Lidhu me ne

Mix

Golden Globes 2023: Gjithçka që duhet të dini

Pas gati dy vitesh, Golden Globes rikthehen në televizion në një ceremoni si ato që ishim mësuar para pandemisë: pa distancë sociale, pa kufizime, me tavolina të rregulluara mirë etj. Ceremonia organizohet mbrëmjen e sotme dhe transmetohet në NBC. Kjo është ceremonia e 80-të – dhe vjen pas skandalit që përfshiu Shoqatën e Shtypit të Huaj të Hollivudit në shkurt të vitit 2021, kur “Los Angeles Times” publikoi një hetim që zbuloi se midis 87 anëtarëve të HFPA, nuk kishte përfaqësues me ngjyrë. Kjo bëri që stacionet televizive të zgjedhin të mos e transmetojnë atë në 2022 dhe disa yje të Hollivudit, përfshirë Tom Cruise, të kthejnë trofetë. 

Ku shihen Golden Globes? 

Ceremonia e 80-të e çmimeve Golden Globe do të mbahet të martën më 10 janar. Ceremonia do të fillojë në orën 2 të mëngjesit në vendin tonë dhe jepet në NBC. 

Kush i drejton Golden Globes? 

Komediani Jerrod Carmichael, i cili do të pasojë Amy Poehler dhe Tina Fey. 

Si reagoi HFPA ndaj polemikave? 

Reformat e HFPA-së pas polemikave kanë çuar në shtimin e votuesve të rinj më të ndryshëm, duke pranuar 103 votues të rinj të rekrutuar nga organizatat ndërkombëtare të industrisë. Votuesit e rinj janë 22.3% latinë, 13.6% njerëz me ngjyeë, 11.7% aziatikë, 10.7% të Lindjes së Mesme dhe 41.7% të bardhë, me 58.3% që identifikohen si “etnikisht të ndryshëm”. 

Kush janë të nominuarit kryesorë? 

Të nominuarit u shpallën drejtpërdrejt në dhjetor nga aktorja Selenis Leyva, e cila zëvendësoi George Lopez. Në kategoritë e filmit, gara për performancën më të mirë nga një aktore në një dramë është e ngushtë midis Cate Blanchett për Tár dhe Michelle Williams për The Fabelmans. Sa për aktorët dramatikë, Austin Butler dhe Brendan Fraser janë parë si favoritë, edhe pse ky i fundit tha se nuk do të jetë i pranishëm në ceremoni.

Kush do të marrë çmimin special? 

Pesë herë fituesi i Golden Globe Ryan Murphy do të nderohet me çmimin Carol Burnett për punën e tij si skenarist, regjisor, producent dhe vizionar kreativ televiziv. Eddie Murphy do të marrë çmimin Cecil B. DeMille për kontribute të jashtëzakonshme në argëtim. 

Kush i jep çmimet? 

Në mesin e atyre që do të dorëzojnë te fituesit Globet e Artë do të jenë: Ana De Armas, Ana Gasteyer, Billy Porter, Colman Domingo, Jamie Lee Curtis, Michaela Jaé Rodriguez, Natasha Lyonne, Nicole Byer, Niecy Nash- Betts, Quentin Tarantino dhe Tracy Morgan.

MË TEPËR

Mix40 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix46 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime51 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix57 minuta më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar59 minuta më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook