Lidhu me ne

Mix

Si të qëndroni të fokusuar dhe të rrisni përqendrimin në epokë dixhitale

Psikologia, profesore e Informatikës në Universitetin e Kalifornisë dhe njeherësh autore e librit të ardhshëm Attention Span: Një mënyrë novatore për të rivendosur ekuilibrin, lumturinë dhe produktivitetin, Gloria Mark zbuloi se ne kalojmë mesatarisht vetëm 47 sekonda në çdo ekran përpara se të zhvendosim vëmendjen diku tjetër. Dhe sapo të ndërpritemi, mund të duhen deri në 25 minuta për të rikthyer vëmendjen tonë në detyrën tonë origjinale. Ajo liston gjashtë këshilla që mund t’i zbatoni për të qëndruar më të përqendruar.

1. Bëhuni më të qëllimshëm në veprimet tuaja.Mundohuni që veprimet tuaja të pavetëdijshme t’i bëni të vetëdijshme duke i hetuar ato. Kur ju vjen dëshira për të kontrolluar furnizimin tuaj në Twitter ose për të lëvizur pa qëllim nëpër Instagram, pyesni veten pse. A je i mërzitur? Jeni duke kërkuar për ndonjë gjë specifilke? Ndoshta po shmangni një detyrë të vështirë në dorë?

2. Pastroni mjedisin tuaj nga shpërqendrimet e mundshme.Kjo mund të duket e thjeshtë, por lënia e telefonit në një dhomë tjetër mund t’ju japë hapësirën e frymëmarrjes për t’u fokusuar në detyrën që keni përpara. Nëse është e mundur, përpiquni të gjeni një hapësirë të qetë për të punuar pa zhurmë ambienti.

3. Përdorni mediat tuaja sociale në mënyrë strategjike.Në vend që të lëvizni pa qëllim, merrni parasysh një person të cilin e vlerësoni dhe më pas dërgojini një mesazh duke i thënë se po mendoni për të. Ky do të jetë një ndërveprim social shumë më kuptimplotë që mund t’ju japë kënaqësinë.

4. Merrni pushime në mënyrë proaktive përpara se burimet tuaja të shterohen.Zhvilloni një ndjenjë të mirë të nivelit tuaj të burimeve njohëse të disponueshme dhe kur të ndjeni se ato po pakësohen, bëni një pushim. Një shëtitje jashtë është më e mira, apo edhe një shtrirje e shpejtë, por edhe aktivitetet e thjeshta dhe të lehta, si pastrimi i tavolinës tuaj deri te luajtja e një loje të shpejtë, mund t’ju ndihmojnë të rimbusheni.

5. Mbani një orar të rregullt gjumi me gjumë cilësor.Hulumtimet tregojnë se ndërsa orët e gjumit pakësohen, aftësia e njerëzve për t’u vetërregulluar ditën tjetër bie përkatësisht. Të gjithë e dimë këtë, por një gjumë i rregullt i mirë gjatë natës mund të bëjë një botë ndryshimi.

 inc

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix44 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix50 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime55 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook