Lidhu me ne

Radar

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet?

Çfarë ndodh nëse Donald Trump arrestohet?

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka pretenduar se do të arrestohet për një pagesë të supozuar të parave për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels, raporton Sky News.

Nëse ka të drejtë në pohimin e tij, ish-presidenti amerikan mund të akuzohet nga autoritetet në Nju Jork brenda disa ditësh.

Por çfarë do të ndodhë nëse ai akuzohet – dhe si do ta paraqesin rastin e tyre të dyja palët?

Në një postim në platformën e tij “Truth Social” të shtunën, Trump tha se priste të arrestohej të martën dhe u kërkoi mbështetësve të tij të protestonin kundër autoriteteve nëse ai arrestohet dhe akuzohet.

Ai publikoi një deklaratë të gjatë duke e përshkruar hetimin si një “gjueti shtrigash politike që përpiqet të rrëzojë kandidatin kryesor, deri tani, në Partinë Republikane”.

“Nuk kam bërë absolutisht asgjë të gabuar,” tha ai, përpara se të kritikonte një “sistem drejtësie të korruptuar, të shthurur dhe të armatosur”.

Megjithatë, vlen të përmendet një zëdhënës i zotit Trump tha se ai nuk ishte njoftuar për ndonjë arrestim në pritje.

Çfarë do të bëjë Trump?

Trump ka akuzuar prokurorin e qarkut të Manhatanit, Alvin Bragg, një demokrat, se e ka shënjestruar atë për përfitime politike dhe mund të përpiqet të argumentojë për rrëzimin e akuzave për këto arsye.

Ai mund të kundërshtojë nëse statuti i kufizimeve – pesë vjet në këtë rast – duhet të kishte mbaruar.

Por në Nju Jork, statuti i kufizimeve mund të zgjatet nëse i pandehuri ka qenë jashtë shtetit – Trump mund të argumentojë se shërbimi si president i SHBA nuk duhet të zbatohet.

Politikisht, se si çdo aktakuzë e mundshme mund të ndikojë në shanset e Trump në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024 është e paqartë.

Ai mund të jetë ish-presidenti i parë i SHBA-së që do të përballet me ndjekje penale – pikërisht pasi sondazhet e tregojnë atë duke udhëhequr rivalët e tjerë të mundshëm për nominimin republikan, duke përfshirë guvernatorin kontrovers të Floridës, Ron DeSantis.

Kjo mund të çojë në situatën e paprecedentë në të cilën Trump do të dalë në gjyq gjatë fushatës së tij në 2024. Nëse zgjidhet, ai nuk do të kishte fuqinë për të falur veten për akuza penale.

Çfarë do të bëjnë prokurorët?

Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit ka kaluar gati pesë vjet duke hetuar zotin Trump.

Ajo i ka paraqitur prova një jurie të madhe të Nju Jorkut që lidhet me një pagesë prej 114,000 £ (130,000 dollarë) për Daniels gjatë ditëve të fundit të fushatës presidenciale 2016.

Pretendohet se pagesa është dhënë në këmbim të heshtjes së Daniels për një aferë mes saj dhe Trump. Trump e ka mohuar aferën dhe ka akuzuar zonjën Daniels për zhvatje.

Çdo aktakuzë nga zyra e prokurorit të qarkut do të kërkonte që Trump të udhëtonte në zyrën e tij në Nju Jork për t’u dorëzuar.

Trump mund të akuzohet gjithashtu për falsifikimin e të dhënave të biznesit – të klasifikuara zakonisht si kundërvajtje – pasi ai rimbursoi ish-avokatin e tij Michael Cohen për pagesat, të regjistruara në mënyrë të rreme si shërbime ligjore.

MË TEPËR

Radar36 minuta më herët

Kurti-Osmani nuk kanë kërkuar të konsultohen me mua për tensionet në Veri, thotë Edi Rama

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka diskutuar mbi tensionet në Veri as me Kryeministrin e Kosovës Albin Kurti dhe...

Radar41 minuta më herët

Salianji: Kjo opozitë nuk ribëhet dot duke përjashtuar Sali Berishën

Deputeti demokrat Ervin Salianji tha se opozita nuk mund të ribëhet duket përjashtuar Sali Berishën. Duke folur për TPZ, Salianji...

Mix47 minuta më herët

Ekzistenca e Zotit në fjalët e shkëlqyera të një shkrimtari hungarez

Dy fëmijë diskutojnë në barkun e nënës se si mund të jetë jeta pas lindjes, dhe nëse ajo ekziston vërtet, apo është pak a shumë si...

Radar53 minuta më herët

Shteti shqiptar “i zhytur” në borxhe në Arbitrazh, 63% e humbjes i përket Becchettit

Në dy vite detyrimet faktike të shtetit shqiptar për shkak të humbjeve në arbitrazh janë rritur me plus me 66.37...

Mix18 orë më herët

Së shpejti një version i ri i “The Office”

Një version australian i “The Office” është në prodhim, por këtë herë, në vend që të drejtohet nga Michael Scott,...

Mix18 orë më herët

“And Just Like That”, ikonikja Samantha Jones rikthehet në serial

CRAIG BLANKENHORN/WARNER BROS./COURTESY EVERETT COLLECTION Kim Cattrall, e njohur ndryshe si Samantha Jones është rikthyer në sezonin e dytë të...

Radar18 orë më herët

VIDEO/ Shfaqje skandaloze e Ramës në samit, përqafon dhe puth kryeministren Meloni

Kryeministri Edi Rama ka treguar edhe njëherë tjetër në sy të botës se nuk ka lidhje me seriozitetin dhe përgjegjësinë...

Mix18 orë më herët

Amber Heard flet për herë të parë publikisht që nga zhvendosja në Spanjë

Amber Heard duket e lumtur në komentet e saj të para publike që nga shpërngulja e saj në Spanjë. Ajo...

Mix1 ditë më herët

E thonë ekspertët: Burrat nuk duhet të urinojnë në këmbë, ja disa rreziqe shëndetësore

Stili i urinimit mund të jetë një rrezik për shëndetin, sipas ekspertëve. Ndërsa gratë priren të ulen kur përdorin tualetin,...

Mix1 ditë më herët

Emra Musliman për djem dhe kuptimi i tyre

Abdullah (ar) adhurues i ZotitAbdulatif (ar) adhurues i Zotit (ledhatues)Abdulaziz (ar) adhurues i Zotit FuqiploteAbdulbaki (ar) adhurues i Zotit te...

Facebook