Lidhu me ne

Sport

“Nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, për kë e ka fjalën Lewis Hamilton?

Mangësitë e ekipit të Mercedes u zbuluan edhe një herë në Formula 1, në Arabinë Saudite këtë fundjavë.

Red Bull përfundoi një-dy-tën e dytë të sezonit, me Sergio Pérez këtë herë që fitoi nga pole position dhe “Max Verstappen” që fluturoi nëpër fushë nga vendi i 15-të pas problemeve teknike në kualifikim për të përfunduar i dyti.

Hamilton përsëri përfundoi në vendin e pestë, një pozicion prapa shokut të skuadrës së Mercedesit, George Russell, duke e udhëhequr shtatë herë kampionin të mrekullohet me makinën që Red Bull ka përgatitur për sezonin.

“Unë nuk kam parë kurrë një makinë kaq të shpejtë”, tha Hamilton pas garës.

Mercedes dhe Lewis Hamilton aktualisht janë shumë larg ritmit të vendosur nga Red Bull.

“Është makina më e shpejtë që kam parë, veçanërisht në krahasim me pjesën tjetër. Nuk e di se si, por Verstappen më kaloi me një shpejtësi serioze dhe as nuk tentova ta bllokoja sepse kishte një ndryshim masiv shpejtësie. Të gjithë duan të shohin një betejë të ngushtë, por është ashtu siç është. Nuk është problemi im, nuk është faji im”, shtoi ai.

Mercedes ishte së fundmi forca dominuese në F1, duke fituar tetë kampionate të konstruktorëve ndërmjet 2014 dhe 2021, por ato vite suksesi tani duken si një kujtim i largët.

“Ne jemi ende shumë larg Red Bull-it”, tha Hamilton. “Është padyshim e çuditshme të shohësh që Ferrari është pas nesh dhe është pozitive për ne”, shtoi ai.

Mercedes dhe Aston Martin janë të dy në 38 pikë në renditjen e konstruktorëve pas dy garash, tashmë 49 pikë prapa ekipit të arratisur Red Bull, me Ferrarin 12 pikë të tjera prapa.

Sezoni i F1 bën një pushim për një javë përpara se të kthehet në Melburn më 2 Prill për Çmimin e Madh të Australisë.

MË TEPËR

Mix16 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix16 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar16 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix16 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix23 orë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix23 orë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Mix23 orë më herët

Zbulohet e ardhmja e Zendaya dhe Tom Holland në ‘Spider-Man’

Filmi i katërt i Spider-Man do të jetë një hit. Çifti Tom Holland dhe Zendaya do të jenë sërish pjesë...

Radar23 orë më herët

Shantazhi i kryeministrit me çmimin e energjisë

Qëllimi i vërtetë i kryeministrit është të frikësojë qytetarët dhe më pas t’u shfaqet atyre si shpëtimtari që nuk rriti...

Mix23 orë më herët

Thuhet se dashi, luani, dhe peshorja nuk dinë të kursejnë

Është fundi i muajit dhe shumë prej jush ndoshta nuk i kanë gjërat edhe aq mirë me paratë, por sipas...

Mix23 orë më herët

Sa javë zgjat një shtatzani normale?

Kohëzgjatja e një shtatzanie normale mund të jetë nga 37 deri në 42 javë. Kështu që ju keni një interval kohe...

Facebook