Lidhu me ne

Sport

Fakte interesante / 10 sportistët më të paguar në histori

Sipas listës, të rillogaritur me inflacionin, vetëm dy futbollistë nderojnë atë që konsiderohet sport i varfër edhe pse më popullori në botë

SHIFRA E DITËS: Secili mbi 1 miliard dollarë pasuri, cilët janë 10 sportistët më të paguar në histori

Ka gjithsej katër lojtarë golfi në mesin e sportistëve më të paguar në botë, përveç LeBron James, Lionel Messi dhe Roger Federer, që u përkasin disiplinave të ndryshme sportive.

LeBron James apo Michael Jordan? Nuk ka konsensus mes specialistëve se  kush është basketbollisti më i mirë i të gjitha kohërave, sikurse nuk ka as për futbollistët: Messi, Pele, Maradona, apo Ronaldo?

Por kur bëhet fjalë për pasurinë, janë shifrat ato që shuajnë diskutimet.

Sportica.com publikoi së fundmi listën e sportistëve më të paguar në botë, të të gjitha kohërave.

Sipas listës, të rillogaritur me inflacionin, Michael Jordan është sporti më i paguar në historinë e sportit botëror, duke fituar rreth 3.3 miliardë dollarë, që kur nisi karrierën si profesionist në vitin 1984 dhe deri në mbylljen e saj. Sportisti i golfit, Tiger Woods, lojtari më i famshëm i këtij sporti në SHBA, e pason atë me 2.5 miliardë dollarë.

Vendi i tretë dhe i katërt u përkasin gjithashtu lojtarëve të golfit: lista vazhdon me Arnold Palmer (1.7 miliardë dollarë), i cili vdiq në vitin 2016 në moshën 87-vjeçare dhe Jack Nicklaus (1.63 miliardë dollarë), i cili sot është 83 vjeç.

Ylli aktual i futbollit Christiano Ronaldo (1.58 miliardë dollarë), LeBron James (1.53 miliardë dollarë), një nga emrat më të njohurit e basketbollit, kampioni në fuqi i botës Lionel Messi (1.48 miliardë dollarë), dhe boksieri i vetëm në listë, Floyd Mayweather (1.41 miliardë dollarë) dollarë) vijojnë listën e 10 miliarderëve.

Tenisti i vetëm në listë është Roger Federer (1.38 miliardë dollarë). Lojtari i golfit Phil Mickelson (1.36 miliardë dollarë) mban  vendin e 10-të në listën e 10 sportistëve më të pasur të të gjitha kohërave.

Lista tregon se futbolli, ndonëse sporti më popullor në botë, falë dyshes Messi dhe Ronaldo është futur vetëm gjatë viteve të e fundit në listën e miliarderëve. Ikonat e së kaluarës si Maradona, Pele, Krujf mbeten shumë pas listës së sportistëve më të paguar në histori.

Gjithsesi, nëse në Shqipëri për arsimin buxheti i shtetit akordon gjithsej sot afro 500 milionë euro në vit, secili nga 10 sportistët miliarderë të botës, ka një pasuri të paktën dy herë më të lartë.

Është Shqipëria e varfër, apo bota e padrejtë?!

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix5 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix5 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix5 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook