Lidhu me ne

Mix

Gjithçka që duhet të dini për dhimbjen e kokës në mëngjes

7 Causes of Morning Headaches — River Edge Dental

Gjithçka që duhet të dini për dhimbjen e kokës në mëngjes

Mëngjeset me dhimbje koke mund të jenë torturuese ,por dhimbjet e kokës mund të shkaktohen nga një mori arsyesh.Ajo mund të shfaqet nëse jemi të dehidratuar , gjë që ndonjëherë mund të jetë rezultat i konsumimit të tepërt të pijeve alkoolike apo edhe të qëndrimit në diell për një kohë të gjatë.

 Por cilat janë simptomat e dhimbjes së kokës?

Dhimbjet e kokës së migrenës shpesh përshkruhen si dhimbje të forta, pulsuese dhe njerëzit që vuajnë me to shpesh ndihen të zhdukur

Dhimbjet e kokës në grup ndihen më shumë si një djegie intensive, ndonjëherë rrethojnë sytë dhe mund t’i bëjnë njerëzit të ndihen sikur nuk janë në gjendje të hapin shokët e tyre.

Dhe një dhimbje koke sinusale, e shkaktuar zakonisht nga një infeksion ose sëmundje, përgjithësisht fokusohet rreth hundës, syve ose ballit.

Cilat lloje të dhimbjeve të kokës ekzistojnë?

Në total ka rreth 300 lloje dhimbje koke .

Një dhimbje koke në mëngjes zakonisht fillon midis orës 4 dhe 9 të mëngjesit dhe shpesh tenton të ndërpresë gjumin e të sëmurit

Dhimbja mund të ndahet në një sërë kategorish duke e bërë atë ose një dhimbje koke grupore ose tensioni , ose edhe një migrenë .

Studimet kanë zbuluar se shumica e njerëzve që vuajnë nga dhimbje koke në mëngjes vuajnë edhe nga çrregullime të gjumit .

Pse ndodhin dhimbja e kokës?

Ka shumë arsye pse mund të zgjoheni me dhimbje koke në mëngjes, ato përfshijnë:

Orarin e punës

Hulumtimet kanë zbuluar se dhimbja e kokës në mëngjes mund të shkaktohet edhe nga çrregullimet e ritmit cirkadian, që është kur “ora e trupit” natyrale e trupit është e fikur, si për shembull për shkak të punës me turne.

Çrregullime të gjumit

Pagjumësia është një nga arsyet kryesore për migrenën në mëngjes.

Gjendja mund t’ju pengojë të pushoni mjaftueshëm duke ju mbajtur zgjuar kur përpiqeni të bini në gjumë

Çështje të tjera të gjumit si narkolepsia , ecja në gjumë , gjumi me jastëkun e gabuar dhe ndryshimet e papritura në orarin e gjumit – të tilla si gjumi i tepërt ose humbja e gjumit – mund të kontribuojnë në dhimbjet tuaja të kokës.

Dhimbjet e kokës në mëngjes janë gjithashtu një shenjë paralajmëruese kryesore e gjendjes apnea të gjumit , të cilën shumë njerëz nuk e kuptojnë se e kanë .Gjendja bën që rrugët e frymëmarrjes të ngushtohen gjatë natës, duke ndaluar përkohësisht frymëmarrjen.Kjo shkakton dhimbje koke dhe lodhje të nesërmen, si dhe gërhitje gjatë natës.

Probleme të shëndetit mendor dhe fizik

Depresioni dhe ankthi janë gjithashtu shkaqet kryesore të dhimbjeve kronike të kokës në mëngjes, pasi ato janë të ndërthurura me pagjumësinë .

Përveç kësaj, ilaçet duke përfshirë aspirinën dhe efektet e tërheqjes nga ilaçet kundër dhimbjeve, ergotat dhe kafeina shpesh shkaktojnë dhimbje koke dhe migrenë kronike.

Nuk është për t’u habitur që dhimbjet e kokës janë gjithashtu rezultat i alkoolit. Zakonisht, një ditë me pirje ujë, duke patur një qetësues dhe pak gjumë do ta largojë atë.

Presioni i lartë i gjakut dhe goditja në tru gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Ja se si ta pushoni dhimbjen e kokës  

Paketa e ftohtit

Vendosja e një pako të ftohtë në ballin tuaj mund të bëjë mrekulli për një migrenë. Kubat e akullit të mbështjellë me një peshqir, një qese me bizele të ngrira ose edhe një dush i ftohtë mund të zvogëlojnë dhimbjen. Mbajeni kompresën në kokë për 15 minuta dhe më pas bëni një pushim për 15 minuta.

Ngrohje

 Për dhimbje koke tensioni, vendosni një jastëk ngrohjeje në qafë ose në pjesën e pasme të kokës. Nëse keni dhimbje koke sinusale, mbani një leckë të ngrohtë në zonën që ju dhemb. Një dush i ngrohtë mund të bëjë gjithashtu mashtrim.

Lehtësoni presionin në kokë

Nëse bishti juaj është shumë i ngushtë , mund të shkaktojë dhimbje koke. Këto “dhimbje koke me kompresim të jashtëm” mund të shkaktohen gjithashtu duke mbajtur një kapele, shirit koke apo edhe syze noti që janë shumë të ngushta. Disa njerëz thonë se kjo metodë funksionon pothuajse menjëherë.

Zbehni dritat

Dritat e ndezura ose të ndezura mund të shkaktojnë migrenë. Nëse jeni të prirur ndaj tyre, mbuloni dritaret tuaja me perde të errëta gjatë ditës dhe përpiquni të mbani syze dielli jashtë. Ju gjithashtu mund të dëshironi të shtoni ekrane kundër shkëlqimit në kompjuterin tuaj.

Shmangni përtypjen e tepërt

Përtypja e çamçakëzit dëmton jo vetëm nofullën tuaj, por mund të shkaktojë edhe dhimbje koke. Dhe nuk është vetëm çamçakëzi, pasi e njëjta gjë vlen edhe për përtypjen e thonjve, buzëve, brendësisë ose faqeve, apo objekteve të dobishme si stilolapsat. Shmangni ushqimet krokante

Merrni pak kafeinë

Sasi të vogla të kafeinës shpesh mund të lehtësojnë një dhimbje koke dhe madje mund të rrisin efektin e qetësuesve pa recetë. Megjithatë, shumë kafeinë mund të ndërpresë gjumin dhe të shkaktojë lloje të ndryshme dhimbje koke.

Praktikoni jogën

Pavarësisht nëse është shtrirje, joga , meditim ose relaksim progresiv i muskujve, të mësoni se si të qetësoheni kur jeni në mes të një dhimbje koke mund të ndihmojë me dhimbjen.

Kufizoni alkoolin

 Alkooli mund të shkaktojë migrenë në rreth një të tretën e atyre që përjetojnë dhimbje koke të shpeshta. Është treguar gjithashtu se shkakton tension dhe dhimbje koke grupore te shumë njerëz.

/ Burimi www.thesun.co.uk

MË TEPËR

Radar9 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix9 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix9 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix9 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook