Lidhu me ne

Radar

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet?

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet?

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka pretenduar se do të arrestohet për një pagesë të supozuar të parave për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels, raporton Sky News.

Nëse ka të drejtë në pohimin e tij, ish-presidenti amerikan mund të akuzohet nga autoritetet në Nju Jork brenda disa ditësh.

Por çfarë do të ndodhë nëse ai akuzohet – dhe si do ta paraqesin rastin e tyre të dyja palët?

Në një postim në platformën e tij “Truth Social” të shtunën, Trump tha se priste të arrestohej të martën dhe u kërkoi mbështetësve të tij të protestonin kundër autoriteteve nëse ai arrestohet dhe akuzohet.

Ai publikoi një deklaratë të gjatë duke e përshkruar hetimin si një “gjueti shtrigash politike që përpiqet të rrëzojë kandidatin kryesor, deri tani, në Partinë Republikane”.

“Nuk kam bërë absolutisht asgjë të gabuar,” tha ai, përpara se të kritikonte një “sistem drejtësie të korruptuar, të shthurur dhe të armatosur”.

Megjithatë, vlen të përmendet një zëdhënës i zotit Trump tha se ai nuk ishte njoftuar për ndonjë arrestim në pritje.

Çfarë do të bëjë Trump?

Trump ka akuzuar prokurorin e qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, një demokrat, se e ka shënjestruar atë për përfitime politike dhe mund të përpiqet të argumentojë për rrëzimin e akuzave për këto arsye.

Ai mund të kundërshtojë nëse statuti i kufizimeve – pesë vjet në këtë rast – duhet të kishte mbaruar.

Por në Nju Jork, statuti i kufizimeve mund të zgjatet nëse i pandehuri ka qenë jashtë shtetit – Trump mund të argumentojë se shërbimi si president i SHBA nuk duhet të zbatohet.

Politikisht, se si çdo aktakuzë e mundshme mund të ndikojë në shanset e Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 është e paqartë.

Ai mund të jetë ish-presidenti i parë i SHBA-së që do të përballet me ndjekje penale – pikërisht pasi sondazhet e tregojnë atë duke udhëhequr rivalët e tjerë të mundshëm për nominimin republikan, duke përfshirë guvernatorin kontrovers të Floridës, Ron DeSantis.

Kjo mund të çojë në situatën e paprecedentë në të cilën Trump do të dalë në gjyq gjatë fushatës së tij në 2024. Nëse zgjidhet, ai nuk do të kishte fuqinë për të falur veten për akuza penale.

Çfarë do të bëjnë prokurorët?

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit ka kaluar gati pesë vjet duke hetuar zotin Trump.

Ajo i ka paraqitur prova një jurie të madhe të Nju Jorkut që lidhet me një pagesë prej 114,000 £ (130,000 dollarë) për Daniels gjatë ditëve të fundit të fushatës presidenciale 2016.

Pretendohet se pagesa është dhënë në këmbim të heshtjes së Daniels për një aferë mes saj dhe Trump. Trump e ka mohuar aferën dhe ka akuzuar zonjën Daniels për zhvatje.

Çdo aktakuzë nga zyra e prokurorit të qarkut do të kërkonte që Trump të udhëtonte në zyrën e tij në Nju Jork për t’u dorëzuar.

Trump mund të akuzohet gjithashtu për falsifikimin e të dhënave të biznesit – të klasifikuara zakonisht si kundërvajtje – pasi ai rimbursoi ish-avokatin e tij Michael Cohen për pagesat, të regjistruara në mënyrë të rreme si shërbime ligjore.

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Rrahjet e ngadalta të zemrës/ Përse ndodhin dhe si të veproni

Rrahjet e zemrës funksionojnë si tik taku i orës, vazhdojnë pa pushuar asnjë sekondë gjatë gjithë jetës. Zemra, organi më...

Mix10 orë më herët

Ja sa duhet të jenë rrahjet e zemrës sipas moshës që keni

Ritmi i zemrës është numri i rrahjes së zemrës në minutë. Ju mund të matni atë ndërsa jeni në pushim...

Mix10 orë më herët

Sipas moshës dhe gjinisë, ky është numri normal i rrahjeve të zemrës në minutë

Shumë njerëz shpesh numërojnë rrahjet e tyre të zemrës, mirëpo në këtë epokë moderne, ka edhe aplikacione celulare që matin...

Kryesore17 orë më herët

Askush nuk e tha të vërtetën se përse janë shtuar sharlatanët në media

Koment nga Bilbil Beqiri U bë një debat i vakët në portalet shqiptare se përse janë shtuar sharlatanët në TV,...

Temporal18 orë më herët

Shpallja “armik i popullit” i gomarit që del në televizion dhe zbavit disa të ngjashëm të tij

Ardian NdrecaArdian Ndreca A mund të gjobitet apo të dënohet dikush që mendon dhe e shpreh publikisht se toka asht...

Kryesore2 ditë më herët

Opozita në protestë, gjithçka ndodhi në tubimin e parë pa Berishën në shesh

Pas disa kohësh që nuk organizonte një tubim dhe përplasje mes vetes, opozita e drejtuar nga Rithemelimi thirri qytetarët dhe...

Radar2 ditë më herët

Veliaj “kërcënon” Ramën

Kryebashkiaku Erion Veliaj Kryebashkiaku Erion Veliaj, në një dalje të tij në media ka përcjellë mesazh të koduar për kryeministrin...

Mix2 ditë më herët

Zbuloni disa fakte interesante për lepujt

Lepujt janë krijesa sociale dhe janë më të lumtur në shoqërinë e specieve të tyre. Kombinimi më i mirë është...

Mix2 ditë më herët

Kanceri mund të maskohet nga prostata e zmadhuar? Nëse keni probleme me prostatën bëni një kontroll tek doktori

Pak ditë më parë, bota u trondit kur Pallati Buckingham njoftoi se mbreti britanik Charles vuante nga kanceri. Trashëgimtari i...

Radar2 ditë më herët

“Non grata, plumb kundër opozitës”, Berisha akuzon diplomatët për përçarjen e PD: Ky uragan ishte llogaritur të mos ndodhte

“Ky uragan madhështor në qendër të Tiranës, ishte llogaritur të mos ndodhte. Shqipëria ishte llogaritur që sot të ishte një...

Facebook