Lidhu me ne

Mix

Çfarë tregojnë djegia dhe dhimbja gjatë urinimit?

Urinimi i dhimbshëm dhe me djegie, i njohur gjithashtu si dizuri  (Dysuria), më së shpeshti ndihet në tubin që mbart urinën nga fshikëza e urinës (të quajtur uretër) ose zonën përreth organeve gjenitale (të quajtur perineum). Dhimbja shpesh ndihet kur ndaloni urinimin.

Shkaqet e zakonshme të Dizturisë

 • Urinimi i dhimbshëm me një ndjesi djegieje është zakonisht një shenjë e një infeksioni të traktit urinar, acarim ose pezmatim i fshikëzës, uretrës ose prostatës. Tek gratë, ka shumë të ngjarë të jetë një infeksion i traktit urinar.
 • Nëse ndjeni dhimbje të forta, fshikëza është ndoshta burimi i problemit.
 • Burrat kanë më pak gjasa të marrin infeksione të traktit urinar në përgjithësi, por infeksioni ose inflamacioni i prostatës ose uretrës mund të shkaktojë urinim të dhimbshëm.

Shkaqe të tjera të urinimit të dhimbshëm

Tek gratë, dermatiti candidal ose vaginiti, vulviti dhe cistiti intersticial (infeksioni i fshikëzës) mund të shkaktojnë urinim të dhimbshëm me djegie. Mbajtja e urinës dhe cistiti gjithashtu mund të rezultojë në urinim të dhimbshëm me djegie.

Kushtet e tjera të zakonshme mjekësore dhe shkaqet e jashtme të urinimit të dhimbshëm përfshijnë:

 • Gurët e fshikëzës ose gurët në veshka
 • Ilacet, të tilla si ato që përdoren në trajtimin e kancerit, që kanë acarim të fshikëzës si efekt anësor
 • Kryerja e një procedure të fundit të traktit urinar, duke përfshirë përdorimin e instrumenteve urologjike për testimin ose trajtimin
 • Infeksioni i veshkave
 • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme, përfshirë klamidinë, herpesin gjenital, gonorreën dhe të tjerat
 • Sapunë, parfume dhe produkte të tjera të kujdesit personal
 • Striktimi i uretrës (ngushtimi i uretrës)

Kur duhet të vizitoni një mjek?

Bëni një takim me mjekun nëse:

 • Urinimi i dhimbshëm vazhdon
 • Keni  shkarkim
 • Shihni  gjak në urinë
 • Keni  ethe
 • Keni dhimbje shpine ose dhimbje anash (dhimbje krahu)
 • Keni gur në veshka ose fshikëz (në traktin urinar)

Diagnostifikimi

 • Mjeku më së shpeshti do të jetë në gjendje të diagnostikojë shkakun e urinimit të dhimbshëm, kur përshkruani simptomat fizike dhe dorëzoni një mostër të urinës për testim. Për pacientët femra, mjeku mund të ekzaminojë shtresën e brendshme të vaginës ose uretrës për të kontrolluar shenjat e infeksionit.
 • Gjatë vizitës , mjeku do t’ju pyesë për historikun tuaj mjekësor, përfshirë informacionin në lidhje me kushtet që ju ose anëtarët e ngushtë të familjes mund të keni, të tilla si diabeti mellitus ose çrregullimet e mungesës së imunitetit.
 • Ju gjithashtu mund të duhet të ndani historinë tuaj seksuale për të përcaktuar nëse një sëmundje seksualisht e transmetueshme (STD) po ju shkakton dhimbjen. Mund të kërkohen edhe teste për SST.
 • Mostra e urinës dhe / ose tamponit që marrin mjekët do të analizohen për qelizat e bardha të gjakut, qelizat e kuqe të gjakut ose kimikatet e huaja. Qelizat e bardha të gjakut zakonisht nënkuptojnë se keni një infeksion bakterial.
 • Një kulturë urinare, e cila zgjat rreth dy ditë për rezultatet përfundimtare, do të tregojë se cilat baktere po shkaktojnë infeksionin. Ndihmon gjithashtu mjekun të kuptojë se cilat antibiotikë do të ndihmojnë në trajtimin e baktereve.
 • Nëse mostra e urinës nuk tregon shenja të infeksionit, ju mund t’i nënshtroheni testeve shtesë për të parë fshikëzën ose prostatën.

MË TEPËR

Mix11 minuta më herët

Eddie Murphy: Do doja të isha sërish ‘Donkey’ në Shrek

Eddie Murphy ka folur së fundmi për rolin e tij në ‘Shrek’. Në një intervistë për Etalk, ai zbuloi se do...

Mix16 minuta më herët

“Suportoj Mbretëreshën”, Kujtim Gjuzi fans i Olta Gixharit: 4 arsye pse duhet të fitojë Big Brother Vip

Kujtim Gjuzi ka mbështetur aktoren Olta Gixhari, e cila ndodhet në Big Brother Vip. Në një postim në Facebook, Gjuzi...

Mix27 minuta më herët

Dalin detaje të reja nga Eurovision 2023, zbulohen logoja dhe slogani

Eurovizioni i këtij viti në Liverpool do të ketë sloganin “United by Music”, me veprat e tij artistike që tregojnë...

Mix29 minuta më herët

Horoskopi ditor, çfarë parashikojnë yjet për ditën e sotme

Dashi Do ju vijnë lajme financiare që nuk janë veçanërisht të favorshme. Nga ana tjetër, ju keni mundësinë ta ktheni...

Mix32 minuta më herët

Nominimi surprizë për Oscar i aktores britanike Andrea Riseborough ka nxitur debat në Hollywood

Shumë vëzhgues të çmimeve u habitën kur Riseborough u nominua për aktoren më të mirë javën e kaluar për interpretimin...

Mix33 minuta më herët

Edhe Marie Kondo u lodh nga rregulli në shtëpi: Kam hequr dorë disi sepse po shijoj fëmijët

Për vite me radhë ajo shihej si mbretëresha e pastërtisë, duke frymëzuar miliona njerëz në mbarë botën.? Por pas lindjes...

Mix36 minuta më herët

Pas skandalit, Adam Levine & Behati Prinsloo mirëpresin fëmijën e tretë!

PHOTO CREDITS: GETTY IMAGES Modelja e Victoria’s Secret, Behati Prinsloo dhe këngëtari i Maroon 5 mirëpritën së fundmi fëmijën e...

Mix37 minuta më herët

Ky është projekti i jetës i Kate Middleton

Princesha e Uellsit ka thënë se “është më e rëndësishme se kurrë” që të mbështesim zhvillimin e fëmijëve të vegjël....

Mix17 orë më herët

Si ndikon gjumi në karrierën tuaj?

Sipas gjetjeve të një studimi të publikuar në Sex Roles dhe të kryer nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit, cilësia e...

Radar17 orë më herët

India bëhet këtë vit vendi me popullsinë më të madhe në botë

Një foshnje e lindur këtë vit do të ketë mundësinë ta shohë Indinë në krye të vendeve me popullsinë më...

Facebook