Lidhu me ne

Mix

Del në ankand kryqi Atallah i Lady Dianës, xhevahiri misterioz i princeshës rishfaqet pas 35 vitesh

Del në ankand kryqi Atallah i Lady Dianës, xhevahiri misterioz i princeshës rishfaqet pas 35 vitesh

Kryqi Atallah i Lady Dianës do të jetë një nga pikat kryesore të katalogut “Royal and Noble”, në ankandin që do të mbahet nga 6 deri më 18 janar në shtëpinë e ankandeve Sotheby’s në Londër.

Xhevahiri misterioz i princeshës del në shitje, pasi është “rishfaqur” pas 35 vitesh harresë. Vlerësimi fillestar luhatet midis 80 mijë dhe 120 mijë paund.

Kryqi Atallah ishte një nga bizhuteritë e preferuara të Lady Dianës, një varëse përrallore në ar, argjend dhe diamante.

Varësja në të vërtetë, nuk i përkiste ish-bashkëshortes së nderë të Princit Charles të Anglisë, pasi ajo i përkiste një argjendari të njohur londinez, Naim Atallah, ish-drejtor menaxhues i Asprey & Garrard.  

Princesha Diana dhe babai im ishin miq dhe më kujtohet që ajo e vizitonte shpesh në dyqanin historik Garrard në Regent Street, ku ishte zyra e tij, dhe në disa raste i kërkonte të merrte hua varësen pasi i pëlqente shumë.

Kështu tha Ramsay Atallah, pronari aktual i kryqit.

Princesha Diana kishte një lidhje të gjatë me Garrard, pasi aty kishte zgjedhur aty unazën e saj të fejesës në vitin 1981.

Lady Diana ka bashkëpunuar me Garrard ndër vite dhe ka përdorur objekte nga shtëpia e famshme e bizhuterive në shumë raste, edhe pas divorcit me Charles.

MË TEPËR

Mix2 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix2 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime2 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix2 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar2 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport1 ditë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix1 ditë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport1 ditë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook