Lidhu me ne

Mix

7 shenja të mungesës së hekurit

Rënie e fortë e flokëve ose flokë të brishtë dhe të dobët

Rënia e flokëve është shpesh një nga shenjat e para të mungesës së hekurit përpara se të shfaqen simptoma të tjera tipike.

Lodhje

Nëse jeni vazhdimisht të lodhur dhe të rraskapitur, pavarësisht se flini mjaftueshëm, kjo mund të jetë një shenjë e mungesës së hekurit. Arsyeja është se qelizat janë më pak të furnizuara me oksigjen.

Lëkurë të zbehtë

Mungesa e hekurit mund të shfaqet edhe në fytyrë duke pasur lëkurë të zbehtë. Veçanërisht kur lëkura juaj është më e zbehtë se zakonisht. Arsyeja është se ka më pak qeliza gjaku dhe kjo e bën lëkurën të duket më e zbehtë.

Dhimbje koke

Përveç harresës dhe problemeve të përqendrimit, dhimbjet e kokës janë një tjetër shenjë e mungesës së hekurit.

Marramendje

Për shkak të mungesës së hekurit, trupi furnizohet më pak me oksigjen, si pasojë mund të keni shpesh marramendje kur jeni në lëvizje.

Pulsi i lartë

Me mungesë hekuri, trupi ka vështirësi të furnizojë të gjitha qelizat me oksigjen të mjaftueshëm. Ai këtë përpiqet ta kompensojë me një rrahje zemre më të shpejtë. Ju e ndjeni këtë si një puls më të lartë apo edhe duke pasur rrahje zemre më të shpejtë dhe të fortë.

Rritja e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve

Nëse ftoheni shpesh dhe e ndjeni veten që keni shëndet të dobët, kjo mund të jetë për shkak të mungesës së hekurit. Sepse hekuri luan një rol të rëndësishëm në mbrojtjen kundër patogjenëve dhe funksionin e sistemit imunitar.

Burimi: https://www.gesundheitsfakten.net

MË TEPËR

Mix1 orë më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix1 orë më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime1 orë më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar2 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix2 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport24 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix24 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport24 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook