Lidhu me ne

Mix

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të jetuar shëndetshëm

Ja çfarë bëjnë francezët ndryshe për të

Shumica e njerëzve e konsiderojnë me fat të jetojnë deri në 100 vjeç. Por dy gra jetuan shumë përtej kësaj dhe të dyja janë nga Franca.

Jeanne Calment besohet të jetë personi më i vjetër në botë i regjistruar, duke e zbukuruar Tokën për 122 vjet. Dhe së fundmi, një murgeshë franceze e quajtur Motra André ishte personi më i vjetër në botë deri më 17 janar, kur ajo vdiq në moshën 118 vjeçare.

“Është e vështirë të përcaktohet saktësisht se çfarë i ndihmon njerëzit të jetojnë përtej moshës 100 vjeç, – thotë Jean-Marie Robine, një eksperte që studion marrëdhëniet midis shëndetit dhe jetëgjatësisë, – por ka disa faktorë që mund t’i japin Francës epërsi në jetëgjatësi”.

Këtu janë disa arsye pse francezët priren të jetojnë më gjatë:

1. Arsimi është falas

“Njerëzit më të arsimuar kanë një jetëgjatësi më të gjatë,” thotë Robine. “Ata kanë njohuri më të mira se çfarë duhet të bëjnë dhe çfarë të mos bëjnë për të qëndruar të shëndetshëm.”

2. Qasja në kujdesin shëndetësor është falas

Vendet me jetëgjatësinë më të lartë, përfshirë Francën, Japoninë dhe Danimarkën, ofrojnë të gjitha kujdes shëndetësor falas. “Dhe ky është një ndryshim i rëndësishëm,” thotë Robine.

3. Zgjedhje më të mira diete

Banorët e jugut të Francës, ku kanë lindur të dyja Jeanne Calment dhe Motra André, i përmbahen një diete mesdhetare. Një dietë mesdhetare ka prioritet frutat, perimet, drithërat, ushqimet e detit dhe yndyrnat e shëndetshme, ndërkohë që kufizojnë ose reduktojnë konsumin e mishit të kuq, bulmetit dhe ëmbëlsirave.

MË TEPËR

Mix12 orë më herët

3 shenjat më gënjeshtare të zodiakut

Ata nuk kanë asnjë ndjenjë. Foto ilustruese PESHORJA Peshorja dhe sharmi i tyre shkojnë dorë për dore. Por kini kujdes...

Mix12 orë më herët

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”?

Rrëfehet Dakota Johnson; Çfarë zbuloi aktorja për skenat e dashurisë në “50 Shades of Grey”? Skena e vështirë, të brendshmet...

Radar13 orë më herët

“Gjueti shtrigash”, Donald Trump kritikon prokurorët që po kryejnë hetime ndaj tij

Ish presidenti Donald Trump shfrytëzoi takimin e parë me mbështetësit në kuadër të fushatës presidenciale për zgjedhjet e vitit 2024...

Mix13 orë më herët

Arrestohet aktori i Creed III. Jonathan Majors akuzohet se sulmoi një grua

Aktori i Creed III, Jonathan Majors, është arrestuar me akuza për mbytje, sulm dhe ngacmim. Departamenti i Policisë së Nju...

Mix13 orë më herët

Quinoa, superushqimi i astronautëve që ndalon plakjen

Me origjinë nga Peruja dhe e përhapur ndërkombëtarisht, quinoa është shumë e mirë për shëndetin dhe mund të përfshihet në...

Mix13 orë më herët

​Ushqimet që preferojnë futbollistët / Super ushqimi i “yjeve” të futbollit

Lojtarët e futbollit po i japin rëndësi të madhe ushqimit. Prej disa muajsh është e zakonshme të flitet për superushqimet....

Mix13 orë më herët

Mjeshtrat e Feng Shui tregojnë ritualin e lashtë për të tërhequr dashurinë

Në Feng Shui, fusha e marrëdhënieve romantike dhe dashurisë është shumë e rëndësishme. Përveç simboleve të njohura, që aktivizojnë zonën e...

Mix13 orë më herët

Ja pse një gruaje i duhen takat e larta!

Nëse jeni një grua që vesh taka të larta çdo ditë në punë, dikush që i vesh ato vetëm në...

Mix13 orë më herët

Përse Laura Pausini zgjodhi një unazë martese të zezë

Pas më shumë se 17 vitesh bashkë, Laura Pausini vendosi të kurorëzonte dashurinë me Paolon, me të cilin ka edhe...

Mix13 orë më herët

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë çifti më i ri i showbizit

Harry Styles dhe Emily Ratajkowski janë bashkë. Të dy janë fotografuar në rrugët e Tokios duke shkëmbyer puthje pasionante. Lajmi...

Facebook