Lidhu me ne

Mix

Kur fillon menopauza? Ja si të dalloni shenjat e para


Ilustrim

Duhet një vit i tërë pa menstruacione që të mund të thuash që një grua është në menopauzë.

Trupi i një gruaje fillon të ndryshojë në fund të të tridhjetave, por kur saktësisht hyjnë gratë në menopauzë?

Faza para menopauzës dhe menopauza

Për të sqaruar termat: menopauzë është kur një grua nuk ka pasur menstruacione në dymbëdhjetë muajt e fundit dhe konsiderohet se i ka mbaruar vitet menstruale të jetës. Mosha mesatare kur një grua hyn në menopauzë është midis viteve 40-50 vjeçare.

Megjithatë, disa vite para kësaj, ju mund të përjetoni simptomat më të zakonshme të lidhura me menopauzën – afshe të nxehta, djersitje gjatë natës dhe thatësi vaginale – një fazë e quajtur perimenopauzë. Gjatë kësaj faze, femrat ende kanë një cikël menstrual, megjithëse mund të jetë i parregullt. Menstruacionet mund të jenë më të bollshme ose më të dobëta, më të shpeshta ose më pak të rralla.

Perimenopauza, mesatarisht, zgjat rreth katër vjet, por ka raste që zgjatë vetëm disa muaj. Pas moshës 45 vjeç, është mjaft e zakonshme që një grua të ketë menstruacione të çrregullta, ndryshime të humorit dhe tharje vaginale.

Shenjat e hershme të menopauzës përfshijnë: menstruacione të parregullta, afshe të nxehta, thatësi vaginale, djersitje gjatë natës, probleme me gjumin, ndryshime të humorit, shtim në peshë, rrallim dhe rrallim i flokëve, lëkurë të thatë, humbje të gjirit.

Këto simptoma mund të zgjasin për disa vite pas menstruacioneve të fundit. Disa prej tyre zhduken me kalimin e kohës dhe të tjerat, si thatësia vaginale, priren të përkeqësohen me kalimin e moshës.

Si e dini se jeni në menopauzë?

Nëse ju ndodh që t’ju mungojnë menstruacionet, për shembull, për gjashtë muaj dhe më pas ju vijnë, kjo do të thotë se nuk jeni në menopauzë.

“Ora” kthehet në fillim dhe duhet një vit pa menstruacione për të qenë në menopauzë. Pasi të ndodhë kjo, nuk duhet të shqetësoheni më për kontraceptivët për të parandaluar shtatzëninë. Megjithatë, mos mendoni se për shkak të periudhës më të shkurtër kohore, e cila ka kaluar pa menstruacione, nuk mund të mbeteni shtatzënë. Ekziston ende mundësia që kjo të ndodhë.

Gjatë periudhës së menopauzës, pilulat kontraceptive rekomandohen më shpesh si një mjet për parandalimin e shtatzënisë, për dy arsye: ato mund të lehtësojnë simptomat e menopauzës dhe në të njëjtën kohë të ndihmojnë në mbrojtjen nga shtatzënia e padëshiruar.

Cilët faktorë ndikojnë kur një grua do të hyjë në menopauzë?

Gjenetika duket se luan një rol të madh nëse menopauza fillon herët apo vonë. Historia familjare është shumë e rëndësishme dhe është me të vërtetë treguesi më i mirë kur një grua hyn në menopauzë.

Përveç sfondit gjenetik, rreziqet më të mëdha që lidhen me menopauzën e hershme janë pirja e duhanit, trajtimi i kancerit dhe histerektomia (heqja e mitrës, pa hequr vezoret, gjë që mund të lejojë vazhdimin e menstruacioneve).

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook