Lidhu me ne

Mix

Kanye West deklaroi se Floyd vdiq nga një mbidozë droge, familja e tij e padit për shpifje

Kanye West deklaroi se Floyd vdiq nga një mbidozë droge, familja e tij

Vajza e George Floyd ka në plan të ngrejë një padi kundër Kanye West.

Në fakt do të jetë nëna e saj Roxy Washington e cila do të ngrejë një padi për shpifje kundër reperit pasi ai sugjeroi në podcastin “Drink Champs” që Floyd, i cili u vra nga policia në Minesota, vdiq nga një mbidozë me fentanil.

Në fakt ajo kërkon dëmshpërblim 250 milionë dollarë.

Roxy akuzon Westin se “i bën këto komente për të promovuar markat e tij dhe për të rritur vlerën dhe të ardhurat e tij për veten, partnerët e tij të biznesit dhe bashkëpunëtorët e tij”.

  Madje, ajo ka theksuar se kjo ka lënë gjurmë tek vajza e tyre, Janna.

“Ai e teproi me fentanil,” tha West. “Nëse shikoni, gjuri i burrit nuk ishte as në qafë, apo jo?”

George Floyd dha frymën e fundit në asfalt, me një polic të gjunjëzuar mbi qafën e tij për nëntë minuta dhe duart e lidhura me pranga pas shpine.

Dhe ndërsa vdekja e tij ka shkaktuar protesta të paprecedentë anti-raciste dhe një valë zemërimi për brutalitetin e policisë në mbarë botën, Kanye West përmend drogën si arsye.

Familja e viktimës, natyrisht, nuk mund ta përmbajë zemërimin e tyre, me avokatët e tyre që i dërguan një letër West-it ku thuhej se:

“Ai bëri deklarata dashakeqe që janë të pasakta dhe të pabaza, duke shkaktuar dëme në pronën dhe familjen e zotit Floyd”.

Në letrën e tyre, familja kërkon gjithashtu që e gjithë intervista e West të hiqet nga interneti dhe që ai të mos bëjë asnjë deklaratë të mëtejshme për vdekjen e Floyd.

 “Ne do të ndërmarrim të gjitha veprimet e duhura dhe të nevojshme ligjore nëse ju, avokatët, punonjësit, agjentët, partnerët, bashkëpunëtorët dhe përfaqësuesit tuaj nuk përmbushni këtë kërkesë”, thuhet në letër, duke vijuar: “Vajza e tij George Floyd është lënduar sërish nga komentet e Kanye West. Krijon një mjedis të pasigurt dhe të pashëndetshëm për të”.

Edhe nëse Kanye West pretendon se shkaku i vdekjes së Floyd-it ishte droga, kjo nuk është kështu, pasi eksperti mjekësor zbuloi se kjo ishte vetëm për shkak të mungesës së oksigjenit dhe ngjeshjes së fytit të tij.

Vrasja e tij në maj 2020 shkaktoi një protestë globale dhe ndezi një valë protestash kundër brutalitetit të policisë.

46-vjeçari dha frymën e fundit në trotuar kur ish-oficeri i policisë Derek Chauvin i vuri gjurin në qafë për 9 minuta e 29 sekonda.

Pavarësisht se George Floyd i paarmatosur i lutej që të ndalonte gjatë arrestimit dhe i thoshte “nuk mund të marr frymë”, ai vazhdoi ta bënte këtë.

Në prill të vitit 2021, ai u shpall fajtor për tre pika dhe po vuan një dënim total me burg prej më shumë se 22 vjetësh.

Tre oficerët e mbetur të policisë të përfshirë në incident janë duke vuajtur dënime më të shkurtra.

MË TEPËR

Radar8 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix8 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook