Lidhu me ne

Mix

Jetëgjatësia / 7 gjëra që mund të bëjmë çdo natë për të jetuar më gjatë

The Top 4 Indicators of a Long Life - Move Daily Health Coaching

Shumica e këshillave për ndërtimin e zakoneve të shëndetshme dhe për të jetuar një jetë të gjatë përqendrohen në gjërat që mund të bëjmë në rutinën tonë të mëngjesit si një mëngjesi ushqyes, disa minuta meditim, etj.

Edhe pse zakonet tona të mëngjesit janë shumë të rëndësishme për jetëgjatësinë, po aq e rëndësishme është ajo që bëjmë gjatë natës, theksojnë ekspertët. Për Dr. Veronica Rivera, asistent profesor i geriatrikës në Mount Sinai Hospital System (një rrjet spitalor në Nju Jork), ka disa gjëra që mund të bëjmë çdo natë për t’u siguruar që të fikim sa më shumë qirinj në tortën tonë të ditëlindjes.

Ne flemë gjithmonë në të njëjtën kohë

Konsistenca në orët e gjumit është një garanci e shëndetit të mirë dhe jetëgjatësisë , pasi është treguar se gjumi cilësor rrit veprimin efektiv të qelizave të bardha të gjakut. Qelizat e bardha të gjakut ose leukocitet janë qeliza të sistemit imunitar, të cilat janë të ngarkuara me rolin e mbrojtjes së organizmit nga infeksionet.

Përveç kësaj, gjumi adekuat dhe cilësor siguron funksionimin e mirë të trurit, mbron kujtesën dhe rrit aftësinë për të mësuar, faktorë të nevojshëm për trurin me kalimin e moshës.

Ne i kushtojmë vëmendje higjienës së gjumit

Me fjalë të thjeshta, kjo do të thotë që ne e mbajmë temperaturën e dhomës afër 18 gradë Celsius dhe sigurohuni që të flemë në errësirë

Gjithashtu shmangim shikimin e televizorit apo punën në shtrat dhe jemi kujdesur që të mos pimë alkool pak para gjumit apo kafe në orët e vona të pasdites.

Ne hamë ushqim të lehtë para gjumit

Një copë fruta, kos me pak yndyrë ose disa arra është një opsion më i mirë për një meze të lehtë të mbrëmjes sesa një rostiçeri me sheqer, akullore ose pije me sheqer. Këto të fundit janë të pasura me karbohidrate që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, thekson doktor Rivera.

Shtrirje të vlefshme

Një shtesë e rëndësishme në rutinën e mbrëmjes që mund të jetë e vlefshme për procesin e plakjes është streçimi në mbrëmje.

Disa minuta shtrirje para gjumit ndihmojnë në reduktimin e stresit dhe rritjen e relaksimit – dy faktorë të dobishëm për cilësinë e gjumit – por gjithashtu mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve që vijnë me moshën.

Ushtrimi i ekuilibrit

Mund të duket e çuditshme të qëndrosh në njërën këmbë gjatë larjes së dhëmbëve, por ky ushtrim i thjeshtë ekuilibri ndihmon në reduktimin e rrezikut të rënies që rritet me moshën.

Larja me furçë dhe pastrimi i dhëmbëve me fill

Higjiena e mirë orale çdo ditë dhe veçanërisht para se të shkoni në shtrat ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve nga infeksionet serioze si gingiviti i avancuar ose ndryshe periodontiti.

Si lidhet kjo me jetëgjatësinë? Rritja e baktereve të dëmshme të gojës dhe inflamacioni për shkak të periodontitit mund të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm p.sh. sëmundje kardiovaskulare, goditje në tru, endokardit dhe pneumoni sipas klinikës Mayo.

Ecni pas darkës

Një shëtitje e shkurtër pas darkës – sa më pak se pesë minuta – ndihmon në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak dhe përmirësimin e metabolizmit të glukozës, sipas një meta-analize të publikuar në Sports Medicine.

Ky është një këshillë e vlefshme për ata që monitorojnë sheqerin në gjak për shkak të diabetit. Prandaj, një shëtitje e shkurtër mund të bëjë mrekulli për shëndetin kardiometabolik dhe rrjedhimisht për jetëgjatësinë

MË TEPËR

Radar3 ditë më herët

Rama gjen zgjidhjen për ata që i hanë “dardha” pas shpine: Prokurimet Publike do jepen nga Inteligjenca Artificiale

Kryeministri Edi Rama zbuloi se mazhoranca po përgatit disa ndryshime në ligjin për prokurimet publike, duke përfshirë aty agjenci ndërkombëtare,...

Kryesore3 ditë më herët

Ata mikrofonë duheshin hequr!

Qarkullon së fundmi një video ku shfaqet kreu i Rithemelimit, Sali Berisha, që duket se ndërhyn gjatë një prononcimi për...

Mix3 ditë më herët

Revista Time shpall Taylor Swift si njeriu i vitit

Revista Time e ka shpallur këngëtaren si personin e vitit, një javë pasi platforma Spotify ka njoftuar se muzika e...

Mix3 ditë më herët

Angelina Jolie flet për ankthin pas divorcit me Brad Pitt

Angelina Jolie ka folur për herë të parë për problemet psikologjike të shkaktuara nga divorci i me Brad Pitt. Jolie...

Kioske6 ditë më herët

Askush nga ne nuk mund ta largojë nga pushteti një hajdut si ai, përveç SHBA-ve

Nga Erl Kodra: Shtetet e Bashkuara duhet të largojnë Edi Ramën Askush nga ne nuk mund ta largojë nga pushteti...

Temporal6 ditë më herët

Nga Edison Ypi: Peshkatari i Perlave

Edison Ypi Fundi i oqeaneve të bibliotekave dhe arkivave është plot me perla. Perlat presin peshkatarët të mbajnë frymën, të...

Radar6 ditë më herët

Mziu ‘braktis’ Berishën: PD-së i duhet një figurë e re

Deputeti i Partisë Demokratike Xhelal Mziu është shprehur se Sali Berisha nuk vjen dot i vetëm në pushtet. Në një...

Mix6 ditë më herët

Billie Eilish flet për orientimin e saj seksual

Billie Eilish ka reaguar ndaj  një intervise të fundit që ajo bëri e cila u perceptua nga fansat si zbulimi...

Kryesore7 ditë më herët

Revolucioni i Berishës, përrallë po aq idiote sa Rilindja e Edi Ramës

Në Kuvendin e sotshëm të Partisë Demokratike – Rithemelimi – Sali Berisha ka cituar një studiues amerikan të revolucioneve, sipas...

Radar7 ditë më herët

Argita Malltezi pjesë e politikës? Çfarë thotë Berisha pas fjalimit të vajzës së tij në Kuvendin Kombëtar?

Vajza e ish-kryeministrit Sali Berisha, Argita Malltezi ka mbajtur fjalimin e saj të parë në Kuvendin Kombëtar të Rithemelimit. Ish-kryeministri...

Facebook