Lidhu me ne

Mix

“Aftersun”, është një ndër filmat më të vlerësuar të vitit 2022

Bëni gati kokoshkat, ky është një ndër filmat më

Metacritic, një faqe interneti që grumbullon komente të filmave, shfaqjeve televizive, muzikës, librave dhe lojërave video, ka publikuar listën e saj përfundimtare të 50 filmave më të vlerësuar të vitit 2022.

Lista e tyre përfshin vetëm filma që kanë marrë të paktën shtatë vlerësime nga kritikët profesionistë.

Vendin e parë në listë e zuri “Aftersun”, një dramë e shkruar dhe drejtuar nga Charlotte Wells dhe me Paul Mescal, Frankie Corio dhe Celia Rowlson-Hall.

Bëni gati kokoshkat, ky është një ndër filmat më

“Sipas kritikës, është një film i rrallë që ju qëndron në mendje edhe pas kuadrit të fundit”, ka bërë të ditur metacritic.com.

Por pse është një histori prekëse dhe kaq e preferuar për Oscar?

Është një histori prekëse për marrëdhënien komplekse midis babait dhe vajzës dhe pushimet e tyre të fundit së bashku. Skenari i filmit ndjek udhëtimin emocional dhe nostalgjik të një vajze, Sophie, e cila kujton pushimet verore me të atin kur ishte 11 vjeç. Babai Calum tridhjetë vjeçar po kalon një kohë të vështirë, duke u marrë me vitet e rritjes dhe të rëndësishme të vajzës së tij, të cilën nuk e sheh shpesh.

“Aftersun” është një nga të preferuarit e këtij viti për një nominim për Oscar.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

Ja cilat ushqime kanë magnez

13 ushqime që përmbajnë nivel të lartë magnezi Personat me diabet tip 2, tension të lartë të gjakut ose sëmundje...

Mix6 orë më herët

Vokswagen nuk është më konkurrues, nisin shkurtimet

Volkswagen ka nisur shkurtimet e punonjësve, pasi nuk rezulton më konkurruese. Programi i kursimit prej 10 miliardë eurosh (10.9 miliardë...

Mix6 orë më herët

Horoskopi për nesër

Dashi: Këtë javë, vendosmëria dhe përpjekjet tuaja nuk do të kalojnë pa u vënë re, gjë që mund të përkthehet në...

Mix6 orë më herët

Makina më e mirë e 2024/ Nga BMW seria 5 tek Toyota C-HR, 7 finalistet në garën e fortë

Me shpalljen e 7 finalistëve ka nisur numërimi mbrapsht për dhënien e një prej çmimeve më të rëndësishme në sektorin...

Mix7 orë më herët

Çorba e Hasit, receta tradicionale shqiptare trashëguar ndër shekuj

Çorba e Hasit është një ndër recetat më të vjetra, të trashëguara brez pas brezi të kuzhinës shqiptare, specialitet i...

Mix3 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix3 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix3 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix3 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Facebook