Lidhu me ne

Radar

Cigaret elektronike fitojnë treg, shqiptarët shpenzuan 6,5 milionë euro për të bërë tym

IMPORTI CIGAREVE ELEKTRONIKE frame 619 1280x720

Cigaret elektronike kanë fituar popullaritet në të gjithë vendin vitet e fundit, me një bazë konsumatorësh në moshë të re, në përqindje të madhe jo konsumatorë të duhanit tradicional.

Të dhënat e importeve tregojnë se vitin e shkuar, doganat përpunuan 1.5 milionë euro mallra të kësaj kategorie, shumica e të cilave kishin si vend origjine Kinën. Me 1.28 milionë euro Kina dominon tregun, që ndiqet në shifra modeste nga Hong Kongu, Franca dhe Britania e Madhe.

Vetë Kina në tregun e saj të brendshëm e ka ndaluar shitjen e cigareve elektronike me shije të ëmbël apo frutash, për shkak të përdorimit nga të miturit. Por lejon lehtësisht eksportin në të gjithë botën, ku është furnizuesi dominant.

Kostot e transportit ndërkombëtar me anije janë pengesa e vetme kur vjen puna tek blerja e këtyre pajisjeve njëpërdorimshme, teksa çmimi për njësi në faqet e kompanive kineze është më pak se sa 2 dollarë për copë. Me këtë çmim mesatar, vendi importoi rreth 753 mijë copë. Dhe për një çmim mesatar shitjeje prej 1000 lekësh, shqiptarët shpenzuan 753 milionë lekë për të thithur dhe lëshuar tym, apo gati 6.5 milionë euro.

Shifrat paraprake të tregtisë për muajt e parë të 2023-it, tregojnë një interes edhe më të lartë për këto pajisje, që ndër të tjera janë bërë trend në TikTok, Instagram dhe programe televizive.

MË TEPËR

Mix5 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar5 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix5 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix5 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix5 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix6 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix6 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix6 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar6 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook