Lidhu me ne

Mix

“TIME”: Berati, një nga vendet e mrekullueshme për t’u vizituar këtë vit


Revista “TIME” ka publikuar listën e vet vjetore të vendeve që duhen vizituar për vitin 2023 dhe ndër to gjendet si rekomandim për në Shqipëri qyteti i Beratit.

Nominimet kanë ardhur nga rrjeti ndërkombëtar i korrespondentëve dhe kontribuesve të “TIME”, të cilat janë verifikuar më pas nga redaktorët e botimit.

“Lista që zgjodhëm pasqyron disa tendenca të mëdha në udhëtime tani: qëndrueshmërinë dhe origjinalitetin”, ka thënë Emma Barker Bonomo, redaktore e lartë në “TIME”.

Qyteti i Beratit përshkruhet si vendi i Strehimit për hebrenjtë e vendit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Po ashtu përmendet se, “në mënyrë të pazakontë, popullsia hebreje e vendit në fakt u rrit gjatë konfliktit”.

Nga ana tjetër, nuk lihet jashtë vëmendjes mikpritja, e cila cilësohet “e jashtëzakonshme” dhe ende “çelës i kulturës lokale”.

Përveç Beratit, “TIME” ka renditur edhe disa vende të tjera të Evropës që duhen konsideruar këtë vit nga udhëtarët për t’u eksploruar.

Dijon, në Francë, ka një ndikim të gjatë në kuzhinë përtej erëzave. Në vitin 2022, prezantoi Cité Internationale de la Gastronomie et du Vin, një vend i madh prej 16 hektarësh kushtuar lavdive të kuzhinës franceze.

Parku më i ri kombëtar i Italisë u hap në vitin 2016 në Pantelleria, duke nisur transformimin e këtij ishulli të qetë në një destinacion aventure gjatë gjithë vitit.

Gjithashtu përmendet se atje është më e lehtë për të shkuar tani pasi ka fluturime të reja verore nga Roma dhe Milano.

Kurse Timisoara, në Rumani, është një Kryeqytet i Kulturës Evropiane i vitit 2023 dhe do të festojë me një sërë koncertesh, ekspozitash dhe festivalesh.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix6 orë më herët

5 rregullat e panegociueshme që Madonna u ka vënë fëmijëve

Madonna ka zbuluar sekretin e suksesit të saj si nënë në rritjen e fëmijëve. Ata kanë lirinë e tyre, por...

Radar6 orë më herët

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret

Denoncimi i Hysenbelliut: Rama më kërkoi të shisja News24, nuk pranova, tani po hakmerret Denoncimi i Hasenbelliut: Rama më kërkoi...

Mix6 orë më herët

Hasbulla provon çizmet e famshme “Super Mario”

Kur maska e njohur e modës, MSCHF, nxorri në shitje një palë çizme të kuqe me detaje stilistike ekstravagante, të frymëzuara...

Mix6 orë më herët

Dieta që na ndihmon të forcojmë kockat

Flitet shpesh për osteoporozën, e cila është një sëmundje tinëzare, përgjegjëse për fraktura të cilat në pleqëri mund të jenë...

Mix6 orë më herët

E dehur, Olta puth në buzë Dean dhe shan Luizin

Mbrëmjen e djeshme, pas përfundimit të spektaklit banorët e BBV kërcyen e u kënaqën nën muzikën e DJ PM dhe...

Mix6 orë më herët

5 përfitimet shëndetësore të Agjërimit

Me ardhjen e muajit të Ramazanit, bota islame po përgatitet për agjërim. Agjërimi, i cili është një adhurim shumë i...

Mix7 orë më herët

Cilat janë 5 arsyet që nuk po humbisni peshë ?!

Humbja e peshës mund të jetë sfiduese. Mund të duket sikur keni provuar çdo dietë apo truk të të ngrënit...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Nevruzi, tradita e lashtë 3 mijë vjeçare, dhe cilat janë 7 ushqimet që duhet të konsumoni?

Alaa Al-Marjani/Reuters Nowruz – No-Ruz ose Farsi për “ditën e re” – është një festë e lashtë që kremton ditën...

Mix7 orë më herët

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale, përparimi më i madh i njerëzimit në dekada

Në një postim, Bill Gates iu referua inteligjencës artificiale, duke theksuar se ajo është përparimi më i rëndësishëm teknologjik i njerëzimit në dekada,...

Radar7 orë më herët

Rama përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme

Cukali: Kryeministri përdor strategji perverse për të goditur, pasojat do jenë të tmerrshme Kreu i Këshillit Shqiptar të Medias, Koloreto...

Facebook