshë shtëpiake si një mace, mund ta përkëdhelni sa të doni, por pastrimin e saj lërjani dikujt tjetër. Macet ndjekin brejtësit dhe zogjtë dhe kanë tendencë të marrin parazitin Toxoplasma gondii i cili mund t’i kalohet personit që pastron jashtëqitjet e maceve. Kjo shpesh mund të çojë në infeksione, të cilat janë të dëmshme për shtatzëninë tuaj. Nëse absolutisht nuk keni askënd tjetër që mund të pastrojë kafshën për ju, sigurohuni që të mbroheni mirë duke veshur doreza, maskë hundësh dhe goje, dhe vishni një pallto të jashtme për të mos lejuar mikrobet që t’ju ngjiten në rroba. Më pas bëni një dush në mënyrë që të jeni të sigurta.

3: – Pastrimi i banjës

Një vëllim i madh i kimikateve të përdorura në agjentët e pastrimit që janë bërë posaçërisht për tualete dhe banja, por kjo detyrë duket e pashmangshme. Mirëpo agjentët e pastrimit konsiderohen të dëmshëm për fëmijën. Gratë shtatzëna përjetojnë ndjeshmëri të shtuar ndaj aromave, përdorni shqisat tuaja të nuhatjes për t’ju udhëhequr me produkte që mund ose nuk mund të përdoren. Një mundësi do të ishte përdorimi i pastruesve të sigurt në shtëpi, por këto mund ose nuk mund të pastrojnë aq me efikasitet sa ato që janë me kimikate. Gjatë kohës që jeni duke bërë detyrën, sigurohuni që dritaret dhe dyert të jenë të hapura gjatë kohës së pastrimit dhe që ju të jeni në një hapësirë ​​të ajrosur mirë për të mbrojtur veten dhe foshnjën nga gazrat e ashpra.

4: – Lavanderi

Ndoshta ka më shumë mundësi për të pastruar në mënyrë të sigurt rrobat. Por gjithsesi ndjeshmëria e nuhatjes suaj mund të jetë shumë e madhe  ndaj aromave sintetike dhe lëkura juaj mund të vuajë nga një reagim ndaj pastruesve. Gjithashtu zgjatja për t’I marrë rrobat apo mbajtja e një shporte të ngarkuar me rroba mund të tendosë nerving tuaj shiatik dhe zgjatja për të nderur rrobat mund të jetë e rrezikshme pasi gruaja mund të humbasë ekuilibrin. Disa veprime në larjen e rrobave gjithashtu mund të shkaktojnë simptoma të lindjes së parakohshme dhe rreziqe të tjera të tilla si presioni i lartë i gjakut.

5: – Mbajtja dhe lëvizja e peshave të rënda

Ju ka rastisur që duhet të zhvendoseni në shtëpi të re ndërkohë që jeni shtatzënë? Epo atëherë thjesht duhet të silleni si bosi dhe të porosisni të tjerët se ku duhet të jenë mobiljet, apo gjërat që ju duhen në shtëpi. Lëvizja e sendeve të rënda përreth mund të përkeqësojë tendosjen në shpinë. Ndërsa jeni shtatzënë  rritja e barkut ka tendencë të ushtrojë presion mbi shpinën, dhe për disa gra, kjo mund të çojë në dhimbje akute.

6: – Varja e perdeve

Kjo punë është e rrezikshme edhe për një person që nuk është shtatzënë. Shanset për të rënë nga shkallët dhe për të humbur ekuilibrin tuaj janë të larta. Me një bark të rritur dhe një shpinë të tendosur, dhe duke i shtuar një humbje të përgjithshme të ekuilibrit, kjo punë duhet të jetë jashtë listës suaj edhe nëse nuk keni njeri që ta bëjë.

Këshillohet që të shmangni punët e listuara në këtë artikull, por jemi të vetëdijshëm që jo çdo grua ka luksin e zgjedhjeve. Kur është e mundur, përdorni produkte të sigurta dhe të çertifikuar për të mbrojtur veten dhe foshnjën.

MË TEPËR

Kioske3 orë më herët

Çfarë thotë Mit’hat Frashëri dhe Faik Konica për llojin e “shtetasit Taulant”?

Respublica.al Çfarë thotë Mit’hat Frashëri dhe Faik Konica për llojin e “shtetasit Taulant”? Prej 24 orësh në media po diskutohet...

Mix3 orë më herët

Amber Heard, personi më i kërkuar në Google për vitin 2022

Hollywood CelebTattler ka zbuluar personat më të kërkuar në Google për vitin 2022. Faqja gjurmoi mbi  150 personazhe të famshëm  dhe përfundimisht ...

Mix3 orë më herët

Margot Robbie flet për skenën intime me DiCaprio: Isha shumë nervoze

Margot Robbie ka folur së fundmi për  prapaskenat me aktorin e saj të “The Wolf of Wall Street” Leonardo DiCaprio....

Mix3 orë më herët

Dhëmbët e parë: kur shfaqen dhe si të kujdesemi për ta

Dhëmbët e parë: kur shfaqen dhe si të kujdesemi për ta Dhëmbët e parë të fëmijëve do të shfaqen kur...

Mix3 orë më herët

Uji me limon ka shumë përfitime, por a mund ta konsumojmë në shtatzani?

Uji me limon ka shumë përfitime, por a mund ta konsumojmë në shtatzani? Ja perse duhet te pini uje me...

Kritike4 orë më herët

Në Shqipëri gjëra kriminale diskutohen si biznes normal

Rama duhet të dorëhiqej” Analisti Fatos Lubonja i ftuar në emisionin ‘Open’ në News24, ka folur mbi projektin e portit...

Sport4 orë më herët

Shijoni SUPERGOLIN e Richarlison/ Braziliani shënon golin më të bukur të Botërorit (VIDEO)

Brazil-Serbi një nga ndeshjet me interesante të këtij Botërori. Sulmuesi Tottenham i argëtoi të gjithë te goli i dytë, duke...

Mix4 orë më herët

FOTO: Pishina natyrale Siwa Oasis, destinacioni që duhet vizituar të paktën një herë në jetë

Siwa Oasis, një nga vendbanimet më të largëta të Egjiptit, është gjithashtu një destinacion popullor turistik falë pishinave mahnitëse të...

Radar4 orë më herët

Lufta në Ukrainë: Merkel thotë se i mungonte fuqia për të ndikuar te Putin

Ishte domethënëse që në takimin e tyre të fundit, zoti Putin solli me vete ministrin e Jashtëm Sergei Lavrov, tha...

Mix4 orë më herët

A është vërtet i shijshëm bifteku i artë i Nusretit ?

Sa karat peshon kotësia? A është vërtet i shijshëm bifteku i artë i Nusretit, i cili po bën bujë në...

Facebook