Lidhu me ne

Radar

Votimi i mesnatës – kërcënim për pluralizmin

Nga Enton Abilekaj

Votimi i mesnatës - kërcënim për pluralizmin

Asgjë nuk ndryshoi për Dosjet me amendamentin Alibeaj. Nuk u hapen Dosjet, siç pretendoi hartuesi. Çdokush që dëshiron të ketë akses personal në një dosje, pa të drejtën për publikim, duhet të japë një arsye të fortë që të bindë Komisionin. Nëse e publikon më pas, do të mbajë përgjegjësi. Deri sot, këtë akses e ka patur të pakufizuar nga Komisioni, çdo njeri që ka qenë i prekur nga Sigurimi i Shtetit, pra çdo njeri i interesuar.

Amendamenti Alibeaj nuk ishte shërbim për publikun, as për ish- të pëndjekurit. Nuk e meritonte fjalimin patetik që deputeti mbajti përpara se të deklaronte votën kundër. Përmalljen me të përndjekurit, ndjesën që u hapën dosjet kaq vonë. Ishte një mashtrim i lirë, për të justifikuar një ndyrësi të shtrenjtë, dorëzimin e votës së demokratëve tek Edi Rama.

Mbrëmë ishte rasti i tretë që vërtetoi përfundimisht, se vota e 25 prillit kundër Edi Ramës, është marrë peng nga një grup deputetësh të opozitës, për ta futur në pazar, për t’i marrë ç’të munden një qeverie të korruptuar në këmbim të një maxhorance me 95 vota, të aftë për të ndryshuar edhe Kushtetutën.

Nuk ka asnjë ndryshim në raportin e Shqipërisë me dënimin e krimeve të Komunizmit. Lustracioni, ndalimi i pjesëmarrjes në jetën publike, u hodh poshtë. I vetmi ndryshim është që dosja e Ilir Metës do rishikohet, që kryetari i partisë së dytë opozitare do të bëhet viktimë e një pakete ligjesh për ta nxjerrë nga politika. Vota e mesnatës, ishte hapi i parë i dy ligjeve të tjera, që do ta ndalojnë Metën të jetë në politikë.

Nga sot fillon puna për ndryshimin e ligjit për Dekriminalizimin, ku do përfshihen edhe ish – bashkëpunëtorët e sigurimit dhe pastaj deklasifikimin e dokumenteve shtetërore, kur do bëhet diskretitimi publik i kundërshtarit të Edi Ramës. Ndërsa për ligjin e miratuar në mesnatë nuk kishte nevojë për shumicë të cilësuar, për 2 të tjerët do të duhen më shumë votat e trafikuara të opozitës, pazari do rritet, fitimi gjithashtu.

Kjo nuk ka lidhje me Ilir Metën, kjo ka lidhje me mënyrën se si Edi Rama heq qafe kundërshtarët e tij. Ish – Presidenti, i zgjedhur me votat e Partisë Socialiste, është njeriu që e solli dhe e mbajti Ramën në pushtet, është përgjegjës për më shumë se kaq, përpara publikut, por nuk po ndëshkohet nga publiku për përgjegjësitë e tij. Edhe luksin e ndëshkimin me votë, Edi Rama po ia merr publikut, nuk do ta lejojë as të futet në zgjedhje.

Verbëria e pushtetit absolut, e planeve antidemokratike për të paravendosur zgjedhjet, që bëhen ndryshime Kushtetuese si në 30 korrik 2020, këtë herë nuk gjeti partnerë deputetët e fundit të listave, por ata që kryesuan listat e opozitës. Korrupsioni banal i 2020, u zëvendësua me një Pazar të shtrenjtë në 2022.

Ajo që ndodhi mbrëmë ishte fillimi i një aksioni ligjor antiopozitar, që si shënjestër të parë ka ndalimin me ligj të pjesëmarrjes së Ilir Metës në politikë. Me 95 votat e mesnatës, pluralizmi është i kërcënuar më shumë se kurrë, tashmë jo vetëm nga një pushtet personal absolut, por edhe nga një grup deputetësh që ka vendosur të bëjë opozitën false dhe që besojnë se etja e Ramës për pushtet, do tu japë atyre ekskluzvitetin e opozitarizmit.

Pas këtij votimi, çdo përpjekje për t’u marrë vesh brenda PD-së ka marrë fund, çdo takim është vetëm në dëm të opozitarizmit, u jep kredo shërbëtorëve të Edi Ramës që kanë zënë karriget e opozitës. Përballë këtij rreziku, mëkatet e Metës dhe Berishës duken vetëm justifikime për t’ju shmangur përballjes me nje Pushtet që, pasi ka marrë gjithçka, tani po merr edhe opozitën me ligj.

Në vend të bisedimeve për bashkim, në vend të llogarive për peshën elektorale të shërbëtorëve të Edi Ramës në PD, ata që kanë shumicën e votave opozitare, duhet të denoncojnë atë që ndodhi mbrëmë dhe të distancohen përfundimisht nga mercenarët.

Të paktën opozitarët duhet ta dinë në zgjedhjet e ardhshme, që vota e tyre, edhe pse mund të mos e largojë Ramën, nuk do shkojë përsëri në shërbim të pushtetit të tij, edhe nëse nuk i jep dot fund autokracisë, nuk do t’i dorëzojë asaj edhe pushtetin e opozitës.

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix8 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook