Lidhu me ne

Mix

Çfarë risish do të ketë Iphone 15

Së shpejti lancohet në treg/ Çfarë risish do tëFoto Ilustruese

Apple thuhet se po planifikon të vendosë një sensor kryesor të kamerës së pasme 48 megapikselë në modelet iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus këtë vit. 

Sensorët më të mëdhenj të kamerës janë aktualisht ekskluzivë për njësitë iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. iPhone 14 i zakonshëm dhe iPhone 14 Plus kanë njësi të ngjashme të kamerës së pasme të dyfishtë 12 megapikselë. 

Modelet jo-pro të serisë iPhone 15 thuhet gjithashtu se vijnë me një portë USB Type-C në vend të një porti karikimi Lightning. Ata pritet të mundësohen nga çipi A16 Bionic i kompanisë, i cili aktualisht është i disponueshëm në iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max.

Raportohet se, Jeff Pu i Haitong Intl Tech Research parashikoi konfigurimin e kamerës dhe specifikimet e modeleve të iPhone 15 në një shënim kërkimor. Analisti tha se dy modelet jo Pro në linjë do të kenë një sensor me tre grumbullime me një lente të gjerë 48 megapikselë. Ky do të jetë një përmirësim mbi  iPhone 14 dhe iPhone 14 Plus aktual pasi të dy vijnë me një kamerë me kënd të gjerë 12 megapiksel në pjesën e pasme së bashku me një sensor ultra të gjerë 12 megapiksel. 

iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max, nga ana tjetër, kanë një kamerë kryesore 48 megapikselë me stabilizim optik të imazhit me zhvendosje të sensorëve të gjeneratës së dytë. Sidoqoftë, Apple nuk ka të ngjarë të paketojë një lente telefoto për zmadhimin optik ose një skaner LiDAR në variantet bazë të iPhone 15.

Më tej, Jeff Pu shton se Apple mund të zëvendësojë portën e vjetër të karikimit Lightning me një port USB Type-C në modelet iPhone 15 dhe iPhone 15 Plus. Modelet jo Pro do të mundësohen nga SoC më i fundit A16 Bionic, që aktualisht është ekskluziv për modelet iPhone 14 Pro.

Spekulimet nga Jeff Pu janë në përputhje me raportet e kaluara. Analisti i TF International Securities Ming-Chi Kuo më herët pretendoi se seria e iPhone 15 do të heqë portin Lightning në favor të USB Type-C. Kompania me bazë në Cupertino thuhet se po punon për mbështetjen e regjistrimit të videove 8K për modelet e gjeneratës së ardhshme të iPhone. Apple pritet të paketojë A17 Bionic SoC si në iPhone 15 Pro ashtu edhe në iPhone 15 Ultra.

Apple nuk ka ndarë asnjë informacion mbi serinë e ardhshme të iPhone 15 dhe lançimin e tij, por ka pasur disa informacione që lënë të kuptohet për dizajnin dhe disa nga specifikat. Linja e iPhone e këtij viti thuhet se përbëhet nga modelet standarde iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max. Modelet e nivelit të lartë në serinë iPhone 15 pritet të vijnë me butona të gjendjes statike në vend të butonave fizikë të volumit dhe energjisë.

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

3 shenjat më gënjeshtare të zodiakut

Ata nuk kanë asnjë ndjenjë. Foto ilustruese PESHORJA Peshorja dhe sharmi i tyre shkojnë dorë për dore. Por kini kujdes...

Mix12 orë më herët

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”?

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”? Skena e vështirë, të brendshmet...

Radar13 orë më herët

“Gjueti shtrigash”, Donald Trump kritikon prokurorët që po kryejnë hetime ndaj tij

Ish presidenti Donald Trump shfrytëzoi takimin e parë me mbështetësit në kuadër të fushatës presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024...

Mix13 orë më herët

Arrestohet aktori i Creed III. Jonathan Majors akuzohet se sulmoi një grua

Aktori i Creed III, Jonathan Majors, është arrestuar me akuza për mbytje, sulm dhe ngacmim. Departamenti i Policisë së Nju...

Mix13 orë më herët

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në...

Mix13 orë më herët

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet....

Mix13 orë më herët

Mjeshtrat e Feng Shui tregojnë ritualin e lashtë për të tërhequr dashurinë

Në Feng Shui, fusha e marrëdhënieve romantike dhe dashurisë është shumë e rëndësishme. Përveç simboleve të njohura, që aktivizojnë zonën e...

Mix13 orë më herët

Ja pse një gruaje i duhen takat e larta!

Nëse jeni një grua që vesh taka të larta çdo ditë në punë, dikush që i vesh ato vetëm në...

Mix13 orë më herët

Përse Laura Pausini zgjodhi një unazë martese të zezë

Pas më shumë se 17 vitesh bashkë, Laura Pausini vendosi të kurorëzonte dashurinë me Paolon, me të cilin ka edhe...

Mix13 orë më herët

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë çifti më i ri i showbizit

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë bashkë. Të dy janë fotografuar në rrugët e Tokios duke shkëmbyer puthje pasionante. Lajmi...

Facebook