Lidhu me ne

Mix

Tre filxhanë kafe ne dite jane pak apo shume?

Tre filxhanë kafe ne dite jane pak apo shume?

Analizat e fundit të bazuara në rreth 200 studime të kryera më herët në mbarë botën tregojnë sipas nje artikulli te publikuar ne “The guardian” se konsumi i shpeshtë i kafesë do të bëjë të mundur uljen e rrezikut për diabet, sëmundje të zemrës, probleme neurologjike, sëmundje tumorale, etj. Njerëzit që pijnë 3-4 kafe në ditë sipas ekspertëve kanë më shumë gjasa të shohin përfitime shëndetësore dhe më pak probleme. Ata gjithashtu do të jenë më pak të rrezikuar nga vdekja e parakokshme.

Shkencëtarët shprehen se përfitimet e kafesë janë të mëdha (kur konsumohet 3-4 herë në ditë), por jo tek gratë shtatzëna apo tek ato me rrezik të madh për të pasur fraktura në trup.

Kafeja është një nga pijet që konsumohet më shumë në të gjithë botën dhe tashmë janë kuptuar edhe efektet e saj mbi shëndetin. Sipas Robin Poole, një specialist i shëndetit publik në Universitetin Britanik në Southampton, pirja e kafëse duhet e sigurt deri në masat e mësipërme. Ajo lidhet me një rrezik më të ulët të vdekjes dhe rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës. Nëse do të pihen më shumë se 4 filxhanë nuk do të shihej ndonjë dëm, por efektet pozitive do të ishin më pak të theksuara.

Gjithashtu ajo ka efekt pozitiv edhe në lidhje me uljen e rrezikut të kancerit të prostatës, problemeve në mitër, ulje të rrezikut për probleme në lëkurë dhe mëlçi. Pra konsumi i kafesë është tepër i sigurt. Ajo që nuk është e sigurt është se shpesh kafeja shoqërohet me produkte të pasura me sheqerna të rafinuar dhe yndyrna jo të shëndetshme, të cilat bëjnë të mundur që rezultatet shëndetësore të mos jenë të mira.

Gjithsesi mjekët nuk rekomandojnë të filloni të pini kafe si një mënyrë për të parandaluar sëmundjet!

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook