Lidhu me ne

Mix

Si të shpëtojmë njëherë e mirë nga shenjat e akneve në fytyrë!

Aknet e bezdisshme dhe puçrrat shpesh na tundojnë t’i ‘ngacmojmë’, ndërkaq shenjat të cilat mbeten pas, shpesh na shoqërojnë për një pjesë të madhe të jetës sonë.

Por tani duket se paskemi ‘shpëtim’…

Këto janë disa nga këshillat e ekspertëve që duhen ndjekur sa më parë. Revista “InStyle” ka arritur në një përfundim të cilin e kanë rekomanduar dermatologët e famshëm, mos i prekni aknet dhe puçrrat e imëta. Mirëpo kur nuk i rezistoni dot ‘tundimit’, atëherë thjesht mos i prekni më pas.

“Gjëja më e mirë që mund të bëni është që lëkurën ta mbani të njomur në mënyrë që të shërohet nga plagët e akneve sa më parë”, sugjerojnë mjekët.

Gjithashtu, duhet të shmangni produktet të cilat kanë alkool, sepse mund të shkaktojnë më shumë irritime. Përdorimi i kremit me faktorin mbrojtës ndaj diellit dhe përdorimi i produkteve me retinol duhet të ndihmojnë që nga shenjat post akneve të mos mbeten si plagë në fytyrë.

Rikujtojmë se, qymyri është shpallur si një nga elementët më të mirë pastrues që ka ekzistuar në kujdesin e lëkurës. Ai ka aftësinë për të hequr yndyrën e tepërt nga lëkura dhe rekomandohet për larjen e fytyrës, pastrimin, maskat eksfoliuese dhe më shumë.

Qymyri trajton aknet në fytyrë në mënyrë efektive. Aknet shkaktohen nga akumulimi i vajit, baktereve dhe qelizave të vdekura brenda poreve. Nëse përdorni qymyr të aktivizuar, ai do të largojë bakteret e bllokuara brenda poreve pasi ka veti absorbuese dhe antibakteriale.

MË TEPËR

Mix4 minuta më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar6 minuta më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar9 minuta më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix16 minuta më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport22 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix22 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport22 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Mix22 orë më herët

OnePlus 11 pa sekrete: dizajni zbulohet në video teaser, lancimi është i afërt!

OnePlus 11 i ri u lançua në Kinë në fillim të janarit, por publikimi i tij ndërkombëtar nuk pritet para...

Mix22 orë më herët

Samsung Galaxy S23 do të jetë ultra rezistent: do të ketë Gorilla Glass Victus 2 të ri

Faqet tona vazhdojnë të jenë të mbushura me lajme dhe thashetheme për Galaxy S23 të ri që Samsung po përgatit...

Mix22 orë më herët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët

Shkrimtarja e “Harry Potter” mblodhi fshehurazi para për të shpëtuar 100 gra afgane nga talebanët J.K. Rowling, shkrimtarja e “Harry...

Facebook