Lidhu me ne

Mix

A duhet ta shmangni mëngjesin nëse sheqeri në gjak është i lartë?

nga AgroWeb

Është e rëndësishme që para takimit me mjekun tuaj ju të keni ruajtur gjurmimin e niveleve të glukozës në gjak. Foto:Flcikr

Nivelet e larta të glukozës në gjak, me kalimin e kohës mund të dëmtojnë arteriet e vogla dhe nervat e syve, veshkave, zemrën, trurin dhe këmbët tuaja.

Prandaj menaxhimi i niveleve të glukozës në gjak është çelësi i një jetese të shëndetshme për personat që janë me diabet.

Ndonjëherë në përpjekje për të ulur nivelin e shqereit, ju mund të shmangni vaktet. Por a është kjo një mënyrë e sigurtë për shëndetin tuaj?

AgroWeb.org ju njeh më poshtë me përgjigjen, si edhe me mënyrat më të mira të kontrollit të sheqerit.

A është e dëmshme shmangia e vakteve?

Në fakt, shmangia e vakteve mund të rrisë nivelet e glukozës në gjak. Nëse trupi juaj nuk furnizohet rregullisht me energji nga ushqimi, mëlëia juaj mund të fillojë të lëshojë glukozë në qarkullimin e gjakut.

Pra shmangia e një vakti mund të rrisë nivelet e glukozës në gjak, kështu që mos e anashkaloni atë në përpjekje për të ulur sheqerin e lartë në gjak.

Cfarë mund të bëni për të menaxhuar nivelet e sheqerit në gjak?

Zbuloni shkakun

Nëse nivelet e glukozës në gjak janë më të larta se sa duhet, filloni duke përcaktuar se çfarë e shkaktoi këtë rritje.

Një nga shkaqet janë karbohidratet që gjenden në drithëra, patate dhe sheqeri. A keni ngrënë më shumë karbohidrate se zakonisht?

A jeni të stresuar apo ndiheni të sëmurë? Sepse duhet të sini se tresi dhe sëmundja rrisin nivelet e sheqerit në gjak.

A e shmangët shëtitjen e zakonshme? A ke harruar të marrësh medikamentet? Si aktiviteti fizik ashtu edhe medikamentet e përshkruara nga mjeku ulin nivelin e sheqerit në gjak.

Konsumoni një vakt të shëndetshëm

Në vend që të shmangni vaktet, konsumoni vakte të ekuilibruara në vlera ushqyese dhe me proteina.

Proteinat mund të stimulojnë pankreasin për të prodhuar insulinë, hormoni i nevojshëm për të ulur nivelet e glukozës në gjak.

Shmangni ushqimet me shumë karbohidrate, si makaronat, orizin, bukën dhe ëmbëlsirat, të cilat mund të rrisin më tej glukozën në gjak.

Ushtrohuni rregullisht

Kjo është strategjia më e mirë që ju ndihmon të menaxhoni nivelet e larta të glukozës në gjak.

Sa herë që ecni, bëni një xhiro me biçikletë ose kryeni aktivitete të tjera fizike. Muskujt e trupit tuaj përdorin një pjesë të glukozës shtesë që qarkullon në gjakun tuaj për të funksionuar.

Ecja me një ritëm të moderuar është ushtrimi më i mirë për shumicën e njerëzve. Qëndroni të hidratuar siç duhet dhe kontrolloni hepë pas here nivelet e sheqerit në gjak. 

/AgroWeb.org

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix5 minuta më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix7 minuta më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix10 minuta më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Mix11 minuta më herët

Edhe Marie Kondo u lodh nga rregulli në shtëpi: Kam hequr dorë disi sepse po shijoj fëmijët

Për vite me radhë ajo shihej si mbretëresha e pastërtisë, duke frymëzuar miliona njerëz në mbarë botën.? Por pas lindjes...

Mix14 minuta më herët

Pas skandalit, Adam Levine & Behati Prinsloo mirëpresin fëmijën e tretë!

PHOTO CREDITS: GETTY IMAGES Modelja e Victoria’s Secret, Behati Prinsloo dhe këngëtari i Maroon 5 mirëpritën së fundmi fëmijën e...

Mix15 minuta më herët

Ky është projekti i jetës i Kate Middleton

Princesha e Uellsit ka thënë se “është më e rëndësishme se kurrë” që të mbështesim zhvillimin e fëmijëve të vegjël....

Mix17 orë më herët

Si ndikon gjumi në karrierën tuaj?

Sipas gjetjeve të një studimi të publikuar në Sex Roles dhe të kryer nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit, cilësia e...

Radar17 orë më herët

India bëhet këtë vit vendi me popullsinë më të madhe në botë

Një foshnje e lindur këtë vit do të ketë mundësinë ta shohë Indinë në krye të vendeve me popullsinë më...

Mix17 orë më herët

KUJDES nga këto kombinime toksike të miqësisë në shenjat e horoskopit

Askush nuk mund ta imagjinojë jetën e tij pa miq. Është familja jonë e dytë, ajo që kemi zgjedhur të kemi dhe...

Radar17 orë më herët

Tony dhe Cherie Blair/ Morën mbi 1 milionë euro nga Qeveria shqiptare e serbe

‘Shqetësime mbi transparencën e biznesit të Tony dhe Cherie Blair’/ ‘BIRN’: Morën mbi 1 milionë euro nga Qeveria shqiptare e...

Facebook