Lidhu me ne

Mix

A stimulon ecja dhimbjet e lindjes?

A stimulon ecja dhimbjet e lindjes?

Është e mundur që ecja të ndihmojë për të stimuluar dhimbjet e lindjes. Ecja dhe qëndrimi në këmbë mund të ndihmojnë fëmijën tuaj të lëvizë poshtë drejt qafës së mitrës, për të qenë në pozicionin e duhur për lindje.

Nëse koka e fëmijës nuk ka lëvizur poshtë në legenin tuaj, kur jeni në datën e caktuar ose afër saj, mund të praktikoni ecjen që të inkurajoni fëmijën të marrë një pozicion më të përshtatshëm.

Përveç kësaj, ndërsa ecni, mendohet se presioni ritmik i kokës së fëmijës suaj në qafën e mitrës nxit lirimin e oksitocinës. Oksitocina është një hormon që ndihmon për të nxitur dhe rregulluar kontraktimet tuaja.

Ecja është e sigurt në fund të shtatzënisë, por kini kujdes të mos lodheni shumë. Lindja mund të jetë e lodhshme dhe e mundimshme, prandaj mos i humbni fuqitë përpara se të keni filluar.

Një shëtitje jo shumë e gjatë afër shtëpisë mund të jetë zgjedhja e duhur. Mos u sforconi shumë të ecni, sidomos nëse më herët gjatë shtatzanisë nuk jeni marrë me aktivitet fizik.

MË TEPËR

Mix4 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix5 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix5 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix5 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix6 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook