Lidhu me ne

Letersi

Kuriozitete / 10 librat më të shtrenjtë në botë

Librat më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë janë renditur së bashku me çmimin e tyre

Para shpikjes së shtypshkronjës nga Gutenberg në vitin 1439, librat shkruheshin dhe kopjoheshin me dorë, duke i bërë ata të rrallë dhe të shtrenjtë.

Sot, procedura është e automatizuar dhe është bërë shumë më e thjeshtë për librat në formë dixhitale, saqë tani ato janë me çmime të arsyeshme dhe gjerësisht të disponueshme.

Librat më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë janë renditur së bashku me çmimin e tyre. Shumica e librave në këtë listë janë mjaft të vështira për t’u marrë, por disa prej tyre janë gjithashtu shënime historike shumë domethënëse, prandaj janë kaq të vlefshëm.

Ja 10 librat më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në botë:

10. The Gutenberg Bible

-Çmimi origjinal: 14,34 dollarë (1987)

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 12 milionë dollarë

Bibla e Gutenberg ishte libri i parë që u shtyp nga shtypshkronja e parë. Botimi i parë i librit doli në 1455 në Evropë, duke shënuar fillimin e një epoke të njohur si “Revolucioni i Gutenbergut”. Ai gjithashtu solli revolucion në botën perëndimore.

Një kopje e Biblës Gutenberg u shit në vitin 1987 për një çmim rekord të atëhershëm 4.9 milionë dollarë në Christie’s New York. Dihet se ekzistojnë 49 Bibla të Gutenbergut, por vetëm 21 janë të plota. Një nga kopjet e pakompletuara u ble nga një librashitës japonez, Maruzen Company. Shitja u bë në vitin 1987 dhe arriti në 5.4 milionë dollarë.

9. Canterbury Tales

-Çmimi origjinal: 7.5 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 12 milionë dollarë

“Përrallat e Canterbury” është një nga veprat më të mëdha në letërsinë angleze deri më sot. Është shkruar në 1392 nga Geoffrey Chaucer dhe fillimisht titullohej “Tales of Caunterbury”. Libri është një përmbledhje prej 24 tregimesh të mbledhura së bashku midis viteve 1387 dhe 1400. Dihet se ekzistojnë vetëm 12 kopje të botimit të parë.

Në vitin 1998, miliarderi dhe filantropist britanik John Paul Getty Jr. bleu një botim të parë jashtëzakonisht të rrallë të vitit 1477 të Geoffrey Chaucer’s “Canterbury Tales” për 7.5 milionë dollarë, duke e bërë atë një nga librat më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë në botë.

8. Birds of America

-Çmimi fillestar i blerjes: 11.5 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar me inflacionin: 13.5 milionë dollarë.

“Zogjtë e Amerikës” u botua për herë të parë në 1827. Libri u shkrua dhe u vizatua nga John James Audubon. Krijuar nga një biolog dhe piktor, libri ka një shumëllojshmëri të llojeve të shpendëve amerikanë. Meqenëse shumë nga zogjtë e paraqitur në libër tani janë zhdukur, ai shërben si një shënim i rëndësishëm i ekzistencës së tyre të mëparshme. Janë vetëm 119 kopje gjithsej, ku shumica mbahen nga bibliotekat dhe muzetë. Një kopje e “Birds of America” mori çmimin më të lartë në 2010 me 11.5 milionë dollarë, duke e bërë atë librin e 8-të më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë.

7. Rothschild Prayerbook

-Çmimi origjinal i blerjes: 13.6 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 14.6 milionë dollarë (2013)

“Libri i lutjeve Rothschild”, i njohur gjithashtu si “Orët e Rothschild 7” ndodhet në listën e 10 librave më të shtrenjtë në botë. Fillimisht ishte në pronësi të Anselm Salomon von Rothschild dhe pasardhësve të tij.

“Orët e Rothsçajlldit” është një libër i rëndësishëm, është shkruar nga disa artistë rreth vitit 1500–1520 dhe përmban 254 fletë. Libri u shit fillimisht në vitin 1999 nga Biblioteka Kombëtare Austriake në Vjenë dhe më pas përsëri në një ankand të Christie’s në Nju Jork në 2014. Blerësi përfundimtar, biznesmeni australian Kerry Stokes pagoi një shumë prej 13.9 milionë dollarë. Sot, libri është ekspozuar në Bibliotekën Kombëtare të Australisë.

6. The Cuthbert Gospel

-Çmimi origjinal: 14 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 15.95 milionë dollarë

“Ungjilli i Shën Cuthbertit”, libri më i vjetër evropian i ruajtur, u ble në vitin 2012 nga Biblioteka Britanike në Londër për 14 milionë dollarë. Është shkruar në latinisht në fillim të shekullit të 8-të dhe u varros me Shën Cuthbert në 687, por u gjet nga varri në vitin 1104. Më pas libri gjeti një shtëpi të re në Katedralen e Durhamit, por më vonë u gjet në Thomas Allen, Kolegjin Anglez të Jezuitëve, si dhe Bibliotekën Britanike. Libri ka duruar shumë vite e shekuj pa e humbur cilësinë e tij dhe mbetet në gjendje të shkëlqyer.

5. The Bay Psalm Book

-Çmimi i blerjes: 14.2 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 15.46 milionë dollarë

Me një çmim origjinal blerjeje prej 14.2 milionë dollarësh, libri i Psalmit Bay është libri i pestë më i shtrenjtë në botë. Ishte libri i parë i shtypur në Amerikën e Veriut. Libri u botua në vitin 1640, njëzet vjet pasi pelegrinët e parë arritën në Plymouth Rock. Ekzistojnë vetëm njëmbëdhjetë kopje origjinale, dhe njëra prej tyre u shit për 14.5 milionë dollarë në nëntor të vitit 2013.

4. Magna Carta

-Çmimi origjinal: 24.5 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 26.9 milionë dollarë

“Magna Carta” u botua për herë të parë në 1215 dhe është ende në përdorim sot. “Karta mbretërore” u prodhua nga Kryepeshkopi i Canterbury-t Stephen Langton. Ishte një përpjekje për të afruar monarkun dhe disa rebelë.

Libri iu shit në vitin 2007 miliarderit Ross Perot për çmimin befasues prej 24.5 milionë dollarë, duke e bërë atë një nga librat më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë. Ishte dokumenti i parë që deklaroi zyrtarisht se mbreti dhe qeveria e tij nuk ishin mbi ligjin. Synimi i saj ishte të parandalonte monarkitë që të shfrytëzonin fuqinë e tyre dhe të vendoste kufizime në autoritetin mbretëror.

3. The Gospels of Henry the Lion

-Çmimi origjinal: 28 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 30.73 milionë dollarë

“The Gospels of Henry the Lion” u krijua diku në shekullin e 12-të për altarin e Virgjëreshës Mari në kishën e Shën Blaise Abbey, Brinswick. Qeveria gjermane, e ndihmuar nga një numër dashamirës individualë, pagoi 28 milionë dollarë për librin në një ankand në vitin 1983. Libri konsiderohet si një kryevepër e dorëshkrimit të shekullit të 12-të. “Ungjijtë e Henri Luanit” ruhet në Bibliotekën e Herzogut August të Wolfenbuttel. Ai mbante më parë titullin e librit më të kushtueshëm në botë derisa Bill Gates bleu Codex Leicester, një dorëshkrim nga Leonardo da Vinci për 30.8 milionë dollarë.

2. Codex Leicester Leonardo Da Vinci

-Çmimi fillestar i blerjes: 30.8 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 54.4 milionë dollarë

“Codex Leicester” është libri i dytë më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në botë. Ai u botua në 1510 dhe përmban disa nga shkrimet shkencore të Leonardo da Vinçit. Në vitin 1994, ai u ble nga Bill Gates për një shumë prej 30.8 milionë dollarë, duke e bërë atë librin më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë.

1. The Book of Mormon

-Çmimi origjinal: 35 milionë dollarë

-Çmimi i rregulluar nga inflacioni: 37.35 milionë dollarë

“Libri i Mormonit” është libri më i kushtueshëm në botë me çmimin origjinal prej 35 milionë dollarë.

Thuhet se përfshin tekste nga profetët që jetuan midis vitit 2200 para Krishtit dhe 421 pas Krishtit. Me një çmim prej 35 milionë dollarësh, Libri i Mormonit aktualisht mban rekordin si libri më i vlefshëm i shitur ndonjëherë. Dorëshkrimi u botua fillimisht në 1830 nga Jozef Smithi, themeluesi i Kishës së Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme, i cili e titulloi Libri i Mormoni. Janë shtypur mbi 150 milionë kopje të librit dhe është përkthyer në 112 gjuhë të tjera. 35 milionë dollarë u paguan nga Kisha e Jezu Krishtit e Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme për të blerë një kopje të tekstit origjinal.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport24 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook