Lidhu me ne

Mix

Pse na pëlqen kaq shumë të hamë çokollata?

Pse na pëlqen kaq shumë të hamë çokollata?

Kujt nuk i pëlqen të hajë çokollata? Studiuesit në Universitetin e Leeds kanë zbuluar arsyen pse.

Ata analizuan procesin që ndodh dhe që fokusohet në cilësi dhe jo në shije.

Jo prej ëmbëlsisë, por prej yndyrës vjen kënaqësia.

Dr. Siavash Soltanahmadi udhëhoqi studimin dhe shpreson se gjetjet do të çojnë në zhvillimin e një kategorie çokollatash më të shëndetshme në të ardhmen.

Kur çokollata futet në gojë, sipërfaqja e ëmbëlsirës lëshon një shtresë yndyrore që e bën atë të lëmuar.

Por studiuesit pretendojnë se yndyra më e thellë brenda çokollatës, luan një rol më të kufizuar në kët proces dhe për këtë arsye sasia e saj mund të reduktohet pa ndikuar ndjesinë apo shijen e çokollatës.

Ekipi përdori një ‘sipërfaqe 3D të ngjashme me gjuhën’ që u projektua në Universitetin e Leeds për të kryer studimin dhe studiuesit shpresojnë se e njëjta pajisje mund të përdoret për të hetuar ushqime të tjera që ndryshojnë strukturën, si akullorja, margarina dhe djathi.

MË TEPËR

Mix48 minuta më herët

VIDEO/ Po udhëtonte me biçikletë, McGregor përplaset nga një makinë

Conor McGregor ka pësuar një aksident, ku për fatin e tij të mirë nuk ka rezultuar fatal. Irlandezi ishte duke...

Mix54 minuta më herët

“Le Doulos”, filmi francez që ndryshoi kinemanë

“Le Doulos” është padyshim bartësi më i dukshëm i këtij ndikimi amerikan, megjithëse nuk ishte aspak filmi i parë kriminal...

Gatime58 minuta më herët

Një supë brokoli është ajo çfarë ju duhet, ja si ta përgatisni!

Supa është gjithmonë e shëndetshme, e nëse kombinojmë bokolin me patate e makarona, i shtohen akoma më shumë vlera dhe...

Mix1 orë më herët

Zbulohet çmimi/ Sa do të kushtojë seria e re e Samsung 23

Pas një sërë lajmesh për daljen në treg të serisë së re të Samsung, tashmë është është zbuluar dhe çmimi...

Radar1 orë më herët

Kush është Petr Pavel, presidenti në Çeki

Republika çeke ka tani një ish-gjeneral dhe ish-kryetar të Komisionit Ushtarak të NATO-s si president. Petr Pavel ka qenë i...

Radar1 orë më herët

Donald Trump çel fushatën për zgjedhjet presidenciale 2024

Karolina e Jugut – Ish-Presidenti Donald Trump filloi fushatën e tij për zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 me një ndalesë...

Mix1 orë më herët

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj...

Sport23 orë më herët

5 rekorde të Cristiano Ronaldos që Messi mund të thyejë shumë shpejt

Pa përmendur rekordet e Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit, historia e futbollit nuk do të ishte e plotë. Dyshja janë...

Mix23 orë më herët

Një telefon i markës Coca-Cola pritet të shfaqet shumë shpejt në treg

Telefoni i markës Coca-Cola është një pajisje që mund të përfshihet në listën e “telefonave të papritur. Coca-Cola po përgatitet...

Sport23 orë më herët

Muralet e jashtëzakonshme që kujtojnë Kobe Bryant (FOTO)

Kobe Bryant ishte një basketbollist profesionist amerikan. Ai kaloi gjithë karrierën e tij 20-vjeçare me Los Angeles Lakers në Shoqatën...

Facebook