Lidhu me ne

Sport

Shtatë herë kampion i F1, Lewis Hamilton tregon problemet me bullizmin: Më hidhnin banane dhe më quanin zezak

Shtatë herë kampion i F1, Lewis Hamilton tregon problemet me bullizmin: Më hidhnin banane dhe më quanin zezak

Shtatë herë kampioni i Formula 1, Lewis Hamilton, ka pranuar se ka qenë viktimë e racizmit edhe kur ishte nxënës. Siç tha ai për podkastin “On Purpose”, vitet e tij të shkollës ishin “vitet më traumatike dhe më të vështira” të jetës së tij, duke thënë se atij iu hodhën banane dhe e quajtën “Ziku”.

“Unë kam qenë viktimë e bullizmit që në moshën gjashtë vjeçare. Në këtë shkollë unë isha një nga tre fëmijët me ngjyrë të ndryshme lëkure dhe fëmijët më të mëdhenj e më të fortë më hidhnin banane dhe më thërrisnin “negro”. Ishte e vështirë që njerëzit më quanin bastard dhe të mos dija se ku bëja pjesë”, tha shoferi britanik.

Duke vazhduar me atë që ka përjetuar si student, 38-vjeçari Hamilton tha gjithashtu se “në shkollën e mesme ishin gjashtë apo shtatë nxënës me ngjyrë nga gjithsej 1200 fëmijë dhe tre prej nesh na dërgonin vazhdimisht në zyrën e drejtorit. Ndjeva sikur sistemi ishte kundër meje dhe unë po notoja kundër valës”.

“Ishin shumë gjëra që unë i shtypa. Nuk ndjeva se mund të shkoja në shtëpi dhe t’u tregoja prindërve të mi se këta fëmijë më quanin ‘zezak’ ose më ngacmonin ose më rrihnin çdo ditë, nuk doja që babai im të mendonte se nuk isha i fortë”, shtoi Hamilton.

Lewis Hamilton, i vetmi pilot me ngjyrë në F1 në vitet e fundit, ka themeluar organizatën Mission 44 me synimin për të mbështetur njerëzit nga grupet vulnerabël.

MË TEPËR

Mix7 orë më herët

Çfarë nuk bëjnë njerëzit e suksesshëm në kohën e lirë?

Kur thua njeri i suksesshëm, mendja shkon direkt tek paratë, jeta e luksit, përmbushja e çdo aspekti të jetës, por...

Mix7 orë më herët

Dojna Mema: Nuk bëj shoqe në televizion!

Rikthimi i Dojna Memës në televizion ishte i mezipritur nga dashamirësit e saj. Bukuroshen syklatër e ktheu në ekran programi...

Mix8 orë më herët

Kim Kardashian shfaqet me bikini në shtrat (gati topless)!

Kim Kardashian di gjithmonë se si të rrëmbejë vëmendjen. Së fundmi ajo postoi disa foto në rrjetin e saj social...

Mix8 orë më herët

“Jam larguar mbi 20 herë nga shtëpia”/ Dojna Mema rrëfen prapaskenat e jetës në çift: Valixhja ime ishte gjysmë gati

Vlashent Sata dhe Dojna Mema Vlashent Sata dhe Dojna Mema janë një nga çiftet më të dashura për publikun shqiptar....

Radar8 orë më herët

Schmitt: Ngjarja në Banjskë tregoi lidhjen e grupeve kriminale me Beogradin

Historiani zviceran, Oliver Jens Schmitt, thotë se ata që kanë interes t’ia ndalojnë aksesin Policisë së Kosovës në veri të...

Mix8 orë më herët

Rikthehet “The Expendables”, filmi aksion që bën bashkë aktorët e preferuar të shqiptarëve (VIDEO)

Filmi i vitit 2010 u krijua në thelb si një lloj akti i punësimit të plotë për një kontigjent më...

Mix8 orë më herët

FOTO: Guxon Emily Ratajkowski, në New York me fustan trasparent

Emily Ratajkowski zgjodhi një nga veshjet e saj më të guximshme deri më tani, teksa po dilte për një darkë...

Mix8 orë më herët

Hapen aplikimet për Llotarinë Amerikane 2023, ja çfarë duhet të dini

Këtë të mërkurë janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane. Lajmi u bë e ditur nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara...

Mix12 orë më herët

Princi Harry xheloz për suksesin e Meghan Markle!

Princi Harry mund të jetë duke përjetuar ndjenja xhelozie dhe pasigurie për shkak të statusit në rritje të gruas së...

Mix12 orë më herët

5 ushqime që mund të parandalojnë çrregullimet e menopauzës

Menopauza mund të jetë një periudhë e vështirë për shumë gra dhe shpesh duhet të durojë efekte të shumta anësore....

Facebook