Lidhu me ne

Mix

Lista e fituesve të ‘Golden Globes 2023’

Së fundmi janë shpallur  çmimet e këtij viti ‘Golden Globes 2023’

Pasi u hoq nga transmetimi mes polemikave për mungesën e diversitetit, shfaqja e çmimeve është rikthyer në NBC pas ndryshimeve  të bëra nga Shoqata e Shtypit të Huaj të Hollivudit.

Ndër të nominuarit e filmit, The Banshees of Inisherin udhëhoqi në fushë me tetë nominime, duke fituar në fund çmimin kryesor midis filmave muzikorë ose komedi. The Fabelmans shënoi një fitore të filmit më të mirë dramatik si dhe një statujë regjie për Steven Spielberg.

Katër herë i nominuari The White Lotus kryesoi kategorinë e serive të kufizuara, duke shënuar fitoren e aktores dytësore Jennifer Coolidge.House of the Dragon u shpall seriali më i mirë dramatik. Lista e fituesve të ‘Golden Globes’:

Filmi më i mirë (Dramë)

The Fabelmans

Filmi më i mirë i animuar

 Pinocchio i Guillermo del Toro

Filmi më i mirë (gjuhë jo angleze)

Argjentinë, 1985 (Argjentinë)

Aktorja më e mirë (Dramë)

Cate Blanchett (Tar)

Aktori më i mirë

Austin Butler (Elvis)

Aktorja më e mirë (Muzikël ose Komedi)

Michelle Yeoh

Aktori më i mirë (Muzikël ose Komedi)

 Colin Farrell (The Banshees of Inisherin)

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Angela Bassett (Black Panther: Wakanda Forever)

Aktori më i mirë në rol dytësor

Ke Huy Quan 

Regjisori më i mirë

James Cameron (Avatar: Rruga e Ujit)

Daniel Kwan dhe Daniel Scheinert (Gjithçka Kudo Gjithçka Përnjëherë)

Baz Luhrmann (Elvis)

Martin McDonagh (The Banshees of Inisherin)

FITUES: Steven Spielberg (The Fabelmans)

MË TEPËR

Mix8 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix13 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime18 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix25 minuta më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar27 minuta më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar30 minuta më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix37 minuta më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook