Lidhu me ne

Letersi

4 libra që Bill Gates i ka lexuar më shumë se një herë!

Bill Gates ka një llogari shumë aktive në Goodreads. Ai ka vlerësuar mbi 220 libra në Goodreads dhe gjithashtu ka shkruar komente të hollësishme për shumicën e tyre. Është një minierë ari e frikshme! Mes atyre librave, ka disa libra që Bill Gates ka shënuar se i ka lexuar dy herë.

1. When Breath Becomes Air by Paul Kalanithi

Kur fryma bëhet ajër  është kujtimi i Paul Kalanithit. Paul ishte një neurokirurg i cili, në moshën 36-vjeçare, u diagnostikua me kancer të mushkërive në fazën 4. Si mjek, ai shpesh lexonte histori të rasteve të pacientëve me kancer të mushkërive .

2. How Not to Be wrong: The Power of Mathematical Thinking by Jordan Ellenburg.

Në këtë libër, ju do të mësoni fuqinë e të menduarit matematikor.Do ta kuptoni pse Amerika po përpiqet të jetë më shumë si Suedia, kur vetë Suedia përpiqet të jetë më pak si Suedia.Do të mësoni se si disa studentë të MIT e kthyen llotarinë në një strategji investimi të pamend dhe fituan 8 milionë dollarë.  Ka më shumë zbrazëtira në një demokraci nga sa keni menduar dhe matematika do t’ju ndriçojë ato.

3. Turtles All The way Down by John Green.

Turtles All The way Down është historia e një gjimnazisteje, Aza Holmes. Kur një miliarder lokal zhduket, Aza dhe shoqja e saj Daisy kthehen në detektivë në dëshirën e çmimit prej 100,000 dollarësh (ndoshta, pse Xhon vendosi që mbiemri i Azës të ishte Holmes). Por kjo kërkim komplikohet shpejt nga fakti që Aza bie në dashuri me djalin e miliarderit.

4. The Best we Could Do by Thi Bui.Më e mira që mund të bënim është një libër që nuk e keni lexuar kurrë më parë. Është një kujtim i ilustruar i jetës së brezave të shumtë të familjes së Thi Bui – një nga miliona familjet e prekura nga lufta vietnameze. Kujtimet kapin udhëtimin e tyre midis brezave, nga Vietnami i paraluftës deri te mbijetesa gjatë luftës, ikja nga vendi, betejat e tyre në kampin e refugjatëve dhe së fundi imigrimi i tyre në Amerikë .Historitë janë vërtet zemërthyese. 

hackspirit

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix9 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix9 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore16 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal17 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook