Lidhu me ne

Mix

Këta janë 3 parfumet më të pëlqyer në botë për momentin

Pavarësisht nëse jeni njohës i aromave ose jo, të gjithë e kanë një aromë specifike që e veçonë nga të tjerat.

Aromat kanë aftësinë të ringjallin një kujtim shumë prekës që e keni harruar prej kohësh. Nëse kohët e fundit keni hasur një dukuri të ngjashme, atëherë keni përjetuar ‘efektin Proust’, i cili u konceptua nga autori francez Marcel Proust në 1913.

Cilat marka kanë shkëlqyer më shumë me krijimet e tyre gjatë vitit 2022?

Këta janë 3 parfumet më të pëlqyer në botë për momentin:

1. BACARRAT ROUGE

I preferuari numër 1 ‘Bacarrat Rouge 540’, që u lançua në vitin 2015, nga Maison Francis Kurkdjian Paris, është bërë aroma më e mirë në vitin 2022. Sipas Heydiscount, kishte mbi 5 milionë kërkime në Google së bashku me 100 milionë klikime në TikTok dhe më shumë 200,000 postime në Instagram për parfumin.

2. DIOR SAUVAGE

Ne nuk mund të konfirmojmë apo mohojmë që Dior ‘Sauvage’ është renditur i dyti në listë për shkak të Johnny Depp, i cili është imazhi e parfumit, por ka të ngjarë. Hulumtimi i kryer nga Heydiscount thekson se kolonja ishte “më e klikuar si në TikTok ashtu edhe në Google, por mbeti prapa në Insta”. Megjithatë, ajo njihet si një nga aromat më tërheqëse në treg për meshkujt.

3. CHANEL NO.5

Nuk është çudi që Chanel Nr.5 është ende në top list pas gjithë këtyre viteve. Heydiscount ka deklaruar se aroma ka mbledhur deri në 30 milion klikime në TikTok dhe 2.6 milion kërkime në Google këtë vit.

Aroma ishte e dashur nga ikona Marilyn Monroe dhe ende njihet si një e preferuar klasike midis Celine Dion, Nicole Kidman, Victoria Beckham dhe të famshëm të tjerë.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix10 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix10 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore17 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal18 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook