Lidhu me ne

Mix

Përse meshkujt e pëlqejnë seksin në mëngjes ndërsa femrat në darkë?

sesexx
Dëshira mashkullore dhe femërore nuk përputhen: femrat parapëlqejnë të bëjnë seks gjatë natës, kurse meshkujt preferojnë orët e para të mëngjesit. Ju me siguri e keni vënë re ereksionin e mëngjesit tek partneri juaj, por përsëri preferoni të vazhdoni të flini.


Shkaku nuk është mungesa juaj e interesit, por fakti se burrat dhe gratë kanë një prodhim të ndryshëm të testosteronit.


Sipas një studimi nga Journal of America Association, femrat janë të interesuara për aktivitetin seksual kryesisht në mbrëmje në orët 11.00 deri në 2.00 të mëngjesit, kurse meshkujt preferojnë agimin, midis orëve 06.00 deri në orën 09.00 në mëngjes.


Praktikisht një odise oraresh që nuk përputhen kurrë.


Meshkujt prodhojnë një sasi të mirë testosteroni para zgjimit, rreth 25-50% të totalit që prodhojnë gjatë ditës. Kurse femrat në mëngjes kanë nivele shumë të ulëta të testosteronit.
Kurse tek femrat, nivelet e testosteronit rriten me kalimin e orëve dhe më shumë prodhohet gjatë ovulacionit.


Megjithatë e rëndësishme është të bëjmë disa orë të mjaftueshme gjumi, i cili ndikon edhe në rritjen e niveleve të testosteronit.


Por cila është rruga e mesme?

Seksi pas dreke? Zakonisht jo. Meshkujt në shumicën e rasteve dorëzohen në diktatin e femrave dhe bëjnë seks gjatë natës.

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix6 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix6 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook