Lidhu me ne

Sport

Erling Haaland do të paguhet më shumë se Messi e CR7: norvegjezi rinovon me Nike me shifra stratosferike!

Haaland

Verën e kaluar, kur Manchester City njoftoi akordin me Borussia Dortmund, telenovela e Erling Haaland përfundoi pothuajse para se të fillonte. Dihej ekzistenca e klauzolës së lirimit, duke filluar nga vera e vitit 2022. Ndaj më shumë ishte çështja se ku do të përfundonte norvegjezi, sesa nëse do të largohej nga klubi verdhezi. Në fund, Pep Guardiola e siguroi dhe nisi një sulm tjetër drejt Champions me një… cyborg më shumë në sulmin e tij. E Haaland po shkatërron të gjitha statistikat e Premier League, që në sezonin e tij të parë në Angli.

Por në realitet, lufta e parave për Haaland nuk kishte përfunduar ende. E sqaron TheAthletic, që theksoi se nëse fanella e re e futbollistit ishte përcaktuar mirë, tani është pak më e qartë se cilat këpucë do të mbajë norvegjezi në të ardhmen me fanellën e City. Në fakt, Haaland kishte një kontratë me Nike me vlerë një milion euro në sezon, e cila përfundoi kohë më parë. Ai me vetëdije i la të hapura të gjitha opsionet për të ardhmen, me sigurinë se kompanitë e mëdha do të bënin dokumente false për ta pasur si imazh. Një rrezik, nëse mund të përcaktohet si i tillë, i llogaritur shumë mirë, duke marrë parasysh se si përfunduan gjërat.

RINOVIMI MILIONER

Me një rinovim me kompaninë amerikane, për një shifër shumë të rëndësishme. Gazeta britanike tregon për një marrëveshje të re që do t’i sjellë qendërsulmuesit të Manchester City 23 milionë euro në sezon. Me pak fjalë, një trajtim prej lojtari të madh për të. Shifra që shkojnë përtej edhe atyre që perceptohen nga Cristiano Ronaldo, Mbappè (Nike) dhe Messi (Adidas). Norvegjezi është i dyti vetëm pas Neymar, me kontratën prej 25 milionë euro me Puma. Pra, në fund, luftën mes kompanive e fitoi Nike. Por sigurisht fituesi i vërtetë është Haaland. Ai do të fitojë njëzet herë më shumë me materialin teknik se më parë. Nëse i shtojmë edhe rrogën 50 milionëshe (përfshirë bonuset) që merr nga City, duhet thënë se norvegjezi ka bërë bingo…

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix6 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix6 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix6 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook