Lidhu me ne

Mix

Nga Celine Dion te Vanessa Bryant, VIP-at që zgjodhën të mos martohen pasi bashkëshortët e tyre vdiqën

Hollywood duket si një përrallë moderne ku të famshmit gjejnë dashurinë, ndërtojnë një familje dhe jetojnë të lumtur përgjithmonë. Por kjo mënyrë jetese nuk mbron nga humbjet e dhimbshme, duke përfshirë humbjen e bashkëshortit. Dhe është e rëndësishme kur yjet tanë të preferuar flasin për të jetuar përmes pikëllimit pas humbjes së dikujt që kanë dashur për të na bindur se nuk jemi vetëm.

  1. Liam Neeson

Marrëdhënia e Liam Neeson dhe Natasha Richardson ishte diçka e krijuar nga një film. Ata u takuan në vitin 1993 ndërsa punonin në një shfaqje në Broadway dhe menjëherë ranë në dashuri.

Neeson mbeti vetëm pas gati 15 vitesh martesë. Tragjedia ndodhi në mars të vitit 2009 kur aktorja britanike u rrëzua duke zbritur nga një shpat mali gjatë pushimeve në ski në Kanada.

Neeson nuk ka reshtur kurrë së kënduari lavdërimet e gruas së tij të ndjerë, duke thënë: “Ata thonë se gjëja më e vështirë në botë është të humbasësh dikë që e do. Gruaja ime vdiq papritur. Ajo më solli kaq shumë gëzim. Ajo ishte gjithçka ime. Ato 16 vite që isha bashkëshorti i saj më mësuan se si të dua pa kushte“.

  1. John Travolta

John Travolta dhe Kelly Preston kishin një martesë të mbushur me dashuri. Ata u takuan në vitin 1987 në xhirimet e “The Experts”. Dhe siç kujtoi Travolta më vonë, dyshja kishin “kimi të menjëhershme”.

Travolta humbi gruan e tij në vitin 2020. Aktorja e mbajti private diagnozën dhe betejën e saj me kancerin për 2 vjet. Në kohën e vdekjes së saj, Travolta tha: “Ajo bëri një luftë të guximshme me dashurinë dhe mbështetjen e shumë njerëzve. Familja ime dhe unë do t’u jemi përgjithmonë mirënjohës mjekëve dhe infermierëve të saj në MD Anderson Cancer Center, të gjitha qendrave mjekësore që kanë ndihmuar, si dhe miqve dhe të dashurve të saj të shumtë që kanë qenë pranë saj. Dashuria dhe jeta e Kelly-t do të mbahen mend gjithmonë.”

  1. Celine Dion

Celine Dion dhe René Angelil ishin të martuar për 21 vjet. Marrëdhënia e tyre ishte si një histori e vërtetë dashurie. Ai ishte menaxheri i saj për dekada dhe të dy u martuan në vitin 1994.
Angelil ndërroi jetë në vitin 2016 pas një beteje shumëvjeçare me kancerin në fyt. “Para se të largohej, ishte shumë, shumë e vështirë për të gjithë ne. Sidomos për mua dhe për fëmijët e mi, të shoh njeriun e jetës sime të vdes nga pak çdo ditë. Dhe kur ai u largua, ishte një lehtësim për mua që njeriu që dua, i vetmi mashkull që putha, i vetmi mashkull që doja”, tha këngëtarja ikonë. Ajo vazhdoi : “Po. Unë kurrë nuk kam puthur një burrë tjetër në jetën time. Pra, burri i jetës sime ishte partneri im, dhe ne ishim një. Kështu që kur ai pushoi së vuajturi thashë me vete, ai është në rregull. Dhe ai e meriton të mos vuajë.”

  1. Yoko Ono

John Lennon dhe Yoko Ono ishin padyshim çifti më kreativ i fuqisë së viteve ’70. Dyshja u takuan për herë të parë në nëntor 1966 në një galeri në Londër, ku Ono po përgatitej për një ekspozitë. Ata u pikasën menjëherë dhe filluan një romancë të turbullt.

Pas 11 vitesh martesë, Yoko Ono ngeli vetëm kur John Lennon vdiq tragjikisht. Lennon ishte burri i saj i tretë dhe ajo nuk u martua kurrë. “Vdekja e një njeriu të dashur është një përvojë e zymtë,” shkroi e veja e Lennon, Ono, në një  homazhe në Twitter.

  1. Martin Short

Martin Short ngeli vetëm në vitin 2010 kur gruaja e tij prej 30 vitesh, Nancy Dolman, vdiq nga kanceri në vezore.

“Martesa jonë ishte një triumf. Pra, është e vështirë. Ajo vdiq në vitin 2010, por unë ende komunikoj me të gjatë gjithë kohës,” vuri në dukje aktori . “Është ‘Hej Nan’, e di? Si do të reagonte ajo ndaj këtij apo atij vendimi, veçanërisht në lidhje me 3 fëmijët tanë.”

  1. Vanessa Bryant

Martesa prej dekadash e Kobe Bryant dhe Vanessa Bryant ishte e mbushur me romancë. Marrëdhënia e tyre e stuhishme filloi në nëntor 1999.

Legjenda e NBA-së vdiq në një aksident me helikopter në janar 2020 së bashku me vajzën e çiftit, Gianna. “Kjo dhimbje është e paimagjinueshme, por ju vetëm duhet të ngriheni dhe të ecni përpara,” tha Vanessa Bryant. “Të shtrihesh në shtrat duke qarë nuk do ta ndryshojë faktin që familja ime nuk do të jetë më kurrë e njëjta. Por të ngrihem nga shtrati dhe të ec përpara do ta bëjë ditën më të mirë për tre vajzat e tjera dhe për mua”.

  1. Imani

David Bowie dhe Iman u takua në vitin 1990 dhe më vonë u martuan në vitin 1992. Ishte dashuri me shikim të parë për Bowie. “Tërheqja ime ndaj saj ishte e menjëhershme dhe gjithëpërfshirëse,” kujtoi ai më vonë. “Nuk mund të flija nga emocionet e takimit tonë të parë. Që ajo do të ishte gruaja ime, në kokën time, ishte një punë e përfunduar. Unë kurrë nuk kam shkuar pas asgjëje…me një pasion të tillë në gjithë jetën time.”

Këngëtari legjendar vdiq pas një beteje 18-mujore me kancerin në mëlçi në janar 2016. Ndërsa, Iman shtoi se ajo nuk mund të rimartohej kurrë. “Njerëzit më thonë kur flasin, ‘Oh, unë e doja burrin tënd të ndjerë’ dhe unë thashë, ‘Ai nuk është burri im i ndjerë, ai është burri im’, kështu që ndihem për këtë. Kjo ishte me të vërtetë dashuria e jetës sime dhe thjesht pres derisa ta takoj përsëri.”

MË TEPËR

Radar14 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet14 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar14 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore14 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar17 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook