Lidhu me ne

Mix

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Megjithëse filmat koreanë kanë mbajtur gjithmonë një audiencë të përkushtuar, krijimi i dramave televizive të suksesshme si “Squid Game” dhe filmat fitues të Academy Award, si “Parasite”, kanë tërhequr një numër të madh ndjekësish të rinj në të gjithë botën.

Pavarësisht nëse sapo po hyni në sferën e kinematografisë koreane, ose keni qenë aty për një kohë të gjatë, L’officiel mbledh filmat më të mirë koreanë për t’u parë, nga tregimet e ëmbla romantike deri te thrillerët emocionues.Poetry

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Drejtuar nga Chang-dong Lee, Poetry ndjek udhëtimin e Mija, një gruaje të vjetër që po kalon një jetë të dërrmuar nga sëmundja e Alzheimerit dhe zbulimi i një krimi të tmerrshëm familjar. Pas regjistrimit në një klasë poezie, mendja e Mijas bëhet njëkohësisht paqësore dhe më e shpërndarë.

The Wailing

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Artistikisht tmerrues dhe tërheqës vizualisht, The Wailing sheh dyshime të shqetësuara të përhapura në fshatin rural të Gokseong, pasi një sërë sëmundjesh dhe vdekjesh lokale hodhën një hije të errët mbi qytet.

Burning

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Një tjetër krijim i regjisorit të njohur Lee Chang-dong, Burning tregon historinë e Jong-su, një shpërndarës i ri, i cili rilidhet me një mik të fëmijërisë Hae-mi dhe dyshon se rreziku është afër pasi takohet me një të njohur të ngushtë me Hae-mi.

Parasite

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Filmi i vlerësuar me çmime dhe shumë i mirënjohur Parasite, i drejtuar nga Bong Joon-ho, përdor rrëfimin vizualisht magjepsës për të ilustruar marrëdhënien shumëplanëshe dhe plot tension midis klanit Kim dhe familjes Park.

A Taxi Driver

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Një dramë e mbushur me momente humori dhe emocione të mëdha, A Taxi Driver ndjek historinë e një babai të ve dhe shofer taksie që çon një gazetar gjerman në Seul gjatë kryengritjes së vitit 1980 dhe e gjen veten në mes të një konflikti të madh.

Mother

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Një mister dhe një thriller, Mother tregon historinë e Kim Hye-ja, një nënë që nuk do të ndalet para asgjëje për të mbrojtur sigurinë e djalit të saj. Kur djali i saj akuzohet për vrasjen e një vajze të re, Kim Hye-ja ndërmerr veprime për të mbrojtur të birin dhe për të pastruar emrin e tij.

The Handmaiden

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

The Handmaiden ndjek një mashtrues në planin e tij për të joshur një trashëgimtare japoneze me qëllimin përfundimtar për t’u martuar me të, për ta çuar në një azil dhe për të marrë trashëgiminë e saj për vete, me ndihmën e shërbëtores së saj. Por plani ndërlikohet kur trashëgimtarja dhe shërbëtorja krijojnë një lidhje të pamundur.

Be With You

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Kur gruaja e Woo Jin vdiq, ajo premtoi të kthehej një vit më vonë në një ditë me shi. Pas një viti kujdesi për të birin dhe zie për humbjen e gruas së tij, ajo kthehet, por pa kujtesë. Be With You ilustron një histori dashurie, humbjeje dhe shprese të madhe.

I Saw the Devil

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Pasi e fejuara e Kim Soo-hyeon vritet, agjenti sekret niset për të gjetur vrasësin e saj. Në udhëtimin e tmerrshëm të “I Saw the Devil”, Soo-Hyeon bëhet i fiksuar për të gjetur vrasësin e të dashurës së tij dhe për të marrë hak.

Train to Busan

10 filma koreanë që ia vlen t’i shihni tani

Një film aventure plot aksion, Train to Busan ndjek pasagjerët në një tren teksa përpiqen të udhëtojnë të sigurt nga Seuli në Busan për t’i shpëtuar një shpërthimi zombiesh.

MË TEPËR

Kioske5 orë më herët

Për Belerin e ka fajin Berisha e Meta? Po për Parlamentin me kriminelë kush e ka?

Në një intervisë për News 24, ministrja e Shtetit për Parlamentin Elisa Spiropali ka përsëritur sërish variantin e shumicës për...

Radar5 orë më herët

Çështja McGonigal/ Berisha: Mediat lëpirëse të Ramës mashtrojnë shqiptarët

Ish-kryeministri, Sali Berisha ka reaguar lidhur me lidhur me pasqyrimin që kanë pasur media të ndryshme në vend për skandalin...

Mix5 orë më herët

9 ëndrrat më të zakonshme/ Psikologu shpjegon kuptimin e tyre

Për të përditshmen britanike The Independent, psikologu Ian Wallace (i cili ka interpretuar më shumë se 150 mijë ëndrra në...

Kryesore5 orë më herët

Pse SPAK duhet të merret me aferën McGonigal?

Nga ELVI FUNDO Sipas mediave në SHBA, ish-zyrtari i lartë i FBI-së, Charles McGonigal ka pranuar akuzat. Ai ka bashkëpunuar...

Mix5 orë më herët

Russell Brand iniston në pafajësinë e tij…

Russell Brand këmbëngul se është i pafajshëm pavarësisht ankesave që janë bërë kundër tij. Aktori është akuzuar nga pesë gra...

Mix5 orë më herët

A ju shëndosh rrushi? Njihuni me përfitimet shëndetësore prej tij

Rrushi është një nga frutat më të ëmbla të stinës së vjeshtës, i shijshëm dhe i pasur me veti ushqyese....

Mix5 orë më herët

Mikrobet në furçën e dhëmbëve, rreziqet që sjellin në shëndet

Shëndeti oral është një aspekt i rëndësishëm i shëndetit të njeriut. Për të ruajtur dhe mbrojtur dhëmbët, është e rëndësishme...

Mix6 orë më herët

Historia e suksesit të Anna Wintour që shkollën e braktisi kur ishte 16 vjeç

Nga një fëmijëri e privilegjuar në kopshtet Phillimore, sot një nga zonat më të shtrenjta të Londrës. Nga marrëdhënia e...

Radar16 orë më herët

Çfarë tha Bledi Mane që e acaroi kaq shumë Tik Lapajn ?!

Adriatik Lapaj e kërcënon/ Bledi Mane i përgjigjet: Ta grisa cipën e hipokrizisë Adriatik Lapaj ka kërcënuar se do të...

Radar16 orë më herët

Zëri i Amerikës: McGonigal pranon të gjitha akuzat e lidhura me Shqipërinë, kontaktet me Ramën dhe Duçkën

Mcgonigal dhe Rama Ish-zyrtari i FBI-së, Charles McGonigal pranoi të premten fajësinë se kishte fshehur faktin që kishte marrë 225,000...

Facebook