Lidhu me ne

Mix

A stimulon ecja dhimbjet e lindjes?

A stimulon ecja dhimbjet e lindjes?

Është e mundur që ecja të ndihmojë për të stimuluar dhimbjet e lindjes. Ecja dhe qëndrimi në këmbë mund të ndihmojnë fëmijën tuaj të lëvizë poshtë drejt qafës së mitrës, për të qenë në pozicionin e duhur për lindje.

Nëse koka e fëmijës nuk ka lëvizur poshtë në legenin tuaj, kur jeni në datën e caktuar ose afër saj, mund të praktikoni ecjen që të inkurajoni fëmijën të marrë një pozicion më të përshtatshëm.

Përveç kësaj, ndërsa ecni, mendohet se presioni ritmik i kokës së fëmijës suaj në qafën e mitrës nxit lirimin e oksitocinës. Oksitocina është një hormon që ndihmon për të nxitur dhe rregulluar kontraktimet tuaja.

Ecja është e sigurt në fund të shtatzënisë, por kini kujdes të mos lodheni shumë. Lindja mund të jetë e lodhshme dhe e mundimshme, prandaj mos i humbni fuqitë përpara se të keni filluar.

Një shëtitje jo shumë e gjatë afër shtëpisë mund të jetë zgjedhja e duhur. Mos u sforconi shumë të ecni, sidomos nëse më herët gjatë shtatzanisë nuk jeni marrë me aktivitet fizik.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook