Lidhu me ne

Mix

Kur gruaja shtatzanë humb interesin për marrëdhënie seksuale

Kur gruaja shtatzanë humb interesin për marrëdhënie seksuale

Kam humbur interesin për seks që kur mbeta shtatzënë. Çfarë mund të bëj?

Së pari, mos u shqetësoni, nuk jeni vetëm. Shumë gra ndalojnë aktivitetin seksual kur janë shtatzënë. Ka mënyra praktike për të ndihmuar partnerin tuaj të kuptojë pse ndiheni në këtë mënyrë.

Ka shumë arsye pse mund të keni humbur interesin. Hormonet që kontrollojnë trupin tuaj mund të ndikojnë në epsh, dhe mund të keni frikë nga ndikimi në foshnjën tuaj. Shtatzënia sjell gjithashtu një mori krejt të re shqetësimesh dhe mund të jetë e vështirë të ndjeheni seksi kur jeni e stresuar. E gjithë kjo mund të nënkuptojë se nuk ndjeni dëshirë spontane si në të kaluarën.

Së pari, hiqni presionin nga vetja duke e vendosur seksin në kontekstin më të gjerë të marrëdhënies suaj. Ka pesë mënyra për të treguar dashurinë për partnerin. Ekspertët i quajnë ato gjuhë dashurie. Ne presim që partnerët tanë të jenë të rrjedhshëm në gjuhën tonë. Por për shkak se ne nuk e kuptojmë gjithmonë gjuhën e njëri-tjetrit, ne mund të gabojmë lehtë ose padashje të lëndojmë njëri-tjetrin.

Pra, cilat janë këto pesë gjuhë të dashurisë?

  • Krijimi i një kohe cilësore së bashku: udhëtime ditore ose dalja për darkë.
  • Veprimet e kujdesit: përcjellja në punë, ose marrja e rrobave të partnerit nga pastrami kimik.
  • Kontakt fizik i dashurisë: jo vetëm seksi por edhe puthjet dhe ledhatimet.
  • Fjalë vlerësuese: duke shprehur me fjalë vlerësimin, duke i thënë partnerit sa shumë e doni.
  • Dhurata e bëra aty për aty: jo vetëm ditëlindjet, por dhe dhuratat e vogla thjesht sepse kur e shikoni ju shkon mendja tek partneri.

Ndoshta ju po përdorni një gjuhë të ndryshme dashurie për të komunikuar ndjenjat tuaja tani që jeni shtatzënë.

Edhe pse nuk ka asgjë të gabuar që ju të mos dëshironi kontakt seksual, sigurisht që kjo do të ndikojë tek partneri juaj. Nëse gjuha e tyre kryesore e dashurisë është kontakti fizik, ata mund të ndjehen më pak të dashur dhe të lënë mënjanë tani që nuk jeni aq e interesuar.

Nëse partneri juaj duket i pakënaqur nga dëshira juaj e zbehur, mund të jetë që ata ndjehen të vetmuar dhe mendojnë se seksi është mënyra e tyre e vetme për të kapërcyer hendekun.

Atëherë, çfarë mund të bëhet?

Së pari, flisni për gjuhët tuaja të ndryshme të dashurisë, në mënyrë që të kuptoni secili gjuhën e njëri-tjetrit. Gjithashtu, gjeni mënyra të tjera për të treguar dashurinë fizike përtej seksit. Kjo mund të përfshijë ledhatime, ndarjen e një dushi së bashku dhe përkëdheljet e puthjet e gjata. Me siguri do t’i shijoni këto gjëra aq shumë, ato do të mbeten pjesë e jetës tuaj seksuale edhe shumë kohë pasi fëmija juaj është rritur.

Pasi të jeni gati të keni intimitet përsëri, bëjeni vërtet ngadalë. Këshilluesit e marrëdhënieve sugjerojnë që të paktën 15 minuta t’ja kushtoni anës romantike, farë pa kaluar në anën seksuale.

Mos harroni se seksi kur nuk jeni në humor mund të krijojë më shumë probleme për të ardhmen dhe të zgjerojë hendekun emocional midis jush. Dëgjimi i njëri-tjetrit dhe përgjigjja ndaj sugjerimeve të njëri-tjetrit, do t’ju ndihmojë t’ju rikthehet përsëri dëshira.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook